Data publikacji: 27 marca 2014
Autor: Irena
ARTYKUŁ - AKTUALNOŚCI
polecamy

Steam Family Sharing – z czym to się je?

Poleć znajomemu Drukuj

Wszyscy pamiętamy czasy, gdy w sklepach z grami czekała na nas masa tytułów w pudełkach i nikt nawet nie myślał o cyfrowej dystrybucji. Często pożyczaliśmy znajomym nasze ulubione gry by móc podzielić się radością z rozgrywki. Wraz z rozwojem technologii, cyfrowe wersje wkroczyły do naszej codzienności i co najważniejsze – znów możemy udostępniać je naszym bliskim za pośrednictwem Steam Family Sharing.

W kilku słowach…

System Family Sharing pozwala na udostępnienie swojej biblioteki steam osobie nam bliskiej, z założenia – członkowi rodziny. Funkcja ta działa na komputerach PC, Mac i Linuksie. Gracze, którzy użytkują ze sobą jeden komputer, mogą teraz dzielić się również grami, z czego wszystkie osiągnięcia czy zapisy stanu gry są przechowywane w chmurze steam dla każdego z kont osobno. Po dłuższym czasie faza betatestów została zakończona i obecnie każdy użytkownik może udostępniać swoją biblioteką dla rodziny i bliskich całkowicie za darmo.
Poniżej przedstawiamy najczęściej zadawane pytania związane z usługą i poradnik jak zacząć udostępnianie swojej biblioteki.
 

Czy istnieje limit urządzeń lub znajomych, którym mogę udostępnić swoją bibliotekę?
Tak. Upoważnionych może być jednocześnie do 10 komputerów i 5 kont. Każde z kont może korzystać z twojej biblioteki na dowolnym z autoryzowanych przez ciebie komputerów.

Czy muszę być online, aby zagrać w udostępnianą grę?
Tak. Musisz być online, aby grać w gry, które są dla ciebie udostępniane.

Czy mogę dzielić się wybranymi grami czy też muszę udostępnić całą bibliotekę?
Biblioteki są udostępniane i pożyczane w całości.

Czy wszystkie gry na Steam mogą być dzielone z rodziną i znajomymi?
Nie, z powodów technicznych niektóre gry mogą być niedostępne do dzielenia się. Są to np. gry wymagające dodatkowego klucza seryjnego, konta lub subskrypcji u firmy trzeciej, które mogą uniemożliwiać dzielenie się grą między kontami.

Czy dwóch użytkowników może dzielić się biblioteką i grać w tym samym czasie?
Nie, współdzielona biblioteka może być używana w danym czasie tylko przez jednego użytkownika.

Gdy autoryzuję urządzenie w celu udostępnienia innym mojej biblioteki, czy ograniczam sobie dostęp do własnych gier?
Jako posiadacz konta masz zawsze dostęp w dowolnej chwili do swoich gier. Jeśli zaczniesz grać, podczas gdy inny użytkownik gra już w jedną z twoich gier, otrzyma kilka minut na wyjście z gry lub jej zakupienie.
 
Niektóre gry, do których posiadam dostęp, są niedostępne. Dlaczego?
Udostępniane gry są dostępne wyłącznie na urządzeniach autoryzowanych przez posiadacza konta. Udostępniane gry będą niedostępne nawet na autoryzowanych urządzeniach, jeśli biblioteka posiadacza konta jest aktualnie używana na innym komputerze.

Kto posiada i ma dostęp do DLC i zawartości w grze powiązanej z udostępnianym tytułem?
Gość będzie miał dostęp do DLC właściciela konta tylko wtedy, gdy sam nie posiada podstawowej wersji gry. Gość nie może kupić DLC do gry, której sam nie posiada. Każdy gracz może kupować, handlować, zdobywać lub w inny sposób pozyskiwać zawartość w grze, grając w nią, jednak nie będzie ona współdzielona między kontami. Przedmioty te pozostają własnością konta, które je zakupiło lub otrzymało.

Czy zawartość ograniczona regionalnie może być dzielona między regionami?
Nie, podczas pożyczania zawartości nadal obowiązują ograniczenia regionalne.

Czy poniosę karę za wszelkie oszustwa popełniane przez innych użytkowników grających w moje gry?
Możesz stracić możliwość udostępniania gier, a twoje konto może zostać zablokowane przez system VAC, jeśli inny użytkownik wykorzysta twoją bibliotekę, by dokonać oszustwa. Gry zablokowane przez system VAC nie mogą być udostępniane. Zalecamy autoryzować tylko sprawdzone, bezpieczne urządzenia.

Poradnik, jak zacząć udostępnianie swojej biblioteki.
Poniżej przedstawiamy krótki poradnik krok po kroku, który pomoże nam w dzieleniu się grami ze swojej biblioteki Steam.

UWAGA! By mieć dostęp do Family Sharing musimy być członkami specjalnie dedykowanej do tego celu grupy Steam:
http://steamcommunity.com/groups/familysharing/.
Krok 1. Klient Steam musi zostać zaktualizowany do najnowszej wersji. W tym celu wybieramy menu Steam -> Ustawienia. W zakładce Konto znajdujemy opcję Udział w testach beta i klikamy w przycisk Zmień.
Krok 2. Teraz należy zrestartować Steama w celu dokonania aktualizacji. Proces ten może zająć kilka minut.
Krok 3. Na naszym komputerze musi zalogować się osoba, której gry będą udostępniane. Można zrobić to na miejscu (jeśli mieszka blisko) lub zdalnie, np. poprzez koordynowanie za pośrednictwem Skype czy telefonu jeśli jest to zaufana osoba która poda swoje hasło do konta.
Krok 4. Jeśli nasza zaprzyjaźniona osoba zaloguje się na naszym komputerze, należy wejść w zakładkę Steam -> Ustawienia -> Rodzina. W polu Family Library Sharing kliknąć w przycisk Authorize this computer i na liście znajdującej się poniżej zaznaczyć naszą nazwę konta. Teraz wystarczy zapisać zmiany i wylogować się.
Krok 5. Pora na ponowne zalogowanie się do naszego konta. W bibliotece powinniśmy zobaczyć udostępnione nam tytuły. Warto pamiętać, że lista gier może być niekompletna ze względu na ograniczenia, gdyż nie wszystkie są wspierane systemem Family Sharing.
Krok 6. Pozostaje nam tylko zainstalować wybraną grę i cieszyć się rozgrywką. Warto jednak pamiętać o kilku ograniczeniach narzuconych przez Valve:
  • Z jednej biblioteki może korzystać tylko jedna osoba w danym czasie, czyli podczas grania w udostępniony tytuł, nasz znajomy nie może włączyć żadnej gry ze swojego konta.
  •  Autoryzacja ma miejsce tylko na wybranym komputerze, nie obejmuje ona całego konta znajomego.
  • Za dzielone gry nie dostajemy kart Steam.
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
Pralka ładowana od góry sprawdzi się nawet w bardzo małej łazience. Jej cena zależy głównie od funkcji. 
Zobacz więcej   
 Łazienka z pralką umieszczoną w zabudowie to bardzo modne rozwiązanie. Najpowszechniej ukrywa się ją pod blatem.
Zobacz więcej   
Pochłaniacz zapachów jest niezwykle ważny. Ze względu na szeroki wybór w RTV EURO AGD znajdziemy urządzenie do każdej kuchni. 
Zobacz więcej   

Znajdź nas