Na co zwrócić uwagę i czym kierować się przy zakupie statywu do telefonu?

Autor: Joanna

Smartfony już dawno zastąpiły wielu osobom tradycyjne aparaty fotograficzne. Urządzenia mobilne, wyposażone w coraz lepszej jakości aparaty, pozwalają na wykonywanie zdjęć zarówno do użytku domowego, jak i na potrzeby komercyjne. Czasami do zrobienia zdjęcia potrzebny jest specjalny statyw do telefonu. Mimo że w sklepach tego typu produktów nie brakuje, to jednak warto wiedzieć, czym kierować przy wyborze odpowiedniego statywu.

Statyw do telefonu z elastycznymi nóżkami

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie rodzaje statywów do smartfonów są dostępne i czym się charakteryzują;
 2. dlaczego warto posiadać statyw na telefon;
 3. czym kierować się przy wyborze statywu.

Statyw na telefon: kto i dlaczego powinien go mieć?

Mały statyw do telefonu z prostymi nóżkami

Statyw pod telefon przydaje się nie tylko osobom zajmującym się profesjonalną fotografią. Popularne „selfie” mają urok, ale jeśli komuś zależy na lepszych zdjęciach niż te robione „z ręki”, to bez dobrego statywu się nie obejdzie. Z jego pomocą można wykonać dobrej jakości, nierozmazane fotografie. Oczywiście najwięcej w tej kwestii i tak zależy od parametrów aparatu, ale stabilny statyw jest istotnym elementem.

Jeszcze większe znaczenie statyw ma dla osób wykonujących zdjęcia o przeznaczeniu komercyjnym. Żyjemy bowiem w takich czasach, że najlepsze smartfony pozwalają na robienie fotografii, które z powodzeniem można wykorzystywać do promocji marek w social mediach czy w różnego rodzaju reklamach. W takiej pracy statyw jest niezbędnym elementem wyposażenia telefonu.

Odpowiednio dobrany statyw na telefon przekłada się nie tylko na efekty pracy, ale również na komfort i czas jej wykonywania. Jednym z często praktykowanych rozwiązań jest wykorzystywanie klasycznych statywów fotograficznych po uprzednim założeniu specjalnej przejściówki. Minusem takiego rozwiązania są zazwyczaj gabaryty. Klasyczne statywy są masywne i ciężkie, więc jeśli ktoś musi się często przemieszczać, powinien postawić na lżejsze i bardziej kompaktowe statywy do telefonu.

Polecane uchwyty do selfie
 • 29,99 zł
 • 59,99 zł
 • 54,99 zł
 • 44,99 zł
 • 24,99 zł

Statywy do telefonów komórkowych: rodzaje

Telefon na statywie z widokiem na wodę

Statywy do smartfonów można podzielić na trzy główne grupy ze względu na funkcje i przeznaczenie. Są to:

 • trójnóg do telefonu – trójnogi cieszą się dużą popularnością, ponieważ są wykorzystywane nie tylko do współpracy ze smartfonami. Dostępne w sprzedaży uchwyty zazwyczaj mają uchwyt lub zaczep na urządzenie mobilne. Mogą występować w wersjach ze sztywnymi nogami (takim jest, chociażby, Manfrotto PIXI Mini z klamrą do telefonu) albo jako elastyczny statyw do telefonu, który charakteryzuje się giętkimi nogami (takim jest m.in. Joby GorillaPod Magnetic Mini);
 • kij do selfie – szczególnie popularny wśród amatorów. Jego głównym zadaniem – w przeciwieństwie do wielu statywów – nie jest stabilizacja, ale oddalenie aparatu od fotografowanego obiektu. Kij do selfie SBS TESELFITRIPODBT można rozłożyć aż do 70 cm. Co ciekawe, w sprzedaży występują kije, które również mogą posłużyć za standardowy statyw z nogami;
 • monopod – ma za zadanie stabilizować telefon czy smartfon w jednej (pionowej) płaszczyźnie. Monopody są zazwyczaj małe i lekkie, dzięki czemu można je wszędzie ze sobą zabierać. Podobnie jak w przypadku kijów do selfie, występują w wersjach z dodatkowymi nogami, po których rozłożeniu użytkownik otrzymuje klasyczny statyw. Zazwyczaj nie są drogie. Za e5 Monopod Selfie trzeba zapłacić kilkadziesiąt złotych;
 • gimbal – często określany jako statyw do nagrywania telefonem. Gimbale to dużo droższe urządzenia od standardowych statywów, ponieważ trzeba za nie zapłacić około 400–500 zł. Doskonale sprawdzają się jednak w przypadku osób zajmujących się profesjonalnym filmowaniem przy użyciu urządzenia mobilnego. Gwarantują nie tylko stabilność, ale również płynność w czasie zmiany ujęć. Przykładem solidnego gimbala jest Zhiyun Gimbal Smooth 4, który kosztuje niespełna 400 zł.
 • Na co zwrócić uwagę przy zakupie statywu do telefonu?

  Z wiedzą na temat rodzajów statywów do telefonów i smartfonów wybór odpowiedniego rozwiązania jest łatwiejszy. Kiedy ustaliliśmy, jaki rodzaj jest nam potrzebny, możemy skupić się na wyborze konkretnego modelu. Zawsze przy tym trzeba pamiętać, aby statyw był:

 • stabilny – powinien dawać gwarancję stabilności i bezpieczeństwa urządzenia. Najlepiej wybierać statywy z regulowanymi nóżkami, które sprawdzą się m.in. na nierównościach terenu;
 • wygodny w użytkowaniu – warto zwrócić uwagę, aby statyw był lekki i mobilny, a ponadto składał się i rozkładał w prosty sposób. To przekłada się na komfort pracy;
 • solidnie wykonany – w sprzedaży nie brakuje tanich statywów niskiej jakości, wykonanych z plastiku. Bardziej wytrzymałe są statywy metalowe.
 • Dostępne w sprzedaży statywy zwykle są uniwersalne. Pozwalają na korzystanie z nich przy użyciu większości modeli popularnych smartfonów. Aby jednak uniknąć komplikacji, zawsze trzeba sprawdzić, czy dany statyw pasuje do urządzenia mobilnego.

  40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
  40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
  Dodaj do Facebooka Kopiuj link