Stacja pogody z wiatromierzem – domowy sposób określania i przewidywania warunków atmosferycznych

Autor: Zosia

Stacje pogodowe to coraz powszechniej wykorzystywane urządzenia pomiarowe w domu, które pozwalają wskazać nie tylko temperaturę na zewnątrz czy wewnątrz domu, ale też m.in. stopień wilgotności. Innowacją jest stacja pogodowa z wiatromierzem. Sprawdź, komu się przyda i jaki model warto wybrać!

Stacja pogodowa z kolorowym wyświetlaczem LCD obok donicy z kwiatem

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak działa stacja pomiarowa z wiatromierzem
  2. jaki sprzęt wybrać
  3. jakie są rodzaje domowych stacji pogodowych

Stacje pogody z wiatromierzem – dlaczego warto?

Stacja pogodowa obok smartfona na ekranie którego widoczna jest aktualna pogoda

Stacje pogodowe to praktyczne urządzenia, doceniane szczególnie przez osoby chętnie spędzające wolny czas na świeżym powietrzu. Dzięki nim nie tylko można zaplanować wypad na działkę czy prace w ogrodzie, ale również trening żeglowania, surfingu czy loty szybowcem, a nawet puszczanie latawca na plaży czy łące. Ponadto stacja pogodowa pozwala dopasować odpowiednie ubranie do zewnętrznej aury. Dane dostarczane przez urządzenie docenią również meteopaci, czyli osoby nadwrażliwe na zmiany warunków atmosferycznych doświadczające podczas wahań ciśnienia, temperatury czy stopnia wilgoci różnych nieprzyjemnych objawów somatycznych, jak bóle głowy, senność czy osłabienie.

Domowa stacja pogodowa to proste w konstrukcji urządzenie najczęściej przypominające tablet o kilkucalowej przekątnej (stojący lub z możliwością zawieszenia na ścianie) składający się z modułu wewnętrznego oraz szeregu czujników zewnętrznych i wewnętrznych zbierających informacje na temat klimatu panującego za oknem, a także w pomieszczeniu, w którym się znajduje. W zależności od zaawansowania technicznego stacja pogodowa może być wyposażona w sensory temperatury, ciśnienia czy wilgoci, jak Reinston ESPOG0, który bezprzewodowo przesyła do modułu pomiary. Model dodatkowo posiada wiele innych udogodnień jak alarm mrozu, wskaźnik faz księżyca czy gniazda z możliwością podłączenia większej ilości czujników. Stacje pogodowe wyświetlają także aktualną godzinę i datę, a nawet posiadają budzik. Takie funkcje prezentuje m.in. Omeg OWS03 czy też Meteo SP26S z kolorowym diagramem słupkowym ciśnienia atmosferycznego oraz piktogramami przedstawiającymi pogodę. Innowacją w stacjach pogodowych jest anemometr, czyli wiatromierz, umieszczany zwykle w specjalistycznych urządzeniach lub droższych modelach domowych stacji, takich jak Netamto Weather Station dostarczający najistotniejsze informacje o warunkach atmosferycznych w czasie rzeczywistym do smartfona, a także z opcją przewidywania pogody na podstawie zebranych z poprzednich dni danych. Stacja pogodowa z wiatromierzem posiada również wskaźnik jakości powietrza, pozwalający oszacować np. skalę zapylenia w sezonie alergicznym czy gęstość smogu. Im większe zaawansowanie techniczne urządzenia, tym bardziej miarodajne prognozy oraz informacje na temat pogody.

Polecane stacje pogody
  • 149,99 zł
  • 139,99 zł
  • 64,99 zł
  • 59,99 zł
  • 49,99 zł

Rodzaje stacji pogodowych z wiatromierzem

Stacja pogodowa na parapecie zewnętrznym okna

Rynek oferuje szeroki asortyment stacji pogodowych. Najbardziej powszechnym rodzajem urządzeń są cyfrowe stacje pogodowe z dużymi wyświetlaczami przesyłające dane pomiędzy jednostką bazową a czujnikami zewnętrznymi drogą radiową, jak w Meteo SP90. Bardziej rozbudowane modele potrafią nie tylko gromadzić i przetwarzać zebrane informacje oraz wyznaczać trendy pogodowe na przyszłość, ale też pobierać dokładne prognozy z zewnętrznych źródeł, jak serwisy internetowe, instytuty badawcze i meteorologiczne czy inne specjalistyczne obserwatoria. Mniej powszechne, ale równie cenne są analogiczne stacje pogodowe z wiatromierzem lub bez. Urządzenia tego typu nie wymagają źródła zasilania, a do pomiarów wykorzystują zjawiska fizyczne. Jednymi z bardziej rozbudowanych pod kątem ilości przedstawiania danych oraz komfortu użytkowania są internetowe stacje pogodowe, przesyłające niezbędne informacje dzięki technologii WiFi do wirtualnej chmury, które użytkownik dzięki odpowiedniej aplikacji w telefonie może analizować w zbiorczych tabelach i wykresach z dowolnego miejsca o każdej porze.

Stacja pogodowa z wiatromierzem czy bez – jaką wybrać?

Decydując się na zakup stacji pogodowej, warto zwrócić uwagę na parametry techniczne urządzenia. Przede wszystkim zakres temperatury. Im szerszy przedział, tym dokładniejszy pomiar. Optymalną rozpiętością jest od -20°C - +50°C. Warto również szukać modelu, którego czujniki zewnętrzne można umieszczać nawet kilkanaście metrów od bazy, np. 60 m, jak w Meteo SP91. To pozwoli na umieszczenie sensora w odpowiednim miejscu, np. na dachu. Stacje pogodowe z wiatromierzem wymagają takiego zabiegu szczególnie w osłoniętych fragmentach terenu. Sensory stacji pogodowych bez anenometru należy instalować ok. 2 m nad ziemią w zacienionym miejscu. Dobrym rozwiązaniem jest także błąd pomiaru, czyli zakres, o jaki urządzenie może pomylić się w podawaniu temperatury powietrza. Zwykle wynosi on 0,5°C.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link