ABC stabilizatorów do kamery sportowej

Autor: Piotr

Stabilizatory kamery sportowej to idealne rozwiązanie dla aktywnych osób, szukających solidnego mocowania sprzętu, które sprawdzi się nawet podczas bardzo dynamicznych czynności. Szeroki wybór stabilizatorów umożliwia montaż na głowie, klatce piersiowej, ramionach, a także na elementach sprzętu sportowego.

Meżczyzna z kamerą sportową

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. dlaczego warto wyposażyć się w stabilizator do kamery sportowej
  2. jakie są rodzaje stabilizatorów
  3. na co należy zwrócić uwagę, wybierając dobry stabilizator do kamery sportowej

Zalety stabilizatorów kamer sportowych

Narciarz z kamerą sportową na selfie sticku

Kamery sportowe to bardzo inteligentne sprzęty stworzone do nagrywania dynamicznych filmów wideo. Dzięki wbudowanej stabilizacji doskonale radzą sobie z uchwyceniem stabilnego obrazu również w najtrudniejszych warunkach. Jednak jeśli zależy nam na jak najlepszych nagraniach, warto sięgnąć po dodatkowy sprzęt zewnętrzny. Nie tylko pomoże on wyeliminować najmniejsze wstrząsy, ale też umożliwi montaż kamery w dowolnym miejscu. Uchwyty są niezbędnymi gadżetami dla osób aktywnych, które chcą uwiecznić na filmie m.in. wyczyny sportowe. Nowoczesne stabilizatory umożliwiają mocowanie na głowie, klatce piersiowej, ramieniu czy bezpośrednio na sprzęcie sportowym. To dodatkowy atut, sprzyjający korzystaniu z kamery nawet w trudnych warunkach. Działanie stabilizatorów wpływa przede wszystkim na płynność obrazu i ostre uchwycenie najmniejszych detali, co pozwala na bardzo profesjonalny montaż.

Rodzaje stabilizatorów do kamery sportowej

Producenci oferują szeroki wybór modeli stabilizatorów kamer sportowych. Do najpopularniejszych należy tzw. ręczne ramię, które często występuje w wersji teleskopowej (Hama Selfie 120), i gimbal (Feiyu-Tech Gimbal ręczny G6 Plus), czyli zaawansowany stabilizator dla bardzo wymagających użytkowników. Elektroniczny stabilizator ręczny to doskonały gadżet dla osób szukających czegoś więcej niż tradycyjny selfie stick. Zasilany akumulatorem posiada funkcje dodatkowe, które mogą być użyte podczas nagrywania wideo. Tego typu stabilizatory mogą pełnić ponadto funkcję statywu (np. DJI Ronin-SC). Natomiast gimbal odgrywa rolę elektronicznego stabilizatora obrazu, którego zadaniem jest całkowite wyeliminowanie wszelkich drgań i wstrząsów. Zmiana kadrów, zbliżenia czy szybkie oddalenia dzięki wsparciu gimbala w efekcie są bardzo płynne, całkowicie dorównując profesjonalnym produkcjom. Działanie gimbala polega na izolacji sprzętu od operatora. Taki stabilizator zalecany jest wszystkim osobom, którym zależy na wysokiej jakości nagrywanych filmów. Sprzęt sprawdzi się nawet w najtrudniejszych warunkach, jak szybka jazda samochodem, marsz czy bieg. Po gimbale sięgają osoby, które same zajmują się montażem filmów, także tych prywatnych z wakacji, i którym zależy na bardzo profesjonalnym efekcie. To nieodzowny gadżet YouTuberów, vlogerów i blogerów. Twórcy filmów m.in podróżniczych lub reporterskich powinni się wyposażyć ponadto w lekki i przenośny slider (Camrock VSL100R2 - 100 cm). To rodzaj stabilizatora, który umożliwia rejestrację ujęć w pozycji przesuwania aparatem po linii poziomej. Podręczne wersje sliderów ważą zaledwie 3 kg, co pozwala na jego sprawne przenoszenie i montaż. Wózek stabilizatora przesuwa się po systemie 4 łożyskowanych rolek, które płynnie poruszają się po prowadnicy, umożliwiając nagranie niesamowitych ujęć. Aktywni użytkownicy kamer sportowych sięgają po uchwyty do zadań specjalnych, pozwalających umocować sprzęt na ramie kierownicy, powierzchni deski surfingowej lub snowboardowej (TomTom Uchwyt na deskę), kasku (Hama 4398 Mocowanie czołowe na kask) czy karoserii (360fly Suction Mount HD).

Ostatnim rodzajem stabilizatorów kamer, po które sięgają aktywni biegacze, rowerzyści i miłośnicy sportów wodnych, są modele umożliwiające montaż bezpośrednio do użytkownika, za pomocą pasków lub szelek. Uchwyt na klatkę piersiową (Hama 4358) znakomicie sprawdzi się do nagrywania filmów podczas jazdy na nartach, w kolarstwie górskim czy innych sportach ekstremalnych. Regulowane pasy z powodzeniem mogą być założone nawet na grubą odzież. Dzięki elastycznemu materiałowi pas nie uciska i nie krępuje ruchów. Warto również zwrócić uwagę na elastyczną opaskę na głowę (Hama 4359). Model stabilnie może być mocowany zarówno bezpośrednio na głowę, jak i na czapkę czy kask. Sprawdzi się do uwieczniania biegów, sportów narciarskich, motocrossu, kolarstwa czy wędrówek górskich. Elastyczne mocowanie pozwala na idealnie dopasowanie do użytkownika. Szerokie gumy sprawiają, że opaska nie uciska głowy i jest wygodna. Kierowcy docenią natomiast działanie stabilizatora z zakresem ruchu 360 stopni (Hama 4356). Tego rodzaju sprzęt umożliwia nagrywanie wideo z poziomu deski rozdzielczej czy dachu. Kulowa głowica gwarantuje płynny obraz z różnych orientacji.

  • 169,99 zł
  • 149 zł
  • 107,99 zł
  • 79,99 zł
  • 39,99 zł

Jak wybrać solidny stabilizator mocujący kamerę sportową?

Zbliżenie na kamerę sportową montowaną na deskę suringową

Podejmując decyzję o zakupie stabilizatora kamery sportowej, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Priorytetem jest to, do nagrywania jakich filmów chcemy wykorzystać sprzęt. Osoba chcąca nagrywać wideo z wakacji będzie potrzebować zupełnie innego sprzętu niż aktywny sportowiec, którego celem są filmy z zawodów lub treningów. Bardzo ważny jest materiał, z którego został wykonany sprzęt. Warto więc wybierać modele aluminiowe lub wzbogacane innym metalem. W przeciwieństwie do gadżetów plastikowych, nie tylko posłużą dłużej, ale będą bezpieczne i pewniejsze w użytkowaniu nawet podczas ekstremalnych warunków. Elementy montażowe muszą być bardzo solidne, by przypadkowo nie wypuściły naszego sprzętu. Wybierając stabilizatory na kask lub deski rozdzielcze, powinniśmy upewnić się, czy przyssawki gwarantują pewne trzymanie kamery i nie odrywają się podczas użytkowania. Stabilizator wykorzystywany do nagrywania sportów ekstremalnych w trudnych warunkach powinien oferować kilka możliwości mocowań, w tym śruby montażowe.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link