Ekologiczne, domowe środki czystości – jakie warto wybrać w sklepie, a jakie można przygotować samodzielnie?

Autor: Zosia

Profesjonalna chemia do sprzątania często posiada toksyczne dla zdrowia i przyrody substancje. Alternatywnym rozwiązaniem, bezpiecznym dla użytkowników, są środki czystości o naturalnym, ekologicznym składzie, które równie dobrze czyszczą, ponadto bez szkodliwego wpływu na stan planety.

Zestaw naturalnych środków czystości

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie środki do sprzątania dostępne są na rynku
  2. jakie są zalety ekologicznych środków czystości
  3. jaką chemię do sprzątania warto wybrać

Środki czystości – chemia domowa i przemysłowa

Proces produkcji środków czystości

Środki czystości, tzw. detergenty, to mieszanka związków chemicznych, których skład zależy od mytej i konserwowanej powierzchni. Profesjonalne środki czystości często zawierają niebezpieczne dla zdrowia i środowiska naturalnego surfaktanty, takie jak chlor, amoniak, fenole czy fosforany, syntetyczne konserwanty, środki zapachowe i barwiące. Świadomość potrzeby ochrony przyrody mobilizuje producentów chemii czyszczącej do komponowania przyjaznych detergentów o ekologicznym składzie. Eko środki na bazie olejów eterycznych i naturalnych, bezpiecznych składników, łączą w sobie skuteczność usuwania zabrudzeń oraz troskę o zdrowie użytkowników i kondycję planety. Wśród nich można znaleźć różnorodne płyny, spraye, pasty czy proszki, które ułatwią utrzymanie czystości wszelkich płaskich powierzchni. Do sprzętów AGD poleca się jednak stosować specjalnie skomponowane preparaty usuwające osady, kamień i mikroorganizmy, nadające połysk i wydłużające żywotność urządzenia.

Profesjonalna chemia czyszcząca niezbędna jest dla posiadaczy m.in. zmywarki domowej. Jednym z produktów cieszących się zainteresowaniem jest Miele GP CO G 160P, czyli środek pielęgnacyjny na bazie kwasku cytrynowego zapewniający optymalne działanie sprzętu poprzez aktywną ochronę i czystość dysz natryskowych, sitek na naczynia i odpływu wody. Produkt dodatkowo utrzymuje elastyczność i szczelność uszczelek drzwiczek. Z kolei do piekarnika czy zlewozmywaka polecany jest m.in. Electrolux Środek czyszczący E60CS106 do powierzchni emaliowanych i szklanych, który z łatwością usunie przypalone resztki jedzenia i rozpuści zbierający się tłuszcz, a łatwa aplikacja profesjonalnej chemii czyszczącej zapewni dotarcie środka do każdej szczeliny i trudno dostępnego miejsca.

  • 24,99 zł
  • 49,99 zł
  • 59,99 zł
  • 19,99 zł
  • 49,99 zł

Jakie środki czystości warto wybrać?

Środek czystości do zmywarki

Decydując się na profesjonalne środki czyszczące, warto zwrócić uwagę na ich skład, przeznaczenie oraz posiadane certyfikaty bezpieczeństwa. Nieodpowiednio dopasowany produkt może zniszczyć powierzchnię sprzętu oraz pogorszyć jego wydajność pracy. Środki czyszczące do stali nierdzewnej zaleca się używać wyłącznie na sprzętach wykonanych z tego materiału. Jednym z nich jest Electrolux E6SCS106, który szybko, skutecznie i bezpiecznie usunie zabrudzenia z kuchni gazowych i elektrycznych, z kolei Wpro FRI 102 przywraca czystość wewnątrz i na zewnątrz lodówek, zamrażarek i innych sprzętów AGD wykonanych z tworzywa sztucznego. Przyjazny dla żywności przechowywanej w komorach chłodniczych produkt, dodatkowo pozostawia delikatny cytrynowy aromat. Komfort czyszczenia domu poprawia również środek Electrolux E6MCS106 do powierzchni ceramicznych i emaliowanych przeznaczony szczególnie do czyszczenia płyt indukcyjnych i mikrofalówek.

Profesjonalny środek czyszczący, wykazujący charakter biopreparatów, bogaty w składniki zgodne z dyrektywą EWG 67/548 oraz rozporządzeniem CLP, taki jak np. Electrolux uniwersalny odkamieniacz E6GMG103, zapobiega osadzaniu się wytrąconych z wody związków wapnia i magnezu, chroniąc sprzęt przed groźnym kamieniem i zwiększając komfort użytkowania AGD.

Naturalne środki do sprzątania domu – dlaczego warto

Profesjonalne środki do czyszczenia wzbogacone o ekokładniki nie wpływają szkodliwie na środowisko i zdrowie zarówno użytkowników jak i domowników. Takie produkty są również bezpieczne dla alergików. Biodegradowalne opakowania usprawniają recycling, a łagodne zapachy dodatkowo uprzyjemniają sprzątanie i pozostawiają świeżość na długo po zakończeniu porządków.

Naturalne środki czyszczące można także przygotować samodzielnie, wykorzystując wodę, roztwór kwasu octowego, alkohol izopropylowy, cytrynian sodu, mydło roślinne czy olejki eteryczne. Ekologiczne środki do czyszczenia w odpowiedniej kombinacji i proporcjach, usuną lekkie zabrudzenia, różnorodne osady i nieprzyjemne zapachy z kuchni, łazienki czy sypialni. Domowe środki czystości są tanie i powszechnie dostępne, jednak ich skuteczność w dużej mierze zależy od skali zabrudzenia. Zaschnięty tłuszcz, przypalone garnki, kamień w czajniku, pralce i zmywarce czy pleśń na fugach, rdza i różnorodne naloty mogą być oporne na środki czystości bez specjalistycznej chemii.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link