Sprzęt audio do domu do 2000 zł – co warto wiedzieć?

Autor: Agnieszka

Każdy z nas lubi spędzać wolne chwile na słuchaniu muzyki. Taka forma relaksu pozwala nam odprężyć się i „naładować baterie” na kolejne dni pracy i codziennych obowiązków. Jest wiele sposobów na skompletowanie dobrej jakości sprzętu audio w cenie do 2000 zł. Na co warto zwrócić uwagę?

Kobieta i mężczyzna w słuchawkach na uszach, siedzący tyłem do siebie. W tle sprzęt audio.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie są alternatywy przy zakupie sprzętu audio do 2000 zł
  2. na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy wyborze
  3. które modele są godne uwagi

Miniwieża – ciekawa opcja sprzętu audio do domu

Sprzęt audio, w tym kolumny, amplituner, i subwoofer.

Jeśli zastanawiamy się, jaki sprzęt audio do domu warto kupić, to jednym z podstawowych wyborów może być miniwieża. Co prawda szczyt popularności tego sprzętu przypadał kilkanaście lat temu, aczkolwiek mimo upływu lat wiele osób ponownie decyduje się sięgnąć po takie rozwiązanie audio. Tym bardziej, że dzięki rozwojowi technologicznemu możliwości miniwieży znacząco uległy zmianie. Obecnie możemy kupić miniwieże o różnym kształcie i wyglądzie. W sprzedaży dostępne są modele zarówno stojące, jak i z głośnikami ściśle przylegającymi do jednostki. Jednakże mimo wielu zmian, ten sprzęt grający do domu cały czas składa się z odtwarzacza, który jednocześnie pełni funkcję wzmacniacza, a także z zewnętrznych głośników. Z jednej strony do klasyczna konstrukcja, a z drugiej bardzo praktyczna i dająca komfort w użytkowaniu. Mobilne głośniki da się ustawić w dowolnym miejscu naszego pomieszczenia, co może pozytywnie wpłynąć na jakość odtwarzanego dźwięku. Kupując taki sprzęt muzyczny do domu, należy zwrócić uwagę m.in. na moc głośników oraz wzmacniacza. Ponadto ważny parametr stanowi możliwość obsługiwania przez urządzenie poszczególnych formatów audio. Istotny jest także sposób połączenia. Do niedawna miniwieże posiadały jedynie odtwarzacz płyt. Obecnie Bluetooth czy moduł Wi-Fi są już mocno pożądane. Dobrze jest również, aby urządzenie dawało możliwość odtwarzania muzyki z pendrive’a. Idealnie będzie, jeśli wejście USB jest umieszczone w przedniej części miniwieży. Dobry sprzęt grający do domu powinien mieć dostęp do radia, w tym radia internetowego i radia DAB. Sprawdzonym wyborem będzie zakup modelu Sharp XL-B510 (czarno-brązowy), który obsługuje m.in. format plików MP3 i posiada łączność Bluetooth. Ciekawą alternatywę stanowi miniwieża Philips BTB2570/12, z wbudowanym radiem analogowym i cyfrowym DAB. Dobrym wyborem będzie też zakup modelu Panasonic SC-PMX92 w kolorze srebrnym.

Taki sprzęt audio do domu ma wiele zalet. Jest polecany szczególnie osobom, które są kolekcjonerami płyt CD, oraz tym, którzy nie wymagają od miniwieży dużej mocy dźwięku czy możliwości rozbudowy zestawu audio. Warto zaznaczyć, że miniwieże są niewielkich rozmiarów, dlatego idealnie komponują się w pomieszczenia o niewielkiej powierzchni.

Polecane zestawy audio hifi
  • 5 999 zł
  • 4 999 zł
  • 5 999 zł
  • 3 099 zł

Zestaw stereo – jaki sprzęt Hi-Fi do domu?

Biały sprzęt audio, ustawiony na szafce.

Decydując się na sprzęt audio do domu do 2000 zł, możemy wybierać spośród wielu różnych rozwiązań, np. systemów multiroom czy głośników Bluetooth. Najkorzystniej jednak wypadają zestawy stereo, które dają największą jakość odtwarzanego dźwięku i najwyższy komfort w ich użytkowaniu. Wiele osób rezygnuje z ich zakupu ze względu na obawy przed konfiguracją. Wybierając taki sprzęt stereo do domu, powinniśmy mieć na uwadze, że musimy skonfigurować go sami. Co więcej, poszczególne elementy możemy dowolnie modyfikować. Niestety taki sprzęt audio posiada także wady. Z reguły wszystkie urządzenia wchodzące w skład takiego zestawu są dość duże, dlatego w pomieszczeniu potrzebne nam będzie sporo miejsca. Ponadto pełna konfiguracja jest nieco czasochłonna, więc musimy uzbroić się w cierpliwość zanim poprawnie skonfigurujemy taki sprzęt audio.

W skład zestawu stereo zazwyczaj wchodzą: gramofon (może być ich kilka), wzmacniacze, głośniki (nierzadko o dużych gabarytach) oraz kable, których koszt często może być dość wysoki. Wiele osób porównuje zestaw stereo do skarbonki bez dna, a wszystko przez to, że da się go rozbudowywać wręcz w nieskończoność. Jednakże w budżecie do 2000 zł zdecydowanie można skompletować dobry sprzęt grający do domu. Wybierając poszczególne elementy, zwróćmy uwagę na wzmacniacz. Powinien on być dopasowany do mocy głośników, a moc głośników kompatybilna z mocą wzmacniacza. Poza tym warto, aby był wyposażony w opcję bezprzewodowej łączności, co znacząco ułatwi sparowanie z pozostałymi elementami zestawu. Istotna jest także liczba złącz, która pozwoli nam w dowolnej chwili na rozbudowanie naszego zestawu stereo. Jeśli nie jesteśmy ograniczeni budżetem w wysokości 2000 zł, możemy zdecydować się bezpośrednio na zakup kompletnego zestawu zamiast składać go z poszczególnych części. Dobrymi zestawami audio do domu są Yamaha MusicCast R-N303D (czarny), Pure Acoustic NOVA 8 (czarny) oraz Yamaha MusicCast R-N402D (czarny), Indiana Line Tesi 561 (orzech). Są one nieco droższe, ale poszczególne elementy będą już do siebie dopasowane.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link