Zestaw audio do 1000 złotych – na co zwrócić uwagę? Wskazówki

Autor: Joanna

Zestaw nagłaśniający do domu powinien satysfakcjonować konsumenta pod względem funkcjonalności oraz wyglądu. Najlepiej jest, gdy idealnie wpisuje się w indywidualne potrzeby megalomana. Na rynku dostępnych jest wiele dobrych jakościowo zestawów nagłaśniających, których koszt nie przekracza 1000 złotych. Na jakie parametry sprzętu audio należy zwracać uwagę, aby nie żałować zakupu?

Nowoczesny sprzęt audio w salonie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym kierować się podczas wyboru sprzętu audio do domu
 2. jaki sprzęt wybrać do domowego zestawu audio
 3. jaki są polecane zestawy audio do 1000 złotych

Najważniejsze komponenty zestawu audio

Nowoczesny system audio z białymi głośnikami stojącymi

Nie jest sztuką wydać dużą ilość pieniędzy na zaawansowany technologicznie sprzęt audiowizualny. Sęk w tym, aby kupić dobrej jakości sprzęt domowy za niewielkie pieniądze i przez długie lata cieszyć się jego funkcjonalnością. Dla wielu konsumentów jednym z najważniejszych czynników, które decydują o wyborze, jest estetyka. To oczywiście bardzo ważny element, jednakże podrzędny do specyfikacji technicznej. Na początku istotne jest określanie, jakiego rodzaju urządzeń potrzebujemy.

Jeśli sprzęt audio będzie ustawiony w największym pokoju, warto wykorzystać przestrzeń do uzyskania wysokiej jakości dźwięku. Można rozważyć zakup klasycznego systemu stereo lub wielokanałowego zestawu kina domowego. Bez względu na wybór, oba rodzaje zestawów można podłączyć zarówno pod telewizor, DVD, Blue-ray, jak i do sprzętu grającego. Aby cieszyć się dobrej jakości dźwiękiem, wystarczy zainwestować w:

 • kolumny audio;
 • wzmacniacze;
 • subwoofery.

Najważniejsze parametry sprzętu audio do domu

Warto zaznaczyć, że głośniki przewodowe i bezprzewodowe różnią się między sobą mocą wbudowanych wzmacniaczy audio. A co jeszcze ważniejsze, moc głośnika nie jest tym samym, co moc wzmacniacza.

Kolumny, w zależności od stopnia nagrzewania się, mogą osiągać mniejszą lub większą moc. Nagrzewanie się cewki głośnika wiąże się ze spadkiem mocy. Dlatego też, wybierając głośniki, warto upewnić się, że są wyposażone w optymalne systemy chłodzące. Jest to szczególnie ważne u osób, które będą korzystały z zestawu audio w sposób regularny. Niemniej ważnym aspektem jest moc wzmacniaczy. Najczęściej producenci podają przybliżoną moc wzmacniaczy, np. dwa z nich mogą zostać opisane jako 50 W, kiedy w rzeczywistości jeden z nich osiągnie wartość maksymalnie 70 W, a drugi 50 W. Zaleca się, aby wzmacniacz podwajał prąd wyjściowy przy dwukrotnym spadku oporności kolumn.

Subwoofer to przydatne urządzenie służące poprawieniu jakości dźwięku. Mimo że nie jest konieczny, jego zalety są doceniane przez wielu melomanów. Na rynku dostępne są modele pasywne i aktywne, różniące się obecnością wbudowanego wzmacniacza lub jego brakiem. Otwarte konstrukcje subwooferów zapewniają lepsze i głębsze brzmienie basów. Zamknięte nie oferują takiego rozwiązania. Subwoofer warto dopasować estetycznie do głośników i przede wszystkim wielkości pomieszczenia, w którym zestaw audio będzie stał.

Dobrą praktyką jest kierowanie się marką sprzętu audio. Te, które pochodzą od renomowanej firmy, z pewnością posłużą wiele lat. Co ważne, nie muszą przy tym kosztować fortuny.

Polecane subwoofery
 • 1 019 zł
 • 1 759 zł
 • 1 459 zł
 • 1 599 zł
 • 1 579 zł

Polecane elementy sprzętu audio do 1000 złotych

Duży zestaw audio-wizualny w nowoczesnym salonie

Wśród wielu modeli dobrej jakości kolumn i subwooferów warto zwrócić uwagę na:

 • aktywny subwoofer Yamaha YST-FSW050 o mocy znamionowej RMS 50 W i paśmie przenoszenia 35–160 Hz;
 • aktywny subwoofer Wilson SUB-9 o mocy znamionowej RMS 150 W i paśmie przenoszenia 25–150 Hz;
 • zestaw kolumn Prism Audio Vienna – w zestawie znajduje się 5 kolumn (2 głośniki przednie, 2 surround i 1 głośnik centralny). Moc kolumny przedniej wynosi 80 W, centralnej – 40 W, tylnej – 30 W. Wszystkie kolumny są typem 2-drożnym (przy czym przednia bass reflex). Impedancja znamionowa znajduje się na poziomie 8 ohm;
 • zestaw kolumn M-Audio HCS-9920 MKIII – w zestawie o mocy RMS 540 W znajduje się 5 kolumn (2 głośniki przednie, 2 surround i 1 głośnik centralny). Impedancja znamionowa na poziomie 4 ohm. Moc kolumny przedniej – 150 W, centralnej – 100 W, tylnej – 70 W. Wszystkie kolumny są typem 2-drożnym (przy czym przednia bass reflex);
 • zestaw kolumn M-Audio HCS-9950 MKIII – w zestawie znajduje się 5 kolumn (2 głośniki przednie, 2 surround i 1 głośnik centralny). Impedancja znamionowa na poziomie 6 ohm.

Kupując zestaw audio, warto wziąć pod uwagę jego gabaryty. Należy ustawić sprzęt w takim miejscu, w którym nie zastosowano grubych tekstyliów, w tym dywanów czy firan zacieniających. Może to negatywnie wpłynąć na jakość odbieranego dźwięku.

20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link