Fidget spinner, czyli minimalistyczna zabawka dla każdego

Autor: Grzegorz

Fidget spinner to niezwykle prosta zabawka, której idea sprowadza się do obracających się łożysk. Niby nic nadzwyczajnego, jednak obracanie spinnerem potrafi wciągnąć na wiele godzin, a jednocześnie dobrze zrelaksować. Kupując spinner, warto wiedzieć, do czego służy oraz jak poprawnie nim kręcić. Po opanowaniu kręcenia możemy nauczyć się nawet trików.

Ręka trzymająca obracający się spinner

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym jest fidget spinner i do czego służy;
  2. jak poprawnie kręcić spinnerem;
  3. jakie modele spinnerów wybrać.

Co to jest fidget spinner i do czego służy?

Chłopiec kręcący i robiący triki zielonym fidget spinnerem

Zabawki, które mają odprężać i odstresowywać z roku na rok zyskują na popularności. Wszystko za sprawą spinnera, który powstał w USA i zapoczątkował trend, który rozlał się na cały świat. Dzisiaj spinnerem bawią się niemal wszyscy – celebryci, youtuberzy czy popularni influencerzy. Czym więc jest ten niepozorny gadżet, którym wszyscy się zachwycają?

Fidget spinner to zabawka zręcznościowa, która, wprowadzona w ruch obrotowy, kręci się długo i swobodnie. Ważne jest, aby kręcąc spinnerem, trzymać go za środkowy element. Jego konstrukcja opiera się na trzech lub czterech łożyskach, połączonych materiałem (np. plastikiem). Klasyczne fidget spinnery mają kształt trójkąta, jednak na rynku można znaleźć wiele wariacji – spinnery w kształcie shurikena, koła, muszki, ulubionej postaci z filmu, a nawet orła. Gadżet ma niewielkie rozmiary i z powodzeniem mieści się w każdej dłoni. Na rynku dostępne są spinnery zwykłe lub świecące. Te pierwsze mogą być wykonane z różnych rodzajów tworzywa: plastiku, metalu, mosiądzu, tytanu, a nawet drewna. Ponadto występują w wielu wersjach kolorystycznych. Fidget spinnery świecące zazwyczaj wykonane są z plastiku. Na końcach obręczy posiadają światła LED, które świecą stałym światłem lub migają w rozmaitych kolorach. Część spinnerów może nawet wydawać dźwięki. Ciekawostką jest fakt, że każdy fidget spinner różni się maksymalnym czasem obracania – wszystko w zależności od kształtu i tworzywa, z którego został wykonany.

Do czego może służyć spinner? Jak się okazuje, taka zabawka może mieć szerokie zastosowanie. Według zamysłu samego twórcy, gadżet ma za zadanie pomóc dzieciom w koncentracji oraz wyzwoleniu stresu. Jest to bardzo pomocny przedmiot dla dzieci z ADHD – kręcenie spinnerem może złagodzić objawy choroby. Poza tym ma pomagać w leczeniu lęków i koić nerwy. Ze spinnerów korzystają zarówno dzieci, jak i dorośli – np. siedząc przed komputerem czy odstresowując się przed trudnym egzaminem.

Wiele osób używa fidget spinnerów jako pomoc w rzuceniu palenia lub obgryzania paznokci. Dzięki temu, że nasze ręce są zajęte zabawą, nie myślimy o uciążliwych nałogach. Minimalistyczna konstrukcja sprawia, że gadżet można zabierać dokąd tylko chcemy – do pracy, szkoły czy na wycieczkę. Poza funkcjami terapeutycznymi, spinner to po prostu świetna zabawa! W dodatku ta zabawka jest bardzo tania. Należy jednak pamiętać, że fidget spinner jest nieodpowiedni dla dzieci poniżej 3. roku życia, ze względu na możliwość połknięcia drobnych elementów.

Jak poprawnie kręcić spinnerem i robić triki?

Ręka obracająca świecącym spinnerem

Może się wydawać, że kręcenie fidget spinnerem to nic trudnego – wystarczy tylko wprowadzić zabawkę w ruch. Jak się okazuje, tak prostym gadżetem można wykonywać zaawansowane sztuczki, dzięki którym zaimponujesz swoim znajomym. W internecie dostępnych jest wiele filmów instruktażowych oraz artykułów na temat trików robionych za pomocą spinnera. Oto kilka najpopularniejszych.

  • Finger transfer – czyli przerzucanie kręcącego się spinnera z palca na palec: oczywiście bez zatrzymywania obracającej się zabawki.
  • Hand transfer – przerzucanie kręcącego się spinnera między rękami. Należy pamiętać, aby odpowiednio i z wyczuciem łapać środkową, nieobracającą się część zabawki.
  • Spinner hand twist – należy energicznie rozkręcić gadżet i, trzymając go na jednym palcu, wykonać nadgarstkiem “młynek”. Można tu zauważyć działanie praw fizyki i tzw. efekt żyroskopowy.
  • Around the back – polega na wyciągnięciu ręki z obracającym się spinnerem za plecy i energicznym podrzuceniu go tak, aby został złapany tą samą ręką.
  • Australian bounce – polega na przerzuceniu kręcącego się spinnera pod nogą, następnie odbicia go kolanem i finalnie złapaniu go palcami ( bez zatrzymania go!). Jest to zdecydowanie jedna z trudniejszych sztuczek.

Istnieją setki różnych sztuczek, jakie można wykonywać za pomocą fidget spinnera. Użytkownicy z całego świata wymyślają nowe, coraz bardziej skomplikowane kombinacje. Każdy z trików, zarówno ten prosty, jak i ten trudniejszy, wymaga wprawy i wyćwiczenia. Zgodnie z przysłowiem – trening czyni mistrza!

Fidget spinner zwykły czy świecący – który wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów spinnerów, wykonanych z różnych materiałów. Dla osób, które cenią prostotę, polecany jest klasyczny model Setty GSM029012 Hand Fidget Spinner (czarny). Jego wymiary to jedynie 7,5 x 7,5 cm. Wykonany jest z plastiku i metalu. Obręcze z tworzywa sztucznego nadają zabawce lekkości, dzięki czemu wykonywanie sztuczek może być dużo łatwiejsze. Jego maksymalny czas kręcenia to aż 60 sekund. Ten sam model fidget spinnera poza czarną dostępny jest w innych wersjach kolorystycznych: różowej, białej, niebieskiej i czerwonej.

Oprócz spinnerów klasycznych, różniących się jedynie kolorystyką, dostępne są też fidget spinnery świecące. Setty GSM028774 LED Hand Fidget Spinner (czarny) to gadżet nieco droższy, posiadający na obręczach diody LED. Jest wykonany z plastiku, a łożyska wewnątrz zabawki są metalowe. Jego wymiary to, podobnie jak w zwykłej wersji, 7,5 x 7,5 cm. Czas kręcenia to również 60 sekund. Można powiedzieć, że zabawka spełnia tę samą funkcję, co wersja nieświecąca. Jednak, dzięki zastosowanej w gadżecie technologii oświetlenia LED, spinner może być obracany także po zmroku. Poza lepszą widocznością zabawka będzie tworzyć ciekawe efekty świetlne w postaci świetlistego okręgu. Dodatkowo, w tym modelu dostępne są 3 tryby świecenia: szybko pulsujące kolory, kolory zmieniające się po kolei oraz powoli pulsujące kolory. Każdy z dostępnych trybów uruchamia się za pomocą naciśnięcia na jedną z diod. Kupując taki rodzaj fidget spinnera, z pewnością zaimponujesz swoim znajomym! W tym przypadku dostępne są trzy pozostałe wersje kolorystyczne: zielona, biała oraz czerwona.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link