Szybki jak Snapdragon 820. Dlaczego warto mieć go w telefonie?

Autor: Grzegorz

Dziś wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez sprawnego smartfona, wyposażonego w intuicyjny system operacyjny, który ułatwi korzystanie z przydatnych funkcji. Do jego obsługi niezbędny jest szybki i mocny procesor. Snapdragon 820 doskonale spełnia to zadanie.

Kobieta uśmiecha się patrząc na smartfona

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. w których telefonach instalowany jest procesor Snapdragon 820;
 2. czym wyróżnia się sprzęt wyposażony w Snapdragon 820;
 3. ile zapłacimy za telefony z tym procesorem.

Dlaczego Snapdragon 820 jest tak popularnym procesorem?

smartfon prezentowany na dłoni

Snapdragon 820 wystartował w branży teleinformatycznej z bardzo wysokiej pozycji. W 2015 roku, kiedy pojawił się po raz pierwszy, zdeklasował w testach wydajności analogiczne propozycje konkurencji. Projekt sygnowany przez Samsunga okazał się szybszy niż inne, obecne w tym czasie na rynku procesory koreańskiego producenta, ale również uplasował się nad produktami kalifornijskiego Apple’a. Co sprawiło, że telefony wyposażone w Snapdragon 820 okazały się bardziej wydajne od konkurencji? Przede wszystkim to moc, oparta na czterech 64-bitowych rdzeniach, otworzyła mu drzwi do głównych producentów sprzętu telefonicznego. A co to oznacza dla użytkownika? Ano, chociażby to, że smartfon, obciążony wieloma działającymi aplikacjami, nie zawiesza się w najważniejszych momentach. Ten wydajny procesor umożliwia obsługę kilku aplikacji jednocześnie, sprawne przełączanie się między nimi, a także korzystanie z kilku innych funkcjonalności. Szybki i wydajny procesor, taki jak Snapdragon 820, to rewelacja dla graczy, którzy swobodnie mogą korzystać z dobrodziejstw mobilnej rozrywki, oraz rozwiązanie dla osób korzystających z internetu. Wszystko dzięki temu, że procesor Snapdragon 820 oferuje wsparcie dla LTE z maksymalną prędkością pobierania danych 600 Mbps (kategoria 12), a wysyłania danych do 150 Mbps (kategoria 13). Nie tylko w roku premiery, ale również i obecnie, prędkości te można sklasyfikować jako bardzo wysokie, które przy odpowiednim zasięgu sieci pozwalają na natychmiastowe dzielenie się danymi.

Specyfikacja procesora Qualcomm Snapdragon 820:

 • procesor: 64-bitowy;
 • cztery rdzenie opierające się na jednostkach Kryo;
 • taktowanie: do 2,2 GHz;
 • grafika: Adreno 530, 624 MHz;
 • koprocesor Zeroth do obsługi technologii rozpoznawania obiektów;
 • pamięć: LPDDR4 1866 MHz.
 • 2 799 zł
 • 439 zł
 • 629 zł
 • 799 zł
 • 2 969 zł

Na jakie zalety możemy liczyć w telefonach ze Snapdragonem 820?

kobiet trzyma smartfon w dłoni

Na oddzielną uwagę zasługuje kwestia rozwiązań graficznych ukryta pod nazwą Adreno 530, zastosowanych w Snapdragonie 820. Zwykłemu użytkownikowi sama nazwa niewiele powie, ale fakt, że chip ten umożliwia obsługę wideo o rozdzielczości 4K przy 60 klatkach na sekundę oraz pozwala przesłać go bezprzewodowo lub za pomocą łącza HDMI 2.0 na ekran telewizora, na pewno zadowoli najbardziej wymagającego posiadacza telefonu. Warto dorzucić przy tym jeszcze jedną informację, pochodzącą ze specyfikacji rozwiązań graficznych. Grafika zastosowana w Snapdragonie 820 jest o 40% bardziej wydajna niż rozwiązanie zastosowane w poprzednim modelu, czyli w Snapdragonie 810, a także o niemal połowę mniej energochłonna, co ma ogromne znaczenie dla tempa zużywania się baterii. To jeszcze nie wszystko odnośnie do tego, jakie graficzne rozwiązania umożliwia procesor. W Snapdragonie 820 ulepszono naturalne odwzorowywanie kolorów, a co za tym idzie, również jakość wykonywanych przez użytkownika zdjęć i filmów. Co bardzo istotne, poprawiła się także możliwość fotografowania w trudniejszych warunkach oświetleniowych, dzięki czemu nawet zdjęcia wykonywane w ciemnych wnętrzach będą trzymać poziom. Sprawdzony, chociażby, w modelu telefonu Samsung Galaxy S5 hybrydowy autofocus trafił również do Snapdragona 820. Sprzęt oparty na tym procesorze może więc obsługiwać nawet trzy aparaty fotograficzne jednocześnie. Czy mnogość tych funkcji nie powoduje przeciążania baterii i jej szybkiego rozładowania? Otóż nie. Snapdragon 820 uchodzi za bardzo energooszczędny procesor, który świetnie optymalizuje zachodzące w nim procesy, nie powodując nadmiernego zużycia energii. Bateria może więc działać bez przeciążeń i nadmiernego nagrzewania się.

Które telefony działają na procesorze Snapdragon 820?

Wszystkie wymienione zalety procesora Snapdragon 820 spowodowały, że wkrótce po premierze znalazł on miejsce w bardzo wielu modelach popularnych smartfonów światowych producentów, zapewniając im sprawne i szybkie działanie. O cenie telefonu decydują nie tylko parametry procesora, trudno więc wskazać jedną kwotę, za którą można nabyć smartfona z 820-ką. Za Samsunga Galaxy A50 możemy zapłacić około 1300 zł, z kolei Xiaomi Mi A2 kosztuje około 750 zł. Inne modele telefonów, które oparte są na Snapdragonie 820, to: Samsung Galaxy S7 Edge, Lenovo Moto Z Force, BlackBerry DTEK600, ZTE Axon 7, Sony Xperia X Performance, Sony Xperia XZs, HTC 10, ASUS ZenFone 3 Deluxe.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów