Smoczek – jaki jest odpowiedni dla noworodka, a jaki dla niemowlaka?

Autor: Joanna

Możliwość ssania smoczka to dla niemowlaka szansa na złagodzenie stresu lub bólu związanego z ząbkowaniem. Rodzic z kolei cieszy się, że mógł pomóc swojemu dziecku w trudnych dla niego chwilach. Niektóre modele smoczków są też przydatne, gdy trzeba odstawić dziecko od piersi. Jakie to smoczki i kiedy można je stosować?

Smoczek i butelka mleka

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie smoczki można dostać na rynku i czym się między sobą różnią;
 2. jaki smoczek dla noworodka będzie najlepszy i dlaczego;
 3. jakie smoczki poleca się niemowlakom.

Rodzaje smoczków dostępnych na rynku

Dziecięca rączka trzymająca smoczek

Smoczki dla noworodków lub niemowląt można kupić w sklepach z akcesoriami dla dzieci. Model, który wybierzemy, powinien być dostosowany do wieku i jego możliwości ssania. Niektóre dzieci w ogóle nie tolerują smoczków, dlatego dobrym wyborem jest taki, który kształtem przypomina brodawkę sutkową. Maluch karmiony piersią, nie będzie wtedy marudził, a smoczek podziała na niego uspokajająco.

Na sklepowych półkach jest szereg modeli smoczków dla niemowląt i noworodków. Podzielono je na rodzaje, zależnie od kształtu, materiału wykonania oraz sposobu użytkowania. Dostępne są np. smoczki silikonowe, które mogą mieć różne kształty, lecz są pozbawione smaku oraz zapachu i mają przezroczysty kolor. W asortymencie są także smoczki kauczukowe (lateksowe) o charakterystycznym smaku i zapachu. Dzieci szybko się do nich przyzwyczajają. Niestety może to być problemem przy próbie odstawienia. Smoczki mają ponadto różne kształty. Ich wygląd zależy od tarczki i gumki, która jest na niej zamontowana. Można kupić:

 • okrągłe – mają okrągłą gumkę, która zwęża się przy tarczce, lecz rozszerza ku górze. Kształtem przypomina cyfrę osiem. Dzięki temu smoczek jest łatwy w użytkowaniu – nie wymusza konkretnej pozycji podczas umieszczania go w buzi dziecka;
 • symetryczne – kształtem gumki przypominają modele okrągłe, ale po bokach mają charakterystyczne spłaszczenia. Umieszcza się je w buzi malucha w dowolny sposób, więc nie są kłopotliwe;
 • smoczki anatomiczne – to modele ortodontyczne, które dopasowano specjalnie do kształtu jamy ustnej dziecka. Ich tarczki są wyprofilowane pod nos malucha, zaś gumki spłaszczone tylko z jednej strony. Umieszcza się je w buzi niemowlaka wyłącznie stroną płaską. Zapobiegają wadom zgryzu u dzieci na późniejszym etapie rozwoju.
 • 69,99 zł
 • 139,99 zł
 • 12,99 zł
 • 37,99 zł
 • 10,99 zł

Najlepszy smoczek dla noworodka – jaki model wybrać i dlaczego?

Kolorowe smoczki zawieszone na lince

Wielu świeżo upieczonych rodziców zastanawia się, czy noworodkowi powinno się podawać smoczek i jaki model byłby dla niego najlepszy. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby malec korzystał z takiej pomocy już od pierwszych dni życia. Trzeba jednak pamiętać, że maleńkie dziecko wymaga dopasowania modelu do buzi, a jego użytkowanie nie może powodować dyskomfortu. Wówczas dziecko zniechęci się do używania smoczka i gdy stanie się on naprawdę potrzebny, rodzic będzie miał kłopot.

Najlepszy smoczek dla noworodka to model anatomiczny, zwany dynamicznym, który zachowuje się podobnie jak brodawka sutkowa podczas karmienia. Może rozciągać się i kurczyć w dowolny sposób. Tym samym idealnie dopasowuje się do kształtu i wielkości buzi dziecka. Warto pamiętać, żeby nie używać go zbyt często. Nie należy też zapominać, że inne smoczki są rekomendowane dla dzieci urodzonych o czasie, a inne są smoczki dla wcześniaków. Ich tarczki i gumki są zdecydowanie mniejsze i bardziej plastyczne.

Popularnością wśród modeli przeznaczonych dla noworodków cieszą się te, które wykonano z masy kauczukowej. Są podatne na rozciąganie i łatwo je utrzymać w czystości. Higiena przy tak małym dziecku to priorytet, ponieważ nie jest ono odporne na choroby, tak jak kilkumiesięczne niemowlę.

Jaki rodzaj smoczków poleca się niemowlętom?

Niemowlaki karmione piersią powinny korzystać ze smoczków ortodontycznych. Zapobiegają one wadom zgryzu i innym nieprawidłowościom w jamie ustnej na późniejszym etapie dorastania. Smoczki anatomiczne kupuje się w aptekach, większych drogeriach oraz sklepach z akcesoriami dziecięcymi.

Jeśli mama nie karmi piersią lub chciałaby odstawić od niej malca, powinna kupić smoczek silikonowy. Tego typu modele ma np. Medela. Są one idealnym rozwiązaniem dla dzieci, które były wcześniej przyzwyczajone do ssania brodawki sutkowej. Łatwo się dostosowują kształtem. W ich składzie nie ma lateksu ani żadnych szkodliwych substancji, zwłaszcza Bisfenolu A. W opakowaniu są 2 sztuki, które można dowolnie wymieniać. Smoczki Medela są przeznaczone do butelek, a nie do ssania. Pasują do większości modeli. Można je kupić ponadto w dwóch różnych rozmiarach: S – dla niemowląt oraz M – dla dzieci, które ukończyły kilka miesięcy.

Na sklepowych półkach nie brakuje smoczków do ssania dla dzieci. Możemy wybrać spośród wielu kolorów oraz kształtów tarczek. Część modeli ma dodatkowe łańcuszki, które przypina się do ubranka niemowlęcia. Zapobiega to zgubieniu smoczka lub jego wypadnięciu na ziemię. Trzeba bowiem dbać o nie tak samo, jak o butelki. Warto je wyparzać i dokładnie myć. Gdy są uszkodzone należy je wymienić.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link