Klawiatura qwerty – jak działa i gdzie można ją znaleźć?

Autor: Iza

Klawiatura qwerty stosowana jest przede wszystkim jako osobne urządzenie podłączane do komputera stacjonarnego. Wbudowana jest także w laptopy. Tablety opierają się na wirtualnej klawiaturze qwerty lub można do nich dokupić osobną klawiaturę, tak jak do tradycyjnego komputera.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. kiedy powstała klawiatura qwerty
  2. jak zmienić układ klawiszy na qwerty
  3. jaka klawiatura jest w smartfonach
  4. czy qwerty zawsze ma taki sam układ

Klawiatura qwerty – kiedy powstała?

Klawiatura qwerty jest niewątpliwie najbardziej popularnym typem klawiatury, z jakim ma do czynienia współczesny użytkownik komputerów, laptopów czy tabletów. Stosowana była ona już w maszynach do pisania. Jedna z hipotez zakłada, że klawiatura qwerty, która nie opiera się na naturalnym (alfabetycznym) układzie liter, została zastosowana w maszynach, aby przeciwdziałać zacinaniu się klawiszy. Dlatego między innymi maksymalnie oddalono od siebie litery często używane. W pierwszych maszynach do pisania układ liter opierał się bowiem na tradycyjnym schemacie z alfabetu. Przy okazji przyczyniło się to do popełniania przez stenotypistów i urzędników oraz innych korzystających z maszyny do pisania mniejszej ilości błędów. Klawiatura qwerty miała według niektórych również spowolnić pisanie, dzięki czemu było ono bardziej uważne i także prowadziło do zmniejszenia liczby błędów, których usunięcie było nieco trudniejsze niż dzisiaj. Z czasem okazało się jednak, że użytkownicy przyzwyczaili się do typu klawiatury, która swoją nazwę uzyskała od pierwszych liter na górze: Q-W-E-R-T-Y.

Klawiatura qwerty – jak zmienić układ klawiszy?

Układ qwerty na klawiaturze to dzisiaj standard, nie oznacza to jednak, że nie ma innych możliwości. Problemy z innym układem klawiatury pojawiają się najczęściej, gdy ktoś kupuje komputer za granicą. W takim przypadku może się on spotkać na przykład z układem azerty. Obowiązuje on przede wszystkim we Francji i Belgii (choć klawiatury w tych krajach minimalnie się między sobą różnią). Zmiana w stosunku do klawiatury qwerty jest taka, że Q zamienia się miejscem z A, zaś W zamienia się miejscem z Z. Ponadto w polskim układzie klawiszy M jest na prawo od N, a we francuskim na prawo od L. Aby przestawić taką klawiaturę na układ qwerty, wystarczy wejść w panel sterowania, potem w opcje regionalne i językowe, a następnie wybrać odpowiedni język, którego chce się używać.

Są jednak osoby, które w pracy używają kilku języków na zmianę, a w związku z tym potrzebne są im różne układy klawiatury. W takim przypadku w panelu sterowania można dodać kilka języków, a dzięki skrótom klawiszowym Alt + Shift płynnie między nimi przechodzić.

Dzisiaj dużo ważniejsze dla wyboru klawiatury jest to, czy jest ona multimedialna (Logitech Wireless Touch Keyboard K400 Plus), hybrydowa (Razer Ornata Chroma), membranowa (HyperX Alloy Core RGB) czy mechaniczna (HyperX Alloy FPS RGB Kailh Silver Speed, SPC Gear GK530 Tournament Kailh Blue RGB).

  • 199 zł
  • 199,99 zł
  • 89,99 zł
  • 119,99 zł
  • 159,99 zł

Klawiatura qwerty w smartfonach

Układ qwerty wykorzystuje się nie tylko w komputerach, ale i w innych urządzeniach mobilnych. Chodzi przede wszystkim o tablety i smartfony. Obecnie również w nich najbardziej popularna jest klawiatura qwerty, choć to nie jedyna możliwość. Klawiatura jest wirtualna, w każdej chwili można ją więc zmienić na inną wersję. A tych w sklepach Apple Store i Google Play nie brakuje. Ich instalacja wymaga jedynie uruchomienia aplikacji i wyboru odpowiedniego typu klawiatury w ustawieniach telefonu lub tabletu. Jeszcze jakiś czas temu na rynku były też smartfony z wbudowaną klawiaturą qwerty, ale dzisiaj wydają się one raczej reliktem szybko minionej przeszłości. W krótkim czasie takie rozwiązania wyparła klawiatura wirtualna, która obecnie stosowana jest w większości smartfonów.

Klawiatura qwerty – układ zawsze taki sam?

Układ klawiatury qwerty znajduje zastosowanie w większości państw na świecie. Prawie całkowicie niezmienny jest układ liter, natomiast układ innych klawiszy, na przykład tych ze znakami specjalnymi, może się nieco w poszczególnych krajach różnić. W Polsce najczęściej pojawia się klawiatura qwerty typu US International lub EU.

Nieco inaczej wygląda na przykład klawiatura skandynawska (tzw. Nordic). Ma ona dodatkowe znaki diakrytyczne. Odpowiadają one zapisowi stosowanemu w języku szwedzkim i fińskim. Znaki diakrytyczne występujące w języku norweskim i duńskim uzyskuje się za pomocą kombinacji klawiszy. Odmiennie prezentuje się także klawiatura brytyjska. Inaczej wygląda tutaj przyporządkowanie znaków, które pojawiają się na samej górze klawiatury. Nad cyfrą 2 znajduje się brytyjski cudzysłów ("), zamiast najczęściej występującej w tym miejscu w klawiaturze qwerty małpy (@), a nad cyfrą 3 umieszczony jest symbol funta (£). Poza tym klawisz \ znajduje się na lewej krawędzi klawiatury, zaś klawisze @ oraz ~ na prawej krawędzi. Drobna modyfikacja występuje też w klawiaturze niemieckiej – tutaj zamiast qwerty pojawia się układ qwertz (y zamienia się miejscem z literą z). Ponadto w klawiaturze naszych zachodnich sąsiadów pojawiają się znaki takie jak umlaut.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów