Smartfon 4 GB RAM. Jak wybrać najlepszy model?

Autor: Grzegorz

Dostępne na rynku smartfony znacznie różnią się od siebie pojemnością pamięci RAM, a modele oferujące 4 GB RAM znajdują się w środku stawki. Czy taka ilość RAM wystarczy dla przeciętnego użytkownika? Jak wybrać model odpowiedni dla siebie? Poznaj odpowiedzi na te pytania.

Uśmiechnięci młodzie ludzie korzystają ze smartfonów

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czy 4 GB RAM w telefonie to dużo czy mało;
  2. dla kogo przeznaczony jest smartfon z 4 GB RAM;
  3. na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze smartfona z 4 GB RAM.

Smartfon z 4 GB RAM – czy taki smartfon mi wystarczy?

Młoda kobieta robiąca selfie smartfonem

Szukając odpowiedzi na pytanie, czy 4 GB RAM w smartfonie to dużo czy mało, najpierw warto zrozumieć, czym jest sam RAM. RAM, czyli Random Access Memory, to szybka pamięć operacyjna o swobodnym dostępie. Oznacza to tyle, że podobnie jak komputer, tak i smartfon używa jej do przechowywania tymczasowych danych oraz obsługi procesów odbywających się w czasie teraźniejszym. Dzięki pamięci RAM urządzenie może działać sprawnie, bez zauważalnych spowolnień. Za każdym razem, kiedy otwieramy jakąś aplikację, smartfon sięga do RAM. A po tym, jak przestaniemy z niej korzystać, czyści pamięć, robiąc miejsce na obsługę nowych procesów. Łatwo się więc domyślić, że im więcej RAM, tym teoretycznie lepiej. Ale czy smartfon z 4 GB RAM ma go dużo w porównaniu do innych telefonów dostępnych na rynku? Obecnie minimum to 2 GB RAM – tyle potrzeba, aby telefon działał w miarę sprawnie i zapewnił nam zadowalający komfort użytkowania. Górna granica sięga 8 GB RAM, a z pewnością z czasem zostanie jeszcze przesunięta. Smartfony 4 GB RAM znajdują się więc mniej więcej w środku stawki. Będą one odpowiednie dla przeważającej większości użytkowników – od tych, którzy używają smartfonów sporadycznie do osób chętnie wykorzystujących swój telefon jako przenośne mini komputery.

Dla kogo smartfon z 4 GB RAM?

Smartfon wyposażony w 4 GB RAM zwykle posiada też inne wydajne podzespoły. Są to urządzenia ze średniej i wyższej półki, cechujące się dużą sprawnością w obsłudze wielu procesów jednocześnie. Smartfon 4 GB RAM będzie dobrym wyborem dla osoby lubiącej spędzać dużo czasu na telefonie. Dla kobiety świetnym modelem okaże się Apple iPhone Xs 64GB w kolorze eleganckiego złota, z dużym 5,8-calowym ekranem oraz najwyższej jakości aparatem (tylny 12 Mpix x 2, przedni 7 Mpix), umożliwiającym wykonanie profesjonalnego selfie oraz innych fotografii. Apple iPhone Xs 64GB jest też dostępny w kolorze szarym, chętniej wybieranym przez mężczyzn. 64 GB pamięci wewnętrznej zapewnia dużo dostępnej przestrzeni na filmy, biznesowe dane oraz przydatne aplikacje. Smartfon 4 GB RAM przeznaczony jest także dla osób lubiących być na bieżąco z najnowszymi informacjami oraz rodziną i przyjaciółmi. Taka pojemność operacyjna umożliwia komfortowe i jednoczesne korzystanie z wielu komunikatorów oraz poczty elektronicznej. Uruchomienie wideokonferencji również nie powinno sprawić najmniejszego problemu.

Kolejną potencjalną grupą użytkowników smartfonów z 4 GB RAM będą osoby ceniące sobie możliwość utrwalania ważnych dla nich chwil. Xiaomi Redmi Note 7 4/64GB oprócz 4 GB pamięci RAM posiada także najwyższej klasy aparat fotograficzny z aż 48 megapixelami oraz 5 megapikselowym aparatem wspomagającym. Dodatkowo może pochwalić się baterią o pojemności 4000 mAh, umożliwiającą długi czas pracy na jednym ładowaniu. Poza tym smartfon 4 GB RAM to urządzenie dobre dla osób, które lubią od czasu do czasu pograć w gry, nie martwiąc się o ich płynne działanie. Większość użytkowników korzystających ze smartfonów dysponujących 4 GB pamięci RAM – zakładając, że inne podzespoły telefonu będą na odpowiednim poziomie – raczej nie będzie zawiedziona. Należy jednak pamiętać, że RAM to tylko jeden z parametrów telefonu – wybierając urządzenie, warto zwrócić uwagę także na pozostałe.

  • 3 699 zł
  • 4 349 zł
  • 699 zł
  • 4 349 zł
  • 179 zł

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając smartfon z 4 GB RAM?

Grafika przedstawiająca napis RAM z imitacją miedzianych ścieżek w tle

Pamięć RAM to tylko pamięć operacyjna i sama w sobie nie zarządza danym urządzeniem. Wybierając smartfon z 4 GB RAM, należy przede wszystkim przyjrzeć się dwóm dodatkowym parametrom – procesorowi oraz systemowi operacyjnemu. Niezawodny, wielordzeniowy i innowacyjny procesor, taki jakiego użyto w Apple iPhone Xs Max 64GB, zapewnia wydajne zarządzanie umieszczoną w smartfonie pamięcią RAM. Procesor zwany jest mózgiem urządzenia i w miarę możliwości powinniśmy wybrać najlepszy z tych dla nas dostępnych.

Drugim istotnym przy wyborze smartfona z 4 GB RAM czynnikiem jest jego system operacyjny. iOS, używany w iPhone’ach, będzie prawdopodobnie działał lepiej i szybciej w porównaniu do Androida. Dwa telefony o podobnych specyfikacjach, w tym pamięci RAM, mogą funkcjonować zupełnie inaczej w zależności od systemu operacyjnego. Wynika to z polityki Apple’a, który tworzy swój system na wąską liczbę platform sprzętowych, w przeciwieństwie do stawiającego na maksymalną uniwersalność Androida. Oprócz tych dwóch aspektów, warto wybrać telefon z wyświetlaczem w dogodnym dla nas rozmiarze oraz odpowiednio pojemną baterią, która pozwoli nam korzystać ze smartfona przed długi czas bez konieczności ładowania.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów