Jaką przystawkę Smart TV wybrać?

Jarek Osłowski

Obecnie produkowane telewizory mają funkcje Smart TV. Dzięki nim można oglądać filmy i seriale z serwisów streamingowych, jak np. Netflix, instalować aplikacje czy używać przeglądarki internetowej na ekranie odbiornika. Jednak użytkownicy modeli pozbawionych funkcji Smart TV również mogą z nich korzystać. Wystarczy, że podłączą do telewizora Smart TV Box. Podpowiadamy, czym jest tzw. przystawka do telewizora i jakie rodzaje są dostępne.


Czym jest przystawka Smart TV?

Współcześnie oferowane telewizory to zaawansowane, inteligentne urządzenia wyposażone w systemy operacyjne. Łączą się z internetem i umożliwiają korzystanie z funkcji Smart TV, m.in. oglądanie treści z serwisów VOD, czy też korzystanie z różnorodnych aplikacji, np. z muzyką czy aktualnymi wiadomościami z kraju i ze świata.

Przystawki do Smart TV stworzono z myślą o użytkownikach starszych modeli telewizorów, pozbawionych Smart TV. Jeśli chcą korzystać z tych funkcji, to nie są zmuszeni do kupna nowego odbiornika – mogą mieć je na swoim telewizorze po podłączeniu przystawki telewizyjnej. Jest to niewielkie urządzenie, o wymiarach od kilku do kilkunastu centymetrów i wadze od kilkudziesięciu do kilkuset gramów, z zainstalowanym (choć są od tego wyjątki, o czym piszemy poniżej) systemem operacyjnym. 

 

Jak działa przystawka Smart TV?

Na wstępie zaznaczmy, że telewizor, do którego ma być podłączona przystawka Smart TV, musi spełniać pewne kryteria – przede wszystkim musi mieć złącze HDMI (lub czasami USB). Jeśli ich nie ma, to konieczny będzie zakup nowego telewizora, aby korzystać z dobrodziejstw inteligentnych funkcji. Telewizory Smart TV są bardzo popularne i w naszym sklepie jest ich duży wybór.


Przystawka Smart TV Box działa na prostej zasadzie. Wystarczy połączyć ją kablem HDMI (lub USB, rzadziej bezprzewodowo – za pomocą Wi-Fi czy Bluetooth) z telewizorem, podłączyć zasilanie oraz umożliwić dostęp do internetu za pomocą przewodu lub wbudowanego modułu Wi-Fi. I tyle. Po instalacji oraz skonfigurowaniu przystawki Smart TV możemy korzystać ze wszystkich dostępnych funkcji i aplikacji, a także instalować kolejne. Konfiguracja i poruszanie się po systemie jest intuicyjne i odbywa się za pomocą smartfona, tabletu lub dostępnego razem z urządzeniem pilota. Te ostatnie mogą mieć specjalne przyciski umożliwiające szybki dostęp, np. do serwisu Netflix.
 

  • 299 zł
  • 769 zł
  • 299 zł
  • 198,99 zł
  • 849 zł
  • 299 zł
  • 199,99 zł
  • 239 zł
  • 179 zł
  • 249 zł

Na jakie parametry warto zwrócić uwagę podczas zakupu Smart TV Box?

Odtwarzacze multimedialne Smart TV różnią się systemami operacyjnymi, parametrami technicznymi, a także oferowanymi funkcjami. Warto poznać je przed zakupem przystawki do telewizora, aby wybrać taką, która będzie oferowała wszystkie pożądane funkcjonalności i działała przy tym płynnie i bez przycięć.

Istotne parametry:

·         system operacyjny – zdecydowanie najczęściej spotykane są telewizory Android TV i ten system występuje też w większości przystawek do Smart TV. Im nowsza (wyższa) jego wersja, tym lepiej. Urządzenia firmy Apple działają natomiast na tvOS. Na rynku można spotkać również systemy dedykowane;
·         procesor – aby przystawka działała wydajnie, najlepszy będzie co najmniej dwurdzeniowy. Im więcej rdzeni, tym większa szybkość działania;
·         pamięć RAM – im więcej, tym lepiej, ale minimum to 1 GB. Od niej zależy wydajność systemu operacyjnego – szczególnie przy większej liczbie uruchomionych aplikacji; 
·         pamięć flash – na niej zapisywane są zainstalowane aplikacje i dane. Miejsce do ich przechowywania można rozszerzyć za pomocą zewnętrznego dysku twardego;
·         złącza – większość przystawek Smart TV ma port HDMI, niektóre również USB, a te nowsze mogą się łączyć z TV bezprzewodowo za pomocą Bluetooth czy modułu Wi-Fi.

Przystawki Smart TV mogą oferować również inne funkcjonalności, wśród nich są np. możliwość oglądania telewizji dzięki wbudowanemu tunerowi DVB-T, przesyłanie treści z komputera czy smartfona na ekran telewizora czy głosowe sterowanie odbiornikiem TV.


Jak wybrać najlepsze przystawki Smart TV?

Najprostszą odpowiedzią na pytanie, jaka przystawka Smart TV będzie najlepsza, jest: to zależy. Od tego, do czego będzie nam potrzebna, jaki sprzęt mamy, w jakim środowisku (Android czy iOS) się poruszamy na co dzień czy jakim budżetem dysponujemy. Gdyby powstał ranking przystawek Smart TV uwzględniający popularność, to pewnie pierwsze miejsce zajęłoby w nim urządzenie wyprodukowane przez firmę Google, które zapoczątkowało boom na przystawki do telewizora, choć oczywiście na rynku znajdują się jeszcze inne warte uwagi modele. Poniżej przedstawiamy ich charakterystykę.



Przystawki Google Chromecast

Najnowsza wersja przystawki Google Chromecast różni się znacznie od swoich poprzedniczek, przypomina je tylko designem. Starsze wersje nie mają własnego systemu operacyjnego i muszą być używane razem z urządzeniem mobilnym. Smartfon czy laptop są źródłem wyświetlanych treści oraz pilotem, a podłączony do telewizora za pomocą złącza HDMI Google Chromecast – swego rodzaju przekaźnikiem, który strumieniuje obraz na ekran telewizora. Najnowsza, czwarta wersja Google Chromecast jest już jednak niezależnym urządzeniem, ma własny system operacyjny Google TV, który pozwala w prosty sposób zmieniać układ zainstalowanych aplikacji. Telewizory Google TV również znajdziesz w naszej ofercie.

Warto podkreślić, że Chromecast wyświetla nie tylko treści z urządzenia z systemem Android, ale również z iOS. Przystawka zapewnia bardzo dobrą jakość obrazu oraz audio. Obsługuje rozdzielczość 4K w 60 klatkach na sekundę. Wspiera także standard HDR (w kilku formatach) oraz – odpowiadający za realistyczny i przestrzenny dźwięk – Dolby Atmos. Więcej dowiesz się z artykułu Chromecast – czym jest i jak działa?

Przystawki Apple TV

To zaawansowane urządzenia, które działają na szybkim systemie operacyjnym firmy Apple – tvOS – i oczywiście świetnie współpracują ze sprzętami firmy z Cupertino. Użytkownik może w prosty sposób przesyłać treści, czy też np. wideorozmowy z MacBooka, iPhone’a lub iPada na ekran TV. Ogromnym plusem tych przystawek jest swobodny dostęp do platformy z filmami i serialami Apple TV+ oraz usługi Apple Arcade z ponad 200 grami dla całej rodziny. Przystawki Apple TV mają bardzo dobre parametry, a droższa wersja wyposażona jest w potężny, 6-rdzeniowy procesor oraz możliwość odtwarzania wideo w rozdzielczości 4K w 60 kl/s i standardzie HDR. Producent przygotował dwie wersje urządzenia: z dyskiem twardym o pojemności 32 lub 64 GB.


Przystawki Smart TV od Xiaomi

Xiaomi to kolejny ze znanych producentów elektroniki, w którego portfolio znajduje się przystawka telewizyjna o bardzo dobrych parametrach technicznych. Dwurdzeniowy procesor w połączeniu z 2 GB pamięci RAM zapewnia pracę urządzenia bez żadnych przycięć. Smart TV Box firmy Xiaomi obsługuje rozdzielczość 4K w 60 kl/s oraz przestrzenny dźwięk Dolby i DTS. Ma także moduł Wi-Fi oraz Bluetooth i może bezprzewodowo przesyłać treści (w technologii Chromecast) z urządzenia mobilnego na ekran telewizora. Xiaomi oferuje także mniej zaawansowany i tańszy odtwarzacz multimedialny. Urządzenie Xiaomi to przystawka Android TV – działają w oparciu o system operacyjny Android, który oferuje tysiące aplikacji. Korzystając z Google Assistant można je wyszukiwać za pomocą poleceń głosowych.

Przystawka Smart TV od realme

Firma realme ma w ofercie niewielką przystawkę Smart TV w kształcie pendrive’a. Dzięki kompaktowej budowie, urządzenie nie rzuca się w oczy po podpięciu do telewizora. Samo podłączenie odbywa się za pomocą portu HDMI 2.1, który pozwala na przesyłanie danych z przepustowością 48 Gbit/s. Przystawka może wyświetlać obraz w rozdzielczości 4K i obsługuje standard HDR10+. Ma zainstalowany system Google TV, który umożliwia wygodne przeglądanie treści wideo czy aplikacji, w tym Amazon Prime Video, czy Netflix. Sterować urządzeniem możesz również za pomocą komend głosowych  dzięki modułowi Asystenta Google. Nie mogło również zabraknąć bezprzewodowego przesyłania treści z urządzeń mobilnych.  


Przystawki Amazon Fire

Firma Amazon także oferuje swoje Smart TV Boxy. Amazon Fire TV to przystawki do telewizora o niewielkich rozmiarach. W łatwym poruszaniu się po systemie pomaga inteligentny asystent Alexa. Niestety nie możemy wydawać mu komend głosowych w języku polskim, choć samo menu urządzenia ma polską wersję językową. Amazon Fire TV ma system operacyjny Fire OS – oparty na Androidzie, jednak bez dostępu do sklepu Google Play (aplikacje ściągane są z Amazon Appstore) i usług Google. Za płynne wyświetlanie odtwarzanych treści dba szybki procesor. Obsługiwana rozdzielczość obrazu to, w zależności o modelu, Full HD i 4K. Dźwięk przetwarzany jest w technologii Dolby Atmos. Amazon Fire TV Stick ma także pilot, wbudowany dysk twardy (pojemność różni się w zależności od modelu) oraz łączność Bluetooth 5.0.

Przystawki Nvidia Shield TV

Jeden z największych na świecie producentów procesorów graficznych również stworzył odtwarzacz multimedialny. Nvidia Shield TV na pewno zainteresuje gamerów – jest to nie tylko przystawka Android TV, ale również konsola do gier. Urządzenie, dzięki technologii strumieniowania gier w chmurze GeForce NOW, oferuje dostęp do ponad 400 gamingowych tytułów klasy AAA z platform Steam czy Uplay (w tym takich hitów jak Fortnite). Umożliwia także wyświetlanie na ekranie telewizora gier z PC.

Nvidia Shield 2019

Wszystko to z możliwością obsługi rozdzielczości 4K, standardu HDR (w tym Dolby Vision) oraz przestrzennego dźwięku Dolby Atmos. Wyposażona w system operacyjny Android 9.0 przystawka Smart TV od Nvidii umożliwia także sterowanie funkcjami domu inteligentnego.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!