Słuchawki Bluetooth 5.0 – na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Autor: Adam

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie życie bez nowoczesnych technologii ułatwiających korzystanie z takich mediów jak radio czy telewizja. Możemy cieszyć się nimi również na spacerze, podczas treningu na siłowni czy odpoczynku we własnym ogrodzie. Jednym z najpopularniejszych gadżetów, jakie ma prawie każdy z nas, są słuchawki. Modele bezprzewodowe łączące się z telefonem lub innymi urządzeniami za pomocą technologii Bluetooth 5.0 to jeden z najnowszych trendów. Na co zwracać uwagę podczas ich zakupu?

Młoda kobieta ćwiczy na siłowni w bezprzewodowych słuchawkach

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym jest technologia Bluetooth 5.0
 2. jakie są rodzaje słuchawek bezprzewodowych
 3. na co zwracać uwagę wybierając słuchawki
 4. jakie modele słuchawek są najczęściej polecane

Czym jest technologia Bluetooth 5.0?

Młoda kobieta rozmawia przez telefon korzystając z bezprzewodowych słuchawek

Najnowszą wersją technologii bezprzewodowej jest Bluetooth 5.0. Czym różni się od poprzednich? Jest ona bardziej dopasowana do nowoczesnych gadżetów elektronicznych, w tym smartbandów czy smartwatchy. Ma także możliwość łączenia z urządzeniami na ok. 4 razy większą odległość niż w przypadku wersji 4.0. Z powodzeniem da się wykorzystywać technologię 5.0 również w systemach inteligentnego domu. Słuchawki Bluetooth 5.0. nadążają za najnowocześniejszymi trendami, dlatego też cieszą się coraz większą popularnością.

Rodzaje słuchawek bezprzewodowych

Na rynku dostępnych jest wiele modeli dobrych jakościowo słuchawek bezprzewodowych. Ich zakup nie musi wiązać się z dużym wydatkiem. Jednakże przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zastanowić się, jaki ich rodzaj będzie dla nas bardziej użyteczny i wygodny. Wybór ich typu zależy m.in. od tego, jak często będziemy z nich korzystać.

Obecnie najczęściej wybiera się między dwoma rodzajami słuchawek bezprzewodowych. Są to słuchawki:

 • nauszne – zasłaniają całą małżowinę uszną i wyróżniają się bardzo wysoką jakością brzmienia. Długo działają na jednym naładowaniu. Ich jedynymi minusami są waga oraz mała dyskrecja;
 • dokanałowe – są niewielkich rozmiarów, dlatego bardzo łatwo je schować i nosić przy sobie, np. w kieszeni. Idealnie nadają się dla osób aktywnych fizycznie, ponieważ nie krępują ruchów, m.in. podczas biegania. Można je jednak łatwo zgubić, dlatego producenci często umieszczają je w specjalnych pokrowcach.
Polecane słuchawki
 • 299 zł
 • 49,99 zł
 • 449 zł
 • 120,99 zł
 • 219 zł

Najważniejsze parametry słuchawek bezprzewodowych

Młody mężczyzna słucha muzyki przez bezprzewodowe słuchawki

Aby słuchawki służyły długo, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych elementów ich specyfikacji, w tym:

 • mikrofon – jest obowiązkowy, jeśli korzystamy z telefonu podczas wykonywania innych czynności, które ograniczają swobodę ruchów;
 • pasmo przenoszenia – podawane w hercach (Hz). Świadczy o zakresie częstotliwości – im jest on szerszy, tym więcej dźwięków można usłyszeć;
 • czas pracy – istotny zwłaszcza dla osób, które często mają ograniczony dostęp do źródeł energii elektrycznej. Znacznie dłużej możemy cieszyć się niezakłóconą pracą słuchawek nausznych niż dokanałowych;
 • czułość – świadczy o zasięgu głośności przy konkretnej wartości mocy;
 • impedancja – inaczej opór, jaki stawiają słuchawki natężeniu prądu zmiennego. Ma to bezpośrednie przełożenie na stopień redukcji szumów;
 • zasięg działania – jest to szczególnie ważne, gdy będziemy korzystać ze słuchawek poza domem. Nowoczesne słuchawki pracujące przy współpracy z technologią Bluetooth 5.0 pozwalają na zwiększenie tego dystansu w porównaniu z wersją 4.0;
 • kształt i design – powinien być dopasowany przede wszystkim do indywidualnych potrzeb słuchacza.

Polecane modele słuchawek

Na rynku dostępnych jest wiele słuchawek wykorzystujących w komunikacji technologię Bluetooth 5.0. Do rekomendowanych modeli zalicza się:

 • Xiaomi Mi True Wireless Earbuds – słuchawki dokanałowe, wyposażone w dobrej jakości mikrofon, o zasięgu do 10 m. Pracują bez konieczności ponownego doładowania do 4 godzin.
 • Sennheiser HD 4.50 BTNC Wireless – słuchawki nauszne, wyposażone w aktywną redukcję szumów, mikrofon, zasięg do 10 m oraz impedancję 18 omów. Są jednymi z nielicznych na rynku słuchawkami, które mogą pracować nawet do 25 godzin.
 • Jabra Elite 65t – słuchawki dokanałowe idealne dla osób uprawiających sport. Są lekkie i mają niewielkie rozmiary. Pracują do 5 godzin w odległości do 10 m od smartfona.
 • Samsung Galaxy Buds+ SM-R175NZB – słuchawki dokanałowe dostępne w różnych wariantach kolorystycznych. Wyposażone w etui, dzięki któremu możliwe jest dodatkowe zasilanie do 22 godzin. Wyróżniają się aktywną redukcją szumów, dobrej jakości mikrofonem oraz zasięgiem do 10 m.
 • Bose Noise Cancelling Headphones 700 – słuchawki nauszne mogące pracować bez konieczności doładowania nawet do 20 godzin.

Dobrej jakości słuchawki Bluetooth 5.0 można nabyć już za kwotę ok. 150 złotych. Bardziej zaawansowane modele mogą być nawet kilka razy droższe.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link