Słuchanie muzyki na wyższym poziomie, czyli jak wybrać gramofon – poradnik krok po kroku

Autor: Ola

Jaki gramofon powinieneś wybrać, żeby słuchanie muzyki przynosiło Tobie i pozostałym domownikom największą przyjemność? Zobacz nasze porady, by cieszyć się dźwiękiem najwyższej jakości. Zależy Ci na gramofonie retro? A może poszukujesz nowocześniejszego urządzenia? Przeprowadzimy Cię krok po kroku przez cały proces wyboru. Już wkrótce będziesz miał wydajny gramofon w swoim domu!

Jak wybrać gramofon?

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jaki gramofon wybrać: automatyczny czy manualny,

- jak wybrać napęd, ramię i igłę do gramofonu,

- jakie są rodzaje igieł do gramofonu,

- dlaczego wzmacniacz do gramofonu jest ważny,

- co lepsze: gramofon z głośnikami czy samodzielny,

- na jaki model gramofonu się zdecydować,

- które gramofony retro warto wziąć pod uwagę.

Jaki gramofon wybrać: automatyczny czy manualny?

Gramofon automatyczny to właściwy wybór dla tych, którzy cenią nowoczesność urządzeń elektronicznych. Słuchanie muzyki na nim rozpoczyna się od wciśnięcia klawisza „start”. Wówczas ramię z igłą do gramofonu przeniesie się na płytę samo i ustawi na jej początku. Kiedy odtwarzanie dobiegnie końca, ramię wróci do poprzedniego ułożenia. Warto dodać, że bardziej nowoczesne gramofony umożliwiają nawet wyszukanie konkretnego utworu.

gramofon z prostym ramieniem do domu

Gramofon manualny można potraktować jako gramofon retro z racji, iż sposobem obsługi odpowiada urządzeniom, które używane były jeszcze w XX wieku. Jeśli chcesz słuchać muzyki, musisz samodzielnie ułożyć ramię z igłą do gramofonu na płycie, a po zakończeniu płyty podejść i je ściągnąć, inaczej całość będzie przeskakiwać w nieskończoność.

CIEKAWOSTKA

Manualny gramofon retro jest doceniany przez tradycjonalistów i audiofilów. Niektórzy jednak zgadzają się na dozę nowoczesności i decydują na zakup modelu półautomatycznego. Wymaga on co prawda samodzielnego ułożenia ramienia z igłą do gramofonu na płycie, jednak po odsłuchaniu całości ramię samo wraca do początkowego ustawienia.

Sprawdź, jaki gramofon kupić do domu.

Jak słuchać muzyki na gramofonie? – napęd, ramię, igła

Kolejne aspekty, na które musisz zwrócić uwagę podczas wybierania gramofonu do domu, firmy czy nastrojowego studio, to kolejno: napęd, ramę i igła do gramofonu.

Napęd możesz znaleźć w dwóch popularnych rodzajach, ale jeśli szukasz gramofonu na użytek własny, lepszy będzie napęd paskowy (belt drive). Tutaj talerz jest wprawiany w ruch dzięki paskowi i odseparowany od silnika. Korzyścią dla Ciebie jest brak szumów w trakcie słuchania muzyki. Z kolei napęd bezpośredni (direct drive) sprawdzi się u DJ-ów, którym zależy na błyskawicznej zmianie prędkości talerza.

gramofon

W gramofonie domowym ramię powinno mieć proste, bardzo odporne na wibracje. Może przybierać różne długości. Odmienne jest także łożyskowanie. Doświadczeni użytkownicy mogą skusić się na model z łożyskiem na trzpieniach stożkowych. Jeśli jednak wybierany gramofon ma być Twoim pierwszym, postaw na łożysko unipivot, które charakteryzuje się ramieniem wspartym na pionowym stożku.

Mechanizm igły do gramofonu składa się z cewki i magnesu (całość tworzy wkładkę). Elementy są zamknięte we wspólnej obudowie i wpływają na to, jak odczytywana jest ścieżka dźwiękowa nagrana na płycie winylowej. Możesz wybrać wkładkę MM (Moving Magnet) z ruchomym magnesem bądź wkładkę MC (Moving Coil) z ruchomą cewką.

Rodzaje igieł do gramofonu

Element igły do gramofonu bezpośrednio przylegający do płyty winylowej określa się mianem szlifu. Występuje w kilku rodzajach.

Rodzaje igieł do gramofonu

Zależy Ci na przestronności dźwięku i jasnej barwie? Zadbaj o to, by nacisk igły do gramofonu na płytę był niższy. A jeśli chcesz słuchać muzyki z niskimi tonami, wybierz igłę o większym nacisku.

Dlaczego wzmacniacz do gramofonu jest ważny?

Zanim zdecydujesz się na zakup gramofonu i niezbędnych dodatków, sprawdź, czy obecny w domu wzmacniacz – znajdziesz go przy systemie audio – ma wejście Phono, niezbędne do sparowania z gramofonem. Jeżeli nie, będziesz musiał albo wybrać model gramofonu z przedwzmacniaczem, albo nabyć zewnętrzny wzmacniacz do gramofonu. Uwaga: ten drugi oferuje słuchanie muzyki w lepszej jakości.

PORADA EKSPERTA

Jaki wzmacniacz do gramofonu wybrać, by zyskać urządzenie pozwalające na więcej? Na wielofunkcyjność wzmacniacza ma wpływ m.in. kompatybilność z innymi urządzeniami: komputerem, laptopem, konsolą, odtwarzaczem audio itd. Zwróć uwagę, ile i jakiego ma rodzaju wejścia. Dobrze, by był kompatybilny nie tylko z gramofonem.

Polecane gramofony
 • 1 539 zł
 • 729 zł
 • 1 999 zł
 • 899 zł
 • 1 499 zł

Gramofon z głośnikami czy samodzielny?

Jeśli chcesz zakupić urządzenie kompleksowe i nowoczesne, możesz wybrać gramofon z głośnikami, jak również z przedwzmacniaczem. Możesz jednak każdy element skompletować osobno. Przeglądając modele głośników, zwróć uwagę na:

 • moc (waty),
 • opór (omy).
gramofon w domu

Ważne, by kolumny z głośnikami i wzmacniacz miały taką samą liczbę watów i omów, a jeśli któreś ma mieć większą, to głośniki. W przypadku, gdy to wzmacniacz będzie od nich mocniejszy, mogą ulegnąć spaleniu. Z drugiej strony zbędnym wydatkiem będzie kupowanie kolumn znacząco lepszych jakościowo od wzmacniacza z racji, iż ich potencjał nie zostanie wykorzystany.

Zewnętrzne głośniki to szansa na słuchanie muzyki w lepszej jakości i większa kontrola nad dźwiękiem. Jednocześnie jest to dodatkowy wydatek, na który nie każdy chce lub może sobie pozwolić.

Jaki gramofon wybrać? – przegląd modeli

Przyjrzyjmy się teraz modelom gramofonów, które są najchętniej i najczęściej wybierane przez naszych klientów. Zobacz, co je cechuje.

 Audio-Technica AT-LP120 USB HC (czarny)
 • Gramofon Audio-Technica AT-LP120 USB HC to model z częścią rozwiązań retro i częścią nowoczesnych. Ma wbudowany przedwzmacniacz, więc nie musisz kupować tego elementu osobno. Sterowanie jest ręczne, idealne dla audiofilów. Sam zakładasz i ściągasz ramię z płyty. Co ciekawe, gramofon ma port USB, więc możesz go połączyć z komputerem czy wieżą w sposób bezpośredni. Dokonasz tego np. w celu stworzenia cyfrowych kopii analogowych nagrań, których nie stracisz. Bezpaskowy napęd wraz z silnikiem o wysokim momencie obrotowym umożliwią Ci błyskawiczne uruchomienie gramofonu,
 • Gramofon Pioneer PL-990 jest urządzeniem nowoczesnym, wyposażonym w sterowanie automatyczne. Jest również połączony z przedwzmacniaczem. Odznacza się prostym ramieniem o niewielkim ciężarze, precyzyjnym mechanizmem DC i wbudowanym korektorem. Naturalną reprodukcję dźwięku umożliwia paskowy system napędu. Gramofon Pioneer obsługuje prędkości odczytu. Wyróżnia się ciekawą opcją dodatkową: stroboskopem. Jest dostępny w bardzo atrakcyjnej cenie,
gramofon Pioneer PL-990
 • Gramofon Denon DP-300F przypadnie do gustu miłośnikom automatyki. Warto go docenić za odlewane pod ciśnieniem talerze aluminiowe. Ponieważ cechuje je duża bezwładność, odznaczają się doskonałym stosunkiem wytrzymałości do masy i gwarantują stabilne obroty. Gramofon Denon ma korzystną przezroczystą pokrywą, dzięki czemu nie ulegnie łatwo uszkodzeniu. Występuje w dwóch klasycznych kolorach: czarnym oraz srebrnym.

Obejrzyj wszystkie gramofony dostępne w sklepach Euro i przekonaj się, czy mają cechy, na których Ci zależy.

 Denon DP-300F (srebrny)

Gramofon retro dla miłośników stylistyki vintage

Jeśli jednym z aspektów, dla których zdecydowałeś się zastąpić nowoczesną wieżę gramofonem, jest jego starodawny wygląd, poniżej przedstawiliśmy kilka ciekawych modeli.

 • Gramofon Hyundai RTCB 503 RIP to urządzenie paskowe ze sterowaniem ręcznym. Nie ma przedwzmacniacza, choć wbudowano w niego szereg nowoczesnych rozwiązań: złącze USB, odbiornik Bluetooth, odtwarzacz CD, radio FM i głośniki. Odznacza się przepięknym wyglądem starodawnego, drewnianego odbiornika muzycznego. Ma elegancki złoty panel,
 • Gramofon Hyundai Retro RT 910RIP został wykonany z drewna, co wpływa na jego oldschoolowy charakter. Ma napęd bezpośredni i kilka nowoczesnych funkcji, takich jak radio FM, wbudowane głośniki czy możliwość zgrywania z płyty bezpośrednio na nośnik, jednak nie ma przedwzmacniacza i jest sterowany ręcznie. Po zamknięciu wieka przypomina eleganckie drewniane pudełko rodem ze starodawnego salonu,
gramofon retro do domu
 • Gramofon Lenco TT-28C to urządzenie retro stylizowane na niegdyś niedostępne w Polsce „dobra z Ameryki”. Nie ma przedwzmacniacza ani gniazda USB, jest sterowany ręcznie. Z udogodnień znajdziesz w nim radio FM oraz wbudowane głośniki,
 • Gramofon Lenco TT-11 skrywa się w eleganckiej… walizce! Do wyboru masz uniwersalny biały oraz oryginalny jasnoniebieski kolor. Jest to gramofon retro paskowy i sterowany ręcznie. Ma wbudowane głośniki, lecz nie posiada przedwzmacniacza. Zamiast portu USB możesz tu liczyć na odbiornik Bluetooth. Urządzenie jest łatwe w przenoszeniu i efektowne.

Zdecydowałeś już, czy wolisz gramofon retro, czy jednak nowoczesny? Wyznacz budżet na zakup urządzenia i niezbędnych dodatków bądź wybierz model kompleksowy, z głośnikami i przedwzmacniaczem wbudowanymi w korpus. Przejrzyj nasz ranking gramofonów do 1200 zł. Niech słuchanie muzyki i chłonięcie czystych dźwięków przynosi Ci największą radość.

20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link