Skanery do negatywów. Jak wybrać najlepszy?

Autor: Ola

Skaner do zdjęć to doskonałe urządzenie, które pomoże nam stworzyć archiwum. Wybór najlepszego urządzenia nie należy do najłatwiejszych. Dobry skaner do negatywów i zdjęć powinien przede wszystkim być szybki i wyróżniać się wysoką rozdzielczością kopiowanych zdjęć. Jaki skaner do negatywów wybrać?

Użycie skanera

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie cechy powinien mieć dobry skaner;
 2. jaka jest funkcjonalność skanerów;
 3. czy skaner wymaga pielęgnacji.

Najlepszy skaner do negatywów i jego funkcjonalność

Kobieta ogląda wydrukowane zdjęcia

Katalogowanie i cyfrowe zapisywanie starych papierowych zdjęć to opcja, na którą decyduje się coraz więcej osób. Przechowywane w pudełkach w dużych ilościach fotografie z czasem blakną i się niszczą. Jedną z możliwości na przedłużenie ich życia jest zeskanowanie. Aby wiernie odwzorować kopiowane zdjęcie, by nie wyglądało ono niczym słabej jakości obrazek, należy użyć specjalnego skanera do negatywów. To urządzenia, które nie są co prawda tanie, ale też nie są używane na co dzień, więc ich eksploatacja przebiega wolniej.

Skaner do zdjęć i negatywów to urządzenie wbrew pozorom proste w obsłudze. Mimo że służy do pracy fotografom czy grafikom, zwykły użytkownik również nie będzie miał problemu z jego obsługą. Sprzęt jest intuicyjny, a mnogość jego funkcji dodatkowo ułatwia pracę. Niektóre z modeli oferują możliwość minimalnej obróbki fotografii (poprawienie ostrości, nasycenia, kontrastu, balansu bieli), dzięki czemu nawet niedoświadczona osoba będzie mogła w szybki sposób uzyskać bardzo dobrej jakości fotografie. Skaner nie wymaga podłączenia do komputera, gdyż jest urządzeniem samodzielnym. Niektóre z modeli umożliwiają ponadto umieszczenie w nich karty SD/SDHC i bezpośredni zapis na niej zeskanowanych zdjęć. Te z najwyższą rozdzielczością pozwalają na zapis zdjęć o imponującej szczegółowości i głębi, które w efekcie wyglądają na fotografie cyfrowe. Niektóre skanery mają możliwość podłączenia ich do telewizora i bezpośrednią projekcję kopiowanych zdjęć. Urządzenia są lekkie i poręczne, co umożliwia ich pełną mobilność.

Należy pamiętać, że skaner wymaga regularnego czyszczenia i starannej pielęgnacji. Zazwyczaj producenci dołączają do niego dodatkowo specjalne szczoteczki lub chusteczki, ułatwiające utrzymanie sprzętu w czystości. Kluczowe jest to, by górna płyta skanująca zawsze była w perfekcyjnym stanie: nie miała widocznych odcisków palców, a tym bardziej zarysowań. Wszelkie zabrudzenia wpływają na jakość skanowanych fotografii, a drobne uszkodzenia nie pozwolą na dokładne skopiowanie zdjęć czy negatywów. Ostateczna jakość zdjęć jest uzależniona od parametrów urządzenia. Producenci oferują nam wiele modeli skanerów w przystępnych cenach. Niestety, większość z nich zupełnie nie nadaje się do kopiowania fotografii, a tym bardziej negatywów. Otrzymany obraz będzie przypominał skan z drukarki wielofunkcyjnej. W tym celu zebraliśmy kilka najważniejszych funkcji, na które powinieneś zwrócić uwagę podczas wyboru urządzenia.

Polecane skanery
 • 379 zł
 • 399 zł
 • 1 439 zł
 • 2 629 zł

Dobry skaner do negatywów, czyli jaki?

Kobieta przygląda się zdjęciom

Wybierając skaner do negatywów, warto wziąć pod uwagę kilka modeli i porównać ich funkcjonalność. Szybkie skanowanie i wysoka jakość otrzymanego obrazu to nie jedyne cechy, jakie powinien mieć dobry skaner. Czym więc należy sugerować się przy zakupie urządzenia?

 • Szybkość i wysoka jakość – wybierz urządzenie, którego rozdzielczość optyczna sięga przynajmniej 6400 dpi (jak w modelu Epson Perfection V600 Photo). Pozwoli to na wierne odwzorowanie każdego detalu zdjęcia i naturalnych kolorów. Bardzo ważny jest również czas rozgrzewania się skanera od momentu jego włączenia. Najlepsze są urządzenia gotowe do pracy zaraz po włączeniu.
 • Opcja renowacji starych zdjęć – dzięki wykorzystaniu autorskich technologii, niektórzy z producentów skanerów oferują opcję cyfrowego ulepszenia zniszczonych fotografii (np. Epson Perfection V550 Photo) przez wygładzenie nierówności, zmniejszenie widoczności odcisków palców czy wyostrzenie obrazu. Ponadto poddane automatycznej renowacji zdjęcie jest jaśniejsze, ma lepszy kontrast i nasycenie kolorów.
 • Skanowanie do chmury – to opcja pozwalająca na automatyczny zapis zeskanowanych zdjęć w serwisach internetowych, które zaznaczymy w ustawieniach urządzenia. Możliwość ta doskonale sprawdza się w przypadku użytkowników, którzy skanują bardzo duże ilości zdjęć, a nie mają miejsca swoim laptopie czy komputerze.
 • Energooszczędność – ma ogromne znaczenie, szczególnie dla osób, które chcą bardzo często korzystać z urządzenia i nie odczuwać tego w zwiększeniu rachunków za prąd (odznacza się nią np. Epson Perfection V370 Photo).
 • Optyka – producenci oferują urządzenia oparte na technologii CCD lub CIS. Pierwsza z nich działa w oparciu o lampę fluorescencyjną, matrycę i lustro. Każdy z elementów, wykorzystując odbicie światła, wpływa na ostrość zdjęcia i intensywność kolorów. W efekcie zeskanowane zdjęcia są intensywne, ostre i dobrze nasycone. Technologia CIS opiera się na działaniu ledowych diod. Plusem tego modelu jest bardzo szybki czas pracy, jednak skanowane fotografie są nieostre, a ujęte barwy niezbyt intesywne.
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link