Data publikacji: 5 września 2013
Autor: Marian
ARTYKUŁ - AKTUALNOŚCI

Sieciowe systemy muzyczne, czyli nowy wymiar słuchania muzyki w domu

Poleć znajomemu Drukuj

Strumieniowanie danych (z ang. streaming) to pojęcie zdobywające w ostatnim czasie piorunującą popularność. O strumieniowaniu danych mówi się głównie w przypadku obrazu – w ten sposób są na przykład przesyłane zdjęcia na ekran naszego telewizora wprost z urządzenia mobilnego. Metoda ta sprawdza się doskonale również przy okazji przesyłania dźwięku dzięki sieciowym systemom muzycznym.


Czym jest sieciowy system muzyczny? To nowy sposób na cieszenie się muzyką w zaciszu twojego domu. W zależności od rodzaju systemu, urządzenie wystarczy podłączyć do amplitunera AV bądź po prostu do prądu, by zyskać możliwość przesyłania muzyki z niemal każdego urządzenia zdolnego połączyć się z siecią Wi-Fi. Rzecz jasna, w tym pierwszym przypadku otrzymamy możliwość cieszenia się zdecydowanie lepszą jakością odtwarzanego dźwięku (uzależnionego również od jakości wzmacniacza oraz kolumn głośnikowych), a w tym drugim – swobodę i mobilność, oczywiście w ramach zasięgu sieci.
Sieciowy system muzyczny Denon RCD-N8
System muzyczny Denon RCD-N8


Od kilkunastu lat trwa tendencja cyfryzacji fizycznych zasobów – i nie ominęła ona również branży muzycznej. Owszem, kolekcja płyt CD na półkach czy stojakach wygląda niezwykle efektownie (nie wspominając już o płytach winylowych), ale o ile nie jesteśmy osobami doskonale zorganizowanymi często wybranej płyty możemy szukać tak długo, aż odechce nam się jej słuchać. Tendencję tę zauważyli również dystrybutorzy i niczym niezwykłym nie jest obecnie możliwość zakupu albumów w formacie MP3, FLAC oraz podobnych. Jest to o tyle wygodne, że w kilka chwil jesteśmy w stanie skopiować pliki również na przenośny odtwarzacz muzyczny czy też jakiekolwiek inne urządzenie mobilne.

Wyobraźmy sobie zatem, że na dysku naszego laptopa zgromadziliśmy pokaźny zbiór piosenek. Korzystając z tradycyjnych metod, możemy nagrać płytę samemu, możemy też ewentualnie – jeśli nasz odtwarzacz na to pozwala – wybrane piosenki przenieść na przenośne urządzenie magazynujące (pendrive) i pozwolić, by były odtwarzane z tego poziomu. Powoduje to jednak, że jakość odtwarzanych dźwięków podlega kolejnej konwersji, dużo zależy też od jakości poszczególnych urządzeń – można zatem uznać, że jest to obejście niniejszego problemu, nie zaś jego rozwiązanie. Sieciowy system muzyczny oferuje nam natomiast gotowe rozwiązanie. Po podłączeniu całości oraz odpowiedniej konfiguracji połączenia z siecią Wi-Fi wystarczy, że z poziomu urządzenia, na którym przechowujemy muzykę skomunikujemy się z odtwarzaczem sieciowym i gotowe – dźwięk mamy w głośnikach. Kwestia ta jest jeszcze prostsza w przypadku mobilnych systemów wyposażonych w głośnik – wystarczy je podłączyć do prądu i połączyć z komputerem, tabletem czy też telefonem i cieszyć się muzyką.


Proponowane produkty:
Yamaha MusicCast WXAD-10 <%– –%>
Yamaha MusicCast 20 WX-021 (czarny) <%– –%>
Yamaha MusicCast 20 WX-021 (biały) <%– –%>
Bose Home Speaker 500 (czarny) <%– –%>
Yamaha MusicCast 50 WX-051 (czarny) <%– –%>
Jakie korzyści daje nam takie rozwiązanie? Przede wszystkim swobodę – odtwarzaniem, natężeniem dźwięku czy też kolejnością nagrań sterować możemy z niemal każdego miejsca w domu, oczywiście pod warunkiem, że cały czas pozostaniemy w zasięgu sieci Wi-Fi. Wyobraźmy sobie, że system muzyczny jest na dole w salonie, a ty akurat przebywasz w sypialni na górze i chcesz ściszyć muzykę. Nic trudnego, wystarczy wziąć do ręki tablet czy też smartfon i przeciągnąć po ekranie palcem, nie zaś schodzić na dół by stanąć przed wieżą. A może martwisz się, że twoje pliki MP3 nie brzmią tak dobrze, jakby brzmieć mogły, ze względu na konwersję, której zostały poddane podczas zgrywania ich na dysk twardy? Nie jest to żadna przeszkoda – niektóre systemy są wyposażone w specjalne oprogramowanie, które przywraca skompresowanym plikom najwyższą jakość dźwięku. Dostęp do muzyki zmagazynowanej na dyskach twardych różnego rodzaju urządzeń jest też o wiele szybszy i wygodniejszy, aniżeli w przypadku tradycyjnego wyszukiwania pożądanej płyty CD z całości zbiorów. Wystarczy, że na ekranie telefonu wybierzemy piosenkę, by natychmiast zabrzmiała w głośnikach.
Sieciowy system muzyczny Denon HEOS 7
System muzyczny Denon HEOS 7

Mobilne systemy muzyczne są również doskonałą alternatywą dla stacji dokujących. Jeśli z różnych względów nie jesteśmy przekonani, czy stacja dokująca z głośnikami faktycznie jest tym, czego szukamy to pożądanym przez nas urządzeniem może się okazać przenośny system muzyczny. Od stacjonarnych różnią się głównie tym, że w obudowie zamknięto również głośnik. Dzięki temu nie jest konieczne podpinanie systemu pod amplituner, jest on bowiem kompletny – wystarczy go podłączyć do prądu i połączyć z telefonem czy też tabletem, by cieszyć się muzyką.
Dzięki sieciowym systemom muzycznym zyskujemy również dostęp do niezliczonej ilości stacji radiowych nadających w Internecie. Można zaryzykować stwierdzenie, że tego rodzaju urządzenia to kolejny krok na drodze do całkowitej cyfryzacji domu oraz przeniesienie kolejnego segmentu urządzeń w chmurę. Zmiana kolejności odtwarzanych utworów, stacji radiowej, zmniejszenie natężenia dźwięku czy nawet ustawienie ulubionej piosenki na budzik nigdy nie było takie proste – możemy to zrobić z każdego miejsca w domu.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 Chcąc nabyć najbardziej podstawowy sprzęt grający, subwoofer i wzmacniacz do 500 zł może stać się całkiem niezłą opcją.
Zobacz więcej   
 Praktycznie większość wideorejestratorów 60fps jest w stanie nagrywać przestrzeń wokół samochodu w najwyższej jakości.
Zobacz więcej   
 Stacjonarny telefon komórkowy przydaje się w wielu sytuacjach. Zobacz, jaki model wybrać.
Zobacz więcej   

Znajdź nas

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów