Data publikacji: 10 lipca 2014
ARTYKUŁ - PORADNIK
polecamy

Sezon na alergie - odkurzacze antyalergiczne

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Poleć znajomemu Drukuj

Niestety, alergia jest chorobą cywilizacyjną dwudziestego pierwszego wieku. W przypadku alergii wziewnych nie jest niestety możliwe zupełne odizolowanie się od alergenów. Jedyne, co możemy zrobić, to zminimalizować nasz kontakt z nimi. Jeśli chodzi o uczulenie na kurz, roztocza czy sierść zwierząt, jest to stosunkowo proste. Wystarczy kupić dobry odkurzacz antyalergiczny.Maszyna zwana odkurzaczem

 

Odkurzacz w ogóle, jest urządzeniem elektrycznym, służącym do oczyszczania przedmiotów, powierzchni lub nawet powietrza z kurzu i innych sypkich zanieczyszczeń (okruchów pyłu, wiórów) lub zbierania rozlanych płynów, poprzez zasysanie powietrza razem z zanieczyszczeniami.

Odkurzacz elektryczny został wynaleziony w 1901 roku przez Hubera Bootha. Brytyjczyk, zainspirowany urządzeniami zdmuchującymi strumieniem powietrza kurz, doszedł do wniosku, iż skuteczniejsze byłoby zasysanie kurzu – nie osiadałby on bowiem ponownie na powierzchniach. W ramach testu przyłożył zatem usta do fotela i wykonał wdech. Próba ta o mało nie doprowadziła do uduszenia się, ale dowiodła słuszności pomysłu, opatentowanego później w Wielkiej Brytanii. Skonstruowane następnie odkurzacze przewoźne (duże maszyny (zasysające kurz przez długie węże), ciągnięte przez konie nie zdobyły jednak popularności. 5 lat później inny wynalazca, James Murray Spangler, będąc uczulonym na kurz, skonstruował pierwszy odkurzacz w wersji przenośnej: z wentylatora elektrycznego, pudełka i poszewki na poduszki. Urządzenie zostało ulepszone i opatentowane w 1908 roku. Przez wiele lat odkurzacze były sprzętem drogim i luksusowym. Dopiero po II Wojnie Światowej stały się tańsze i zaczęły być powszechnie używanym sprzętem gospodarstwa domowego, najpierw w USA, a później praktycznie na całym świecie.

Dobry i skuteczny odkurzacz antyalergiczny

 

To taki, który posiada specjalne filtry. Jednym z nich jest HEPA (high efficiency particulate air filter), spełniający wysokie standardy oczyszczania i zatrzymywania małych cząsteczek zanieczyszczeń. Pamiętać należy, że zdolność do zatrzymywania i nieprzepuszczania zanieczyszczeń określa się za pomocą klasy filtru. Tak więc mamy filtry od HEPA 10 w górę oraz klasę ULPA, czyli grupę filtrów absolutnych. Rzeczywiście skuteczne w przypadku alergii są filtry klasy 13 i wyższej. Zatrzymują one bowiem nie tylko roztocza, ale również ich odchody, czyli prawdziwą przyczynę alergii. Przed zakupem danego sprzętu, powinniśmy również upewnić się, że kurz zostanie zatrzymany wewnątrz odkurzacza. Najlepsze byłyby filtry elektrostatyczne, czyli takie, do których kurz przyczepia się i pozostaje na ich powierzchni (nie ma możliwości wydobycia się na zewnątrz).

Godnym uwagi jest dostępny w RTV Euro AGD, odkurzacz Thomas Aqua+ Anti-Allergy, o mocy silnika 1700 W i elektronicznej regulacji mocy ssania.

Został on wyposażony w filtr AQUA, zatrzymujący kurz, roztocza, alergeny, brud i sierść tak, że nie mogą one wydostać się z powrotem do powietrza w pomieszczeniu. Poza filtrem wodnym, model ten jest wyposażony w 7 innych filtrów: sitkowe, piankowe, higieniczne, z węglem aktywowanym oraz filtr powietrza wylotowego. Dzięki systemowi dysz, już na wlocie do filtra wodnego Aqua kurz, roztocza i alergeny zostaję zwilżone oraz związane w wodzie, co zapobiega ich ponownemu wydostawaniu się na zewnątrz, czyli dokładnie to, o co nam chodzi. Skrzynkę filtra czyści się łatwo i szybko, dzięki kształtowi zbliżonemu do sześcianu (bez ostrych kątów i załamań). Odkurzacz ten posiada certyfikat Brytyjskiego Towarzystwa Alergologicznego oraz rekomendację Deutche Haut-und Alergiehlife.

Podczas pracy nie wydziela się charakterystyczny, nieprzyjemny zapach, gdyż pyły i większe zanieczyszczenia toną w kąpieli wodnej filtra, zaś lekkie pyły, bakterie i pierwotniaki oraz większość wirusów pozostają na filtrze HEPA. Silnik wyposażony został w osobny filtr powietrza wylotowego, dzięki czemu żaden alergen nie wydostanie się na zewnątrz, zaś specjalnie opracowane akcesoria zaprojektowano w taki sposób, aby możliwie najdokładniej usuwać kurz, roztocza i inne alergeny z różnych powierzchni, również tapicerek mebli i materacy. Ponieważ filtr wodny z założenia wyklucza ponowny kontakt z alergenami (kontakt ten występuje często w przypadku modeli worków papierowych), po pracy wystarczy zatem tylko wylać brudną wodę z kubełka, a następnie go opłukać. Wart uwagi jest również fakt, że odkurzacz ten swoją pracą wymusza częściową wymianę powietrza w pomieszczeniu. Ilość alergenów w środowisku domowym zostaje więc znacząco zredukowana na wiele godzin, co jest bardzo ważne dla alergików. Jednocześnie powietrze w pomieszczeniu jest zauważalnie czystsze i świeższe.

 

Drugim modelem godnym polecenia jest Dyson DC37c Allergy Matters. Dzięki technologii Radial Root Cyclone, odkurzacz ten wychwytuje więcej brudu niż jakikolwiek inne cyklony, łącznie z mikroskopijnymi cząsteczkami kurzu oraz innych alergenów. Urządzenie wykorzystuje także technologię Ball, dzięki której może obracać się w miejscu (silnik umiejscowiony został w pobliżu podstawy, dzięki czemu zapewniono odkurzaczowi większą stabilność), zaś punkt obrotu wokół osi jest umieszczony blisko środka urządzenia, zapewniając mniejszy promień skrętu oraz większą kontrolę użytkownikowi. Najważniejsze elementy umieszczono wewnątrz dźwiękoszczelnej kuli, dzięki czemu urządzenie jest ciche.

DC33c posiada oczywiście filtr HEPA (typu Lifetime), szczególnie polecany dla alergików. Odkurzacz ten opróżnia się łatwo i szybko – wystarczy nacisnąć przycisk. W urządzeniu zastosowano przezroczysty pojemnik, wykonany z poliwęglanu ABS (materiał ten stosuje się w produkcji policyjnych tarcz ochronnych). Do wyposażenia należy uniwersalna ssawka-szczotka z przełącznikiem podłoga-dywan oraz ssawka do czyszczenia materacy.

 

Proponowane Towary:

Zelmer DOT ZVC125EK
Zelmer Roto ZVC225SK
Zelmer Voyager Twix ZVC335ST
Zelmer Jupiter ZVC427HT
Electrolux Rapido ZB5104WDB
Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
6 1
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Zgłoś błąd na stronie
Prześlij uwagi
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Najgorętsze premiery gier w październiku

Poznaj najbardziej wyczekiwane premiery gier w październiku.
Zobacz więcej   

10 najwydajniejszych smartfonów wg AnTuTu (sierpień 2017)

Ranking AnTuTu przedstawia najszybsze smartfony. Które smartfony znajdują się w zestawieniu? Który z nich zajął 1. miejsce w sierpniu 2017? Przeczytaj nasz artykuł.
Zobacz więcej   

Kalendarz przetworów

Zastanawiasz się, jak rozplanować przygotowanie przetworów? Zapoznaj się z pomocnym kalendarzem. 
Zobacz więcej   

Znajdź nas