Rozgałęźnik antenowy – wybieramy model do swoich potrzeb

Autor: Grzegorz

Oglądanie telewizji jest jedną z najpopularniejszych form spędzania wolnego czasu. Coraz częściej w domach posiadamy więcej niż jeden odbiornik telewizyjny. W jaki sposób na każdym z nich odbierać swój ulubiony kanał? Czy przyda się do tego rozgałęźnik antenowy?

Mężczyzna leżący na kanapie przed telewizorem. W lewej rece trzyma pilot do tv.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym jest rozgałęźnik antenowy;
  2. jakie parametry są istotne przy wyborze rozgałęźnika i jak go podłączyć;
  3. na jakie rozgałęźniki warto zwrócić uwagę.

Rozgałęźnik antenowy – co to takiego?

Młody mężczyzna siedzący na kanapie przed telewizorem, trzyma w ręku pilot. Przed nim znajduje się stolik.

Rozgałęźnik antenowy jest określany również jako rozgałęziacz, rozdzielacz lub splitter. To małe metalowe urządzenie ma za zadanie dzielić sygnał z anteny i doprowadzać go do kilku telewizorów jednocześnie. Takie rozwiązanie jest niezbędne, gdy chcemy oglądać telewizję na więcej niż jednym urządzeniu, a mamy tylko jedną antenę. Ważnym kryterium wyboru odpowiedniego rozgałęźnika jest liczba jego wejść oraz wyjść. Jeśli chcemy mieć sygnał telewizyjny na np. czterech telewizorach, to model rozgałęziacza powinien być wyposażony w przynajmniej cztery porty wyjścia. Zwróćmy również uwagę, jaką moc sygnału ma rozdzielacz, ponieważ przekazywany sygnał będzie się wiązał z jakąś stratą. Dużą zaletą opisywanego rozwiązania jest cena urządzenia – za splitter zapłacimy od kilku do kilkunastu złotych. Droższe są rozdzielacze aktywne.

Spośród rozgałęźników sygnału z anteny najpopularniejsze są rozgałęźniki aktywne i pasywne. Pasywne rozdzielacze sygnału to najtańsze modele takich urządzeń, które nie wymagają zewnętrznego zasilania. Rozgałęziacz pasywny potrafi podzielić sygnał na więcej niż jedno wyjście. Im większa liczba wyjść, tym dzielony sygnał będzie przesyłany z proporcjonalną stratą. Układ i budowa rozdzielaczy aktywnych są niemal identyczne jak w przypadku rozgałęziaczy pasywnych. Jednak w obudowie rozgałęźnika aktywnego mieści się wzmacniacz, którego zadaniem jest zniwelowanie straty mocy sygnału spowodowanej przez efekt rozdzielenia. Aktywne rozdzielacze sygnału potrzebują zewnętrznego zasilania. W związku z tym trzeba je mieć podłączone do źródła prądu.

  • 15,99 zł
  • 17,99 zł
  • 24,99 zł
  • 24,99 zł
  • 89,99 zł

Na jakie parametry rozgałęźnika zwrócić uwagę i jak go podłączyć?

Mężczyzna i kobieta siedzący wieczorem na kanapie przed telewizorem.

Istotnym parametrem jest tzw. tłumienie przejścia. Przed zakupem warto więc sprawdzić w specyfikacji urządzenia, ile ono wynosi. Tłumienie na poziomie 4–6 dB na dwa wyjścia powinno być do zaakceptowania. Każdy z rozdzielaczy antenowych pracuje na wskazanych częstotliwościach. Do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej wystarczy przedział częstotliwości od 5 do 1000 MHz. Są także rozdzielacze pracujące w przedziale częstotliwości 5–2450 MHz. Mogą być one wyposażone w wyjścia SAT, dzięki którym da się je stosować jako rozgałęźniki satelitarne. Ich cena to kilkanaście złotych. Można zastosować również rozgałęźniki zewnętrzne, które montuje się na masztach. Pracują one zazwyczaj na częstotliwości 40–862 MHz i zapewniają tłumienie przepustowe oscylujące wokół 3,5 dB. Podłączenie rozgałęźników nie jest rzeczą zbyt skomplikowaną. Istotnym parametrem rozdzielacza jest liczba jego wyjść. Niektóre posiadają tylko dwa wyjścia i takie proste urządzenia wystarczą, jeżeli chcemy rozdzielić sygnał na dwa telewizory.

Do działania naszego zestawu potrzebujemy kilku elementów: rzecz jasna – samego rozdzielacza sygnału, a także anteny, kabli antenowych, telewizorów i ewentualnie dekoderów zewnętrznych, jeżeli nie są one wbudowane w telewizor. Gdy posiadamy już wszystkie potrzebne narzędzia, wystarczy połączyć kablem antenowym telewizory z rozgałęziaczem sygnału. Odpowiednie wejście tego urządzenia wyprowadza kabel do anteny, dzięki czemu rozdzielenie sygnału na kilka urządzeń będzie już możliwe.

Na jakie modele warto zwrócić uwagę?

Pierwszym z modeli godnych polecenia jest Elpio RS12. Urządzenie to daje możliwość rozdzielenia sygnału telewizji kablowej, cyfrowej czy satelitarnej. Jego atutem jest przenoszenie napięcia, dzięki czemu może być stosowany w antenach telewizji naziemnej posiadających wzmacniacz sygnału. Pasmo przenoszenia wynosi 5–2500 MHz. Urządzenie posiada jedno wejście SAT/DVB-T i dwa wyjścia. Podobnym modelem, też wartym polecenia, jest Elpio RS13. Urządzenie posiada jedno wejście SAT/DVB-T i trzy wyjścia. Umożliwia rozdzielenie sygnału telewizji kablowej, satelitarnej czy cyfrowej. Atutem jest łatwy montaż. Trzecim dobrym modelem jest Telmor RA2F. Posiada pełny zakres częstotliwości pracy między 5 a 862 MHz. W dodatku równomierny podział mocy sygnału wejściowego może rozkładać się na 2 lub 3 wyjścia. Sprawdzonym rozdzielaczem jest model Reinston ESAT024. Umożliwia on odbiór programów satelitarnych nadawanych w tej samej polaryzacji. Ponadto nie gubi sygnału. Osoby szukające rozdzielcza powinny sprawdzić również Vivanco 43076. Posiada on jeden wtyk i dwa gniazda. Jego atutem jest dobra cena.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link