Jakie słuchawki wybrać – przewodowe czy bezprzewodowe?

Autor: Ola

Słuchanie muzyki może sprawić, że godziny w pracy będą upływać szybciej, trening stanie się przyjemniejszy, a podróż przebiegnie bez znudzonego spojrzenia w okno. To gadżet dla osób, które chcą mieć dostęp do ulubionych utworów i audiobooków w każdym miejscu. Jakie słuchawki jednak wybrać – przewodowe czy bezprzewodowe? Obie opcje mają wady i zalety.

Kobieta słuchająca muzyki na bezprzewodowych słuchawkach w parku

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie są zalety i wady słuchawek bezprzewodowych i przewodowych
  2. na jakie słuchawki bezprzewodowe warto zwrócić uwagę
  3. jakie słuchawki przewodowe warto wybrać

Słuchawki bezprzewodowe czy przewodowe?

Kobieta słuchająca muzyki na nausznych słuchawkach w mieście

Na rynku można obecnie znaleźć niesamowicie wiele różnych modeli słuchawek przeznaczonych do komputera, telefonu czy innych urządzeń. Kwestii, w których różnią się między sobą, jest bardzo dużo, jednak warto na początek zastanowić się, czy potrzebujemy słuchawek przewodowych czy jednak bezprzewodowych. Pierwszy rodzaj można podłączyć do każdego urządzenia za pomocą odpowiedniego kabla i portu. Zapewnia on zdecydowanie lepszą jakość dźwięku przez brak kompresji oraz nie trzeba martwić się o rozładowanie się sprzętu podczas słuchania. Oczywistym minusem jest jednak ograniczenie w postaci kabla. Bezprzewodowe słuchawki natomiast łączą się z urządzeniem za pośrednictwem najczęściej Bluetooth. Zapewniają zasięg 10 metrów, a nawet więcej, odległość nie jest zatem na ogół problemem. Dźwięk jest jednak poddawany kompresji, co wiąże się z delikatnie niższą jego jakością. Bardzo ważną kwestią jest tu także konieczność ładowania urządzenia i czas, przez jaki może ono działać.

Wybór odpowiedniego modelu jest w szczególności uzależniony od tego, jak będziemy ze słuchawek korzystać. Tryb życia ma tu więc kluczowe znaczenie. Uprawiając dużo sportu czy podróżując, zdecydowanie lepszym wyborem mogą okazać się rozwiązania bezprzewodowe. Nie ograniczają one ruchów podczas biegania czy jazdy na rowerze. Podczas podróży jest je również łatwiej spakować i wyciągnąć w dowolnym momencie. Jeżeli jednak potrzebujemy lepszej jakości dźwięku i nie chcemy pamiętać o ładowaniu słuchawek, kiedy jest to konieczne, warto wybrać model przewodowy. Należy wtedy pamiętać, że korzystanie z nich podczas ruchu może być uciążliwe przez ciągle zwisający kabel. Dodatkowo tego typu gadżety bardzo często ulegają awarii w wyniku zbyt mocnego pociągnięcia i naderwania.

Polecane słuchawki
  • 539 zł
  • 799 zł
  • 1 189 zł
  • 99,99 zł
  • 299 zł

Słuchawki bezprzewodowe – jak wybrać odpowiedni model?

Wizualizacja muzyki płynącej ze słuchawek

Dzisiejszy rynek obfituje w wiele ciekawych modeli słuchawek bezprzewodowych. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka aspektów, tak by wybrać najlepszy. Po ustaleniu, do czego konkretnie będziemy wykorzystywać słuchawki, należy zwrócić uwagę na ich rodzaje. Obecnie można wyróżnić słuchawki radiowe i Bluetooth. Te pierwsze działają na podstawie sygnału radiowego. Charakteryzują się lepszą jakością dźwięku, lecz należy pamiętać, że mogą wystąpić szumy i opóźnienia. Działają one także na znacznie większy zasięg, ponieważ może być to nawet 100 metrów.

Słuchawki bezprzewodowe, które łączą się z urządzeniem za pośrednictwem Bluetooth, charakteryzują się delikatnie gorszym dźwiękiem i zasięgiem. Nie przeszkadza to jednak w wygodnym ich użytkowaniu. Rzadko zdarza się sytuacja, kiedy smartfon podczas słuchania muzyki jest oddalony o więcej niż 10 metrów. Dodatkowo w tym wypadku brak opóźnień oraz szumów to bardzo ważna zaleta. Jedną z ciekawych propozycji są słuchawki bezprzewodowe Huawei FreeBuds lite. Ich koszt to około 300 złotych. Otrzymujemy za tę cenę wysokiej jakości akcesorium, które charakteryzuje się niesamowitym dźwiękiem i dobrym wykonaniem. Są to słuchawki douszne z możliwością sterowania muzyką bez konieczności wyciągania smartfona. Dodatkowo w zestawie znajduje się specjalne etui, w którym można ładować urządzenie. Bez problemu będzie działało przez około 3 godziny na jednym ładowaniu.

Innym ciekawym modelem są słuchawki bezprzewodowe Apple AirPods 2019. Ich cena to około 700 złotych. Tutaj również w zestawie znajdziemy etui ładujące. Jakość dźwięku i wykonanie nie pozostawia wiele do życzenia, ponieważ jest to produkt znanej na całym świecie firmy Apple. To model douszny, opierający się na łączności Bluetooth. Warto zwrócić uwagę także na słuchawki bezprzewodowe nauszne, takie jak Marshall Major III Bluetooth. Ich cena to około 380 złotych. Są zdecydowanie mniej dyskretne niż popularne „pchełki”. Charakteryzują się jednak świetną jakością dźwięku oraz lepszym wygłuszeniem otoczenia. Dzięki temu można cieszyć się jeszcze lepszą jakością muzyki. Ten model jest w stanie działać na jednym ładowaniu aż 30 godzin. To niesamowity wynik w porównaniu do konkurencji.

Słuchawki przewodowe – jakie okażą się najlepsze?

Decydując się na słuchawki przewodowe, można spodziewać się lepszej jakości dźwięku. Należy jednak wybrać odpowiedni model, który zapewni świetne brzmienie po podłączeniu do telefonu czy komputera. Jednym z ciekawych rozwiązań są słuchawki Sony WH-CH700N. Ich koszt to 500 złotych. Oferują jednak niesamowite wrażenia podczas odtwarzania ulubionych utworów i genialnie wyciszają otoczenie za sprawą zamkniętej budowy. Jest to oczywiście model nauszny. Inną ciekawą propozycją są słuchawki nauszne Sony WH-1000XM3. Ich cena to aż 1150 złotych. Ten model jest przeznaczony dla prawdziwych miłośników muzyki. Idealne brzmienie, głęboki bas i czyste wysokie tony są zagwarantowane przez producenta. Oba wyżej wymienione modele prócz łączności kablowej można podłączyć do urządzenia za pośrednictwem Bluetooth, co jest dodatkową zaletą.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link