Rodzaje robotów sprzątających – jak wybrać dobrze

Autor: Paweł

Zdobyły nasze serca i teraz wielu z nas nie wyobraża sobie bez nich życia, a pozostała część społeczeństwa zastanawia się jaki model wybrać. Na trudne pytanie – Jaki robot sprzątający – będzie dla mnie odpowiedni postaramy się odpowiedzieć w niniejszym tekście.

Robot odkurzacz nie jest produktem tak młodym, jak nam się wydaje. Najbardziej znana z ich produkcji marka – iRobot – pierwszego robota sprzątającego wprowadziła do oferty w 2002 roku. Od tego czasu wiele się zmieniło w zakresie funkcjonalności, technologii czy powszechności występowania w naszych domach robotycznych pomocników.

Niewątpliwie największym obecnie zainteresowaniem cieszą się roboty odkurzające, jednak funkcjonują także modele mopujące oraz takie, które obie te funkcje łączą – hybrydowe lub 2w1. Jak wybrać, aby się nie zawieść? Wystarczy wyposażyć się w wiedzę.

Robot odkurzający

Odkurzacz automatyczny, który jest dedykowany jednemu zadaniu pozwala na osiągnięcie efektu dogłębnego sprzątania każdego dnia. Nie robi na nim wrażenia powierzchnia, po której się porusza i niezależnie czy to wykładzina, parkiet czy terakota, pracować będzie wszędzie. Jako, że jest to grupa najbardziej popularna, to również w jej ramach spotkamy się z dużą konkurencją oraz zróżnicowaniem technologiczny.

Pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze robota odkurzającego jest jakość wykonania. Tę możemy ocenić już na pierwszy rzut oka – jakość materiałów, spasowanie czy wygląd systemu czyszczącego – to po prostu widać.

Zatrzymajmy się na chwilę na ostatnim z wymienionych elementów. Zdecydowana większość odkurzaczy automatycznych działa w sposób następujący – umieszczona z boku szczotka (w niektórych modelach dwie) zagarnia zabrudzenia w stronę centralnej części robota, gdzie znajduje się głowica, na której osadzona jest szczotka lub dwie szczotki, moduł ten odpowiada za podniesienie zabrudzeń, które w zbiorniku robota pomaga umieścić siła ssąca.

O efektywności sprzątania decydują rozwiązania, których na pierwszy rzut oka nie widać, z jednym wyjątkiem. Chodzi tu o głowicę oraz ilość działających w niej szczotek. Moduł ten powinien poruszać się, aby pozostawać zawsze w kontakcie z podłożem. W przypadku szczotek – lepiej jak jest ich więcej, ponieważ poruszając się w przeciwnych kierunkach lepiej zbierają zabrudzenia.

Szczególnie widoczne jest to na wykładzinach czy dywanach, ale również da się zauważyć ich lepsze działanie w przypadku łączeń paneli czy w fugach między kaflami. Ciekawym rozwiązaniem są szczotki z gumową powłoką, które są wygodne w eksploatacji (nie osadzają się na nich włosy), ale również pozwalają osiągnąć lepszą efektywność. Szczeliny między nimi są na tyle małe, że moc ssania może być ograniczona, a efekty pracy będą bardzo dobre. Dzięki temu możliwe jest optymalne zarządzanie energią.

Efektywność takiego robota odkurzacza to w dużej mierze algorytmy i automatyzacja działania. Można tu pisać wiele, ale sprowadzi się to do jednego wniosku – efektywność idzie w parze z doświadczeniem. Tu za przykład weźmy sprzątanie w rogach, czy przy ścianach – odkurzacz robot nie będzie potrzebował szczotki bocznej po obu stronach robota, jeżeli nauczysz go „krawędziować” jedną stroną.

Ważnymi w przypadku odkurzających robotów są również urządzenia peryferyjne. Na przykład wirtualna ściana pozwala ograniczyć teren pracy robota, aby np. nie sprzątał w kuchni, gdy akurat w niej gotujemy.

Stacja dokująca z kolei do niedawna była wyłącznie miejscem, w którym robot ładował akumulator. Jednak od kilku lat posiadacze modeli z gamy iRobot Roomba mają do wyboru stację Clean Base, która zasysa ze zbiornika robota zebrane zabrudzenia.

  • 5 399 zł
  • 2 299 zł
  • 1 699 zł
  • 1 499 zł

Robot mopujący

Drugą grupą robotów, która zagościła na rynku robotów sprzątających są takie, których zadaniem jest czyszczenie na mokro. Automatyczne mopy, jak można je nazwać, powstały z myślą o osiągnięciu najlepszych efektów swojej pracy, a inteligencją i efektywnością dorównują robotom odkurzającym. Zasada działania jest prosta – robot porusza się wzdłuż równoległych linii, a zwilżana nakładka mopująca usuwa zaschnięta zabrudzenia.

Brzmi jak coś banalnie prostego, ale jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Nakładka robota mopującego powinna być prostokątna, aby efektywnie czyścił również w rogach pomieszczeń. Ważny jest też system dozowania wody – najlepiej sprawdza się spryskiwacz na froncie urządzenia.

Są też rozwiązania oparte na sączku, jednak w ich przypadku pod koniec mopowania nakładka będzie wilgotna tylko po środku, więc swoje zadanie zrealizuje w niewystarczającym stopniu. Reszta sekretów efektywności skrywana jest w oprogramowaniu i nawigacji. Najlepsze roboty mopy nie pominą nawet skrawka powierzchni, nie zamoczą mebli, jak również wykryją i ominą wykładziny czy podłogi.

Rrobot odkurzająco-mopujący

Może dobrym rozwiązaniem jest robot odkurzająco-mopujący? Tu należy mieć na uwadze kluczowe słowo – kompromis. Przejdziemy do niego, ale na wstępie krótka charakterystyka pracy. Robot hybrydowy oparty jest konstrukcyjnie na budowie automatycznego odkurzacza z tym, że na spodzie, za głowicą odkurzającą montujmy nakładkę mopująca w kształcie litery D, która zwilżana jest sączkiem.

Jak każde rozwiązanie 2w1, również robot ma swoje wady, które wynikają z konieczności pogodzenia dwóch różnych zadań. Weźmy na przykład wykładziny i dywaniki - powinny być odkurzone, ale już nie mogą być mopowane. Często spotykanymi efektami pracy robota odkurzająco-mopującego są nieodkurzone dywany lub pozostawione na nich zabrudzenia z nakładki do mopowania.

Ta ostatnia ma kształt litery D (np. Xiaomi Roborock), który również okazuje się problemem – niemożliwe jest wyczyszczenie rogów pomieszczeń. Zaokrąglenie jest właśnie wynikiem kompromisu – w przypadku odkurzania zaokrąglenie tylnej części robota pomaga w manewrowaniu, np. między nogami krzesła.

Roboty stricte mopujące radzą sobie z takimi przestrzeniami inaczej – ograniczenie się do jednego zadania pozwala na zmniejszenie ich rozmiarów.

Podsumowanie

Można stwierdzić, że roboty odkurzajaco mopujące są kolejnym przykładem, że rozwiązania hybrydowe są pełne kompromisów. Podsumować można następująco: roboty odkurzające pozwolą osiągnąć na co dzień gruntowego odkurzanie, podobnie jak mopujące efekt gruntownego sprzątania na mokro, a roboty odkurzająco-mopujące są kompromisem, który znajduje odzwierciedlenie w efektach.

Wybierając między poszczególnymi producentami warto zwrócić uwagę na sposób przetwarzania danych użytkowników. Badania niezależnego niemieckiego instytutu wykazały bowiem, że chińscy producenci wymuszają zgodę na korzystanie z plików użytkownika stronom trzecim. Na szczęście coraz lepiej zdajemy sobie sprawę z tego jak ważne jest bezpieczeństwo danych.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link