Rodzaje drukarek – zobacz, która będzie dla Ciebie najlepsza

Z tego artykułu dowiesz się:jakie są rodzaje drukarek na jakie elementy w drukarkach trzeba zwracać uwagę
Autor: Joanna

Jakie mogą być rodzaje drukarek? Większość domowych drukarek komputerowych dzieli się na laserowe i atramentowe. Czym się różni drukarka laserowa od atramentowej? Różnica wynika głównie z zastosowanej technologii druku. To z kolei wpływa na jakość i szybkość pracy urządzenia oraz na żywotność materiałów eksploatacyjnych. Wybór drukarki zależy przede wszystkim od tego, ile drukujesz, a także od typu materiałów, których będziesz potrzebować.

Zobacz także: Drukarki z napełniaczami – czym się wyróżniają i dlaczego warto je wybrać?

Rodzaje drukarek – co warto wiedzieć?

Jakie mogą być rodzaje drukarek? Jeśli chodzi o urządzenia do użytku domowego, popularne są drukarki atramentowe i laserowe. Warto zaznaczyć, że istnieją jeszcze inne rodzaje drukarek, które nie wymagają stosowania tuszu lub tonera, ale ich udział w rynku jest znikomy. Do powszechnych zastosowań mamy całą masę urządzeń atramentowych i laserowych, więc skupimy się właśnie na tym segmencie. Niestety nie uchroni nas to przed trudnym pytaniem, mianowicie którą z nich wybrać? Można zacząć od stwierdzenia, że głównie będzie to zależne od przeznaczenia drukowanych dokumentów. Przejdźmy zatem do konkretniejszego omówienia tego, jakie są typy drukarek.

Na początek drukarki atramentowe, które działają w ten sposób, że materiał na kartkę nanoszony jest za pomocą tuszu. W zależności od modelu, tusze mogą być nanoszone przez różną liczbę wkładów atramentowych. W drukarkach atramentowych występują te z głowicą zintegrowaną z drukarką i te, w których głowica jest zintegrowana z kartridżami. Obecnie częściej spotykany jest wariant z głowicami zintegrowanymi z kartridżami. Z reguły drukarki atramentowe są tańsze od drukarek laserowych. Niekiedy ich cena jest naprawdę dość niska, a za przykład może nam posłużyć model o nazwie Epson EcoTank M1100. Nabywca tego sprzętu może liczyć na niski koszt druku, co chyba zawsze cieszy. Wszystko dzięki systemowi stałego zasilania w atrament, czyli zbiornikowi, który jest uzupełniany atramentem z butelek. To dobry moment, aby podkreślić, że udzieliliśmy już częściowo odpowiedzi na pytanie, jakie są rodzaje drukarek. Jednak to nie koniec, ponieważ należy zgłębić jeszcze pewne kwestie.

Mimo tego, o czym pisaliśmy chwilę wcześniej, niestety trzeba zaznaczyć, że nie wszystkie drukarki gwarantują niskie koszty eksploatacji. Gdy zastanawiamy się, jakie mogą być rodzaje drukarek, musimy pamiętać, że czasem tanie urządzenia wiążą się z wyższymi kosztami uzupełniania tuszu. Standardowe pojemniki mogą wystarczyć zazwyczaj na wydrukowanie maksymalnie kilkuset stron. Jeśli więc drukujesz pojedyncze strony, zakup tańszej drukarki atramentowej może się opłacać. Jednak przy częstszych wydrukach koszt kartridży będzie przewyższał nawet koszt drukarki. W takim wypadku lepszym rozwiązaniem będą droższe modele drukarek komputerowych wyposażone w bardzo duże wkłady z tuszem. Inną opcją są sprzęty ze specjalnymi rozwiązaniami, które obniżają koszty.

  • 1 339 zł
  • 1 899 zł
  • 1 029 zł
  • 319 zł
  • 1 149 zł
  • 1 329 zł
  • 2 399 zł
  • 1 819 zł
  • 749 zł
  • 1 619 zł

Jeśli chodzi o same rodzaje drukarek, to najwyższa pora na drugą grupę tych urządzeń, czyli drukarki laserowe, które są potocznie określane jako “laserówki”. W procesie drukowania wykorzystują one światło lasera lub diod LED. Drukowanie polega na zgrzewaniu proszku (tonera) na papier za pomocą bębnów rozgrzewających się do 160 czy nawet 200 stopni Celsjusza. Przenoszony na arkusz obraz jest transportowany pomiędzy rolkami zamontowanymi pod bębnem. W zależności od pojemności kasety z tonerem, drukarki komputerowe pozwalają na wydruk od 1500 do aż 10000 stron bez wymiany tonera. Drukarki kolorowe – bo istnieje wciąż duża grupa urządzeń drukujących tylko na czarno, na przykład Brother HL-1222WE WIFI – mają 4 takie tonery, podobnie jak drukarka atramentowa ma 4 kartridże. Standardowa drukarka do użytku domowego drukuje z prędkością 15 stron na minutę. W drukarkach tych ze względu na temperaturę bębnów nie można stosować wszystkich rodzajów nośników. Standardowo da się używać zwykłego papieru, a także niektórych rodzajów folii prezentacyjnych przystosowanych do drukarek laserowych. Udało nam się sprawnie omówić to, jakie są rodzaje drukarek, ale trzeba tu dodać jeszcze kilka szczegółów.

Na jakie elementy zwracać uwagę w drukarkach komputerowych?

Rodzaje drukarek to jedno, ale przy okazji warto pomyśleć o dodatkowych funkcjach drukarki atramentowej lub laserowej. Jedną z nich jest możliwość drukowania dwustronnego. W tańszych drukarkach będzie to opcja ustawiana w sterowniku drukarki – po prostu kartkę musisz dwa razy włożyć do drukarki, a program zadba o jej poprawne drukowanie. Natomiast w droższych drukarkach komputerowych odpowiada za to specjalny duplex, który automatycznie zadba o ustawienie kartek do druku, aby umożliwić wydruk dwustronny i jednocześnie zmniejszyć koszty eksploatacji poprzez oszczędność papieru. Inną wygodną opcją jest możliwość podłączenia drukarki do sieci LAN lub Wi-Fi. Dzięki temu będziesz mógł drukować z dowolnego miejsca w domu. Przykładem takiej drukarki komputerowej jest Lexmark C3426dwe. Podsumowując, dobrze jest brać pod uwagę jak więcej możliwości oferowanych przez drukarkę, ponieważ później mogą okazać się one istotne .

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link