Jaki rejestrator jazdy na Androida wybrać?

Autor: Adam

Na drodze może wydarzyć się bardzo dużo. Stłuczka czy jakiekolwiek wykroczenie wymaga najczęściej określenia, kto jest sprawcą. Rejestrator jazdy na bieżąco nagrywa wszystko, co dzieje się w trasie. W ten sposób zawsze udowodnimy, co konkretnie się stało, lecz nie jest to jedyne jego zastosowanie. Coraz popularniejsze staje się rekreacyjne tworzenie wideo podczas prowadzenia pojazdu, więc i tu rejestrator sprawdzi się świetnie. Jaki rejestrator jazdy na Androida wybrać?

Rejestrator jazdy pod lusterkiem w samochodzie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie zalety ma korzystanie z rejestratora jazdy
 2. jak zamienić smartfon w rejestrator jazdy
 3. jaki rejestrator jazdy na Androida jest warty uwagi

Jakie zalety ma korzystanie z rejestratora jazdy?

Rejestrator jazdy nagrywający ruch na drodze

Wbrew pozorom tego typu urządzeń można używać w wielu różnych celach. Dla przykładu bardziej zaawansowane modele są wyposażone w system Android oraz mogą posłużyć też jako pełnoprawna nawigacja samochodowa. Pozostawiając pojazd na otwartym parkingu, powinniśmy zadbać o jego bezpieczeństwo. Tutaj także rejestrator znajdzie zastosowanie. Będzie on stale monitorował wszystko, co się dzieje po wykryciu ruchu. Nie tylko zobaczymy, co się stało w razie jakichkolwiek uszkodzeń, ale i określimy w prosty sposób samego sprawcę.

Najważniejszym zastosowaniem rejestratorów jazdy jest oczywiście nagrywanie na bieżąco tego, co widzimy na drodze. W dużym stopniu może to pomóc w przypadku, gdy spotkamy się z wypadkiem czy wykroczeniem. Oglądając wideo, możemy określić sprawcę oraz przeanalizować cały przebieg zdarzenia. Rejestratory jazdy wykorzystuje się również do rekreacyjnego nagrywania trasy. W internecie znajdziemy ogromną liczbę filmów ze śmiesznymi sytuacjami lub po prostu obrazujących podróż w ciekawe miejsca.

Zastosowań jest więc bardzo dużo. Kamera samochodowa jest dodatkowo stosunkowo tania, więc większość kierowców może sobie na nią pozwolić. Poszczególne urządzenia różnią się między sobą jakością nagrywania wideo oraz funkcjonalnością. Zaawansowane modele pozwalają na znacznie więcej, przy czym możemy kupić także sprzęt za około 100 złotych, który w zupełności spełni swoje zadanie.

Polecane rejestratory jazdy
 • 449 zł
 • 529 zł
 • 399 zł
 • 329 zł
 • 169,99 zł

Jak zamienić smartfon w rejestrator jazdy?

Telefon w roli rejestratora jazdy

Oprócz tradycyjnych urządzeń, montowanych na desce rozdzielczej, szybie czy lusterku, możemy też skorzystać ze znacznie tańszej i prostszej opcji. Rejestratory jazdy na Androida pozwalają zamienić smartfon w pełnoprawny sprzęt nagrywający trasę. Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych aplikacji przygotowanych właśnie w tym celu. Należy pamiętać, że wymaga to telefonu z dobrej jakości aparatem oraz odpowiednią ilością pamięci. Ponadto musimy zaopatrzyć się w specjalny uchwyt, by właściwie zamontować urządzenie. Nie może on jednak zasłaniać obiektywu, ponieważ nagrywanie nie będzie wówczas możliwe. Warto zwrócić uwagę na mniej obudowane modele, takie jak SBS TESUPPCLIPGRAVK lub SBS TESUPPCLIPWIDEK. Ciekawym rozwiązaniem jest też Reinston EUT008 – głównie ze względu na giętkie ramię i możliwość łatwego dostosowywania pozycji telefonu.

Bardzo ważne jest także to, by zadbać o naładowanie smartfona. Najczęściej w zupełności wystarczy ładowarka samochodowa, którą podłączamy do zapalniczki. W ten sposób telefon nie rozładuje się w środku trasy. Koszt takiego sprzętu nie jest zbyt duży, a przyda się on w wielu sytuacjach. Przykładowo ładowarka Baseus Grain 2USB 3,1A posiada aż 2 złącza USB i należy za nią zapłacić jedynie 20 złotych. Xiaomi Mi Car Charger Pro 18W kosztuje natomiast kilkadziesiąt złotych więcej, ale pozwala na podłączenie smartfona z funkcją szybkiego ładowania.

Wybór aplikacji jest niezwykle istotny. Na rynku znajdziemy ich bardzo dużo. Niektóre są płatne, ale cena sprowadza się do symbolicznych kilku złotych. Należy jednak zainstalować sprawdzoną, dobrze zbudowaną i stabilną aplikację, ponieważ nie chcemy, by nagranie zostało uszkodzone wtedy, gdy go potrzebujemy. Przydatna okazuje się również karta pamięci. Większa ilość dostępnego miejsca umożliwia tworzenie dłuższych nagrań, których nie musimy usuwać tak szybko. 16 GB to minimum, które pozwoli na wygodne korzystanie z dowolnej aplikacji rejestrującej.

Oczywiście dużo zależy od osobistych preferencji, ale wielu kierowców jest w trasie także w nocy. Nie wszystkie smartfony posiadają funkcję trybu nocnego, która w takim wypadku staje się w zasadzie koniecznością. Nocne nagrania bez odpowiedniego smartfona będą nieczytelne, a wiele szczegółów może okazać się niewyraźnych. Jeżeli jednak podróżujemy głównie za dnia, to rejestrator jazdy na Androida w zupełności wystarczy.

Jaki rejestrator jazdy na Androida jest warty uwagi?

Na rynku mamy wiele aplikacji, które różnią się funkcjonalnością, przy czym za niektóre musimy zapłacić. Warto jednak korzystać ze sprawdzonego programu, dzięki czemu nagranie na pewno nie zostanie uszkodzone. Jaką aplikację na Androida warto wybrać?

 • DailyRoads Voyager – to jedna z bardziej rozbudowanych propozycji. Możemy ją jednak pobrać w zupełności za darmo. Oferuje nagrywanie w pętli, wykrywa kolizje oraz podaje informacje o bieżącej lokalizacji i prędkości. Co jakiś czas pojawiają się reklamy, ale jest dostępna też płatna wersja, w której ich nie ma.
 • AutoKam - rejestrator jazdy – druga ciekawa propozycja, którą również zainstalujemy za darmo, ale tutaj nie uświadczymy żadnych zaawansowanych funkcjonalności. Może ona jednak działać w tle, zapisuje nagrania w pętli oraz dostarcza informacje z GPS telefonu. To wygodne i w zupełności wystarczające oprogramowanie.
 • Road Recorder – bardzo proste rozwiązanie, które spełnia swoje zadanie. Wyróżnia je możliwość zapisywania nagrań w chmurze, przez co nawet w przypadku uszkodzenia telefonu podczas wypadku możemy je odtworzyć.
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link