Jaki rejestrator jazdy z rozdzielczością 4K wybrać?

Autor: Mariusz

Na drodze może wystąpić wiele niebezpiecznych sytuacji. Stłuczki lub inne zdarzenia mogą zostać wygodnie nagrane, dzięki czemu stwierdzenie sprawcy stanie się o wiele łatwiejsze. W takim celu powstały specjalne urządzenia – rejestratory jazdy. Ich zadaniem jest stałe monitorowanie trasy i zapisywanie obrazu. W ten sposób możemy oglądać nagrane wideo kiedy tylko chcemy. Jak wybrać model z rozdzielczością 4K i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Rejestrator jazdy 4K

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie są zastosowania rejestratora jazdy
 2. na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie
 3. jaki rejestrator jazdy 4K wybrać

Jakie są zastosowania rejestratora jazdy?

Rejestrator jazdy 4K, na którego ekranie odtwarzany jest wypadek

W większości przypadków wideorejestratory stosuje się wtedy, gdy musimy stwierdzić, kto był sprawcą danego zdarzenia na drodze. Dowód w postaci nagrania jest niepodważalny i w ten sposób można szybko określić, co dokładnie się stało. Kamera samochodowa ma jednak też kilka innych zastosowań. Z powodzeniem posłuży do rekreacyjnego nagrywania wideo z trasy, np. ze śmiesznymi, niecodziennymi sytuacjami, które napotkamy. W internecie znajdziemy niezliczoną liczbę tego typu filmów.

Wideo z rejestratora jazdy jest także w pewnym sensie potwierdzeniem naszej niewinności, kiedy zostaniemy bezprawnie zatrzymani. Pomyłki zdarzają się również u drogówki, warto więc być zawsze ubezpieczonym. Taki sprzęt pomaga też poprawić nasze umiejętności jazdy oraz może bardzo przydać się podczas nauki. Wszystkie błędy są widoczne na nagraniu, dzięki czemu bez problemu przeanalizujemy je sami lub z instruktorem. Takie rozwiązanie stosuje się w niektórych szkołach jazdy.

Rejestratory jazdy oczywiście pozwalają także zobaczyć przebieg wypadku, jeżeli taki wystąpi. Jak wiadomo, stłuczki oraz inne tego typu wydarzenia wymagają odpowiednich dowodów, tak by móc przedstawić je ubezpieczycielowi. Z pewnością przyspieszy to postępowanie i ułatwi prawne kwestie, które często sprawiają wiele problemów.

Polecane rejestratory jazdy
 • 1 199 zł
 • 198,99 zł
 • 749 zł
 • 599 zł
 • 419 zł

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie?

Rejestrator jazdy nagrywający popołudniowy ruch uliczny

Na rynku mamy ogromną liczbę modeli rejestratorów jazdy. Różnią się one między sobą chociażby jakością nagrania oraz funkcjonalnością. Dodatkowo sposób montażu może być w dużej mierze inny w zależności od wybranego urządzenia. Co warto sprawdzić przed zakupem?

 • Rozdzielczość – jest to jeden z najważniejszych parametrów kamery samochodowej. Określa ona jakość oraz szczegółowość nagrywanego obrazu. Im wyższa, tym lepiej, ponieważ zobaczymy na podglądzie nawet najmniejsze detale, np. tablice rejestracyjne. Najlepsze urządzenia mogą rejestrować obraz w pełnym 4K.
 • Zapis – to kolejna bardzo istotna kwestia, gdyż nagrane wideo wymaga odpowiedniej ilości pamięci. Warto więc wyposażyć się w rejestrator jazdy, który posiada slot na kartę pamięci. Niektóre modele nagrywają w pętli, przez co stare pliki są usuwane i miejsce ciągle się zwalnia.
 • Kąt nagrywania – im jest on szerszy, tym lepiej. Jeżeli kamera może zobaczyć więcej, to na jednym ujęciu bez problemu złapiemy aż 2 pasy jezdni. W sytuacji, kiedy zamierzamy wykorzystać wideo jako dowód, może okazać się to niesamowicie przydatne.
 • Czujnik ruchu – odpowiada za samą wygodę użytkowania. Dzięki niemu nie musimy ręcznie uruchamiać rejestratora jazdy. Nagrywanie włączy się automatycznie od razu po wykryciu ruchu pojazdu.
 • GPS – ten element umożliwia zapis prędkości podczas nagrywania. Bardziej zaawansowane modele z dużym wyświetlaczem są także wykorzystywane jako pełnoprawna nawigacja. Takie rozwiązanie to 2 urządzenia w 1, co pozwoli oszczędzić miejsce na desce rozdzielczej oraz pieniądze, które musielibyśmy przeznaczyć na zakup sprzętu.
 • Tryb nocny – jeżeli często podróżujemy nocą, to jest to niezbędna funkcja. Bez niej obraz nagrywany po zmroku będzie mocno niewyraźny oraz nieczytelny. Warto zakupić model, który nagrywa w trudnych warunkach, gdy przeszkadzają światła samochodów czy latarnie. Zaawansowane urządzenia posiadają również specjalną diodę podczerwieni do podświetlania.
 • Wyświetlacz – to rzecz drugorzędna, ponieważ nie korzystamy z niego bardzo często. Większość modeli na rynku ma 2–3-calowy ekran, który w zupełności wystarczy, by stwierdzić, kto jest sprawcą drobnej stłuczki.
 • Kamera cofania – tego typu rozwiązanie w dużej mierze pomoże nam podczas parkowania. W zestawie znajdziemy wtedy 2 kamery zamiast jednej, tak by zamontować je z przodu i z tyłu pojazdu. Często korzysta się z tego także wtedy, gdy nie możemy zobaczyć nic przez tylną szybę.

Oprócz tych aspektów, warto sprawdzić dodatkowe funkcje urządzenia oraz jego ogólną jakość wykonania. Są to jednak kwestie, które należy dostosować do osobistych potrzeb i wymagań. Ale musimy pamiętać, by kupować sprawdzone modele od uznanych marek. Opinie na temat sprzętu bez problemu znajdziemy w internecie.

Jaki rejestrator jazdy 4K wybrać?

Na rynku znajdziemy wiele różnych modeli rejestratorów jazdy. Najbardziej zaawansowane obsługują rozdzielczość 4K, ale należy wtedy liczyć się z wyższą ceną. Gwarantuje to najwyższą jakość nagrania, które potem możemy wykorzystać w dowolnym celu. Dobrze będzie zwrócić uwagę na często polecane, sprawdzone modele, gdyż zapewnia to odpowiednią jakość oraz niezawodność.

Tego typu urządzeń oferujących pełne 4K obecnie nie mamy zbyt dużo na rynku. Ciekawym wyborem może być Mikavi PQ3 GPS 4K WiFi lub Xblitz TRUE 4K. Oba te urządzenia kupimy za około 500 złotych. To najwyższa półka jeśli chodzi o jakość nagrywanego obrazu. Dobrą alternatywą będą kamery, które oferują 2K lub 2.7K, ponieważ jest to bardzo zbliżona rozdzielczość. Wyróżniają się one również znacznie niższą ceną. Warto zwrócić uwagę m.in. na Xblitz GO 2 GPS, Xblitz GO 2 oraz LAMAX C9. Wiele zależy jednak od osobistych preferencji co do funkcjonalności czy montażu.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link