Recenzja słuchawek Koss Porta Pro Classic

Autor: Joanna

Unikalny design rodem z lat 80-tych w połączeniu z najnowszymi technologiami przewodzenia dźwięku – to znajdziesz w kultowych i odświeżonych słuchawkach Koss Porta Pro Classic. Jak sprawdzają się w praktyce i sytuują na tle swojej konkurencji? Dowiedz się z tej recenzji Koss Porta Pro Classic.

Słuchawki Koss Porta Pro Classic

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czym cechują się słuchawki Koss,

- jakie jest zastosowanie modelu Porta Pro Classic,

- dlaczego warto używać słuchawek nausznych Koss,

- czy Koss Porta Pro Classic mają wady?

Słuchawki Porta Pro – co należy o nich wiedzieć?

Słuchawki Koss Porta Pro Classic male i lekkieW kategorii nausznych słuchawek przewodowych Koss Porta Pro zajmują dość szczególne miejsce, a to z powodu swojego kształtu. Ich wygląd przypomina bowiem pierwsze modele stosowane do walkmanów. Nie każdemu przypadnie do gustu ten oldschoolowy design, trzeba przyznać jednak jedno – z pewnością można powiedzieć o słuchawkach Koss Pro Porta, że się wyróżniają.
Tuż po ich nałożeniu następuje pierwsze zdziwienie – są wygodne. Ich nieco toporny na pierwszy rzut oka kształt, zwłaszcza w porównaniu do dużych słuchawek, miękko wyściełanych na ich dużej powierzchni, nie zdradza komfortu, jaki mogą dawać. Tymczasem okazuje się, że są rzeczywiście stworzone po to, żeby dopasować się do każdego.
Czym charakteryzują się te słuchawki Koss? Ponieważ pierwszy ich model został wykonany już w 1984 r., jest to więc urządzenie z przeszłością. Wśród audiofilów marka Koss jest zresztą znana i kojarzona również ze względu na wysoką jakość swoich produktów. Dożywotnią gwarancję producent wprowadził na swój sprzęt już w 1989 r., podkreślając tym samym, że jego wyroby są gotowe, aby spełniać najwyższe wymagania. Wracając do kultowego modelu Porta – te słuchawki nauszne testuje już kolejne pokolenie. Aż chce się sprawdzić dlaczego, prawda?
Najważniejsze cechy i dane techniczne Koss Porta Pro:

PARAMETRY

Typ słuchawek: nauszne

Długość przewodu: 1,2 m

Dynamika: 101 dB

Pasmo przenoszenia: 15-25 000 Hz

Funkcje dodatkowe: składana konstrukcja, 2 złącza w zestawie, system Comfort Zone, etui, pozłacany jack

PLUSY

+ Małe i lekkie

+ Stosunek ceny do jakości

+ Duża mobilność

+ Składana konstrukcja

+ Dożywotnia gwarancja

+ Specjalne etui

+ Bardzo wygodne dzięki regulacji i specjalnie zaprojektowanym gąbkom

+ Czysty dźwięk – głęboki bas i wyraźnie słyszalne dźwięki na wszystkich poziomach ze względu na duży zakres częstotliwości i użyte przetworniki

+ Druga wtyczka audio

MINUSY

− Brak izolacji – muzykę słyszą postronni, a osoba w słuchawkach słyszy dźwięki otoczenia

− Brak regulacji głośności, choć dostępny jest w innych wersjach

− Brak mikrofonu (dostępny w innych wersjach)

− Pałąk może zahaczać o włosy w trakcie regulowania słuchawek

− Dla niektórych przewód może być za krótki

Kiedy sprawdzą się słuchawki Koss Porta Pro?

Słuchawki Koss Porta Pro Classic dożywotnia gwarancjaKiedy w 1984 r. powstał pierwszy model Porta, firma Koss miała na względzie maksymalną mobilność swojego sprzętu. Użytkownik miał cieszyć się możliwością słuchania muzyki w dobrej jakości nie tylko na koncercie czy w domu, ale także w podróży czy podczas codziennego przemieszczenia się pomiędzy pracą czy szkołą a domem. Koss Porta Pro doskonale spełniły to zadanie – ich waga – zaledwie 80 g – sprawia, że prawie nie czuć ich na głowie. Jednocześnie możliwość ustawienia każdej strony z osobna poprzez oddalenie lub przybliżenie jej od ucha daje niespotykany wręcz komfort. Najczęstszą wadą modeli nausznych jest właśnie ucisk na małżowinę, jaki wywierają słuchawki w czasie dłuższego niż godzinne używania. Koss Porta Pro mają natomiast trzystopniową regulację pałąka z każdej strony. Dodatkowe podłużne gąbki umieszczone nad nausznikami służą po to, żeby można było przenieść na nie ucisk do pewnego stopnia. Taka budowa słuchawek nausznych jest wyjątkowa, a do tego – działa idealnie.
Przewód ze standardowym złączem minijack pozwala dopasować je do większości mobilnych urządzeń odtwarzających muzykę. Ma on również optymalną długość – 1,2 m to akurat tyle, aby się ani nie plątał, ani nie zawadzał.
Słuchawki Koss Porta Pro są również mobilne dzięki swojemu składanemu korpusowi, który dodatkowo możesz umieścić w dołączonym do modelu, specjalnym etui. Lekkie, małe i wykonane z dobrej jakości materiałów słuchawki możesz zabrać wszędzie. Koss Porta Pro zostały stworzone po to, żebyś mógł słuchać muzyki tam, gdzie chcesz, i tak długo, jak pragniesz. Ich wielogodzinne noszenie nie męczy, a o ich obecności w plecaku czy torbie łatwo można zapomnieć. Mogą się zmieścić nawet w większej kieszeni, a dzięki przechowywaniu w etui nie będą się brudziły.

WSKAZÓWKA

Ze względu na to, że te słuchawki nauszne należą do grupy otwartej (co oznacza, że nauszniki nie zakrywają uszu), istnieje przekonanie, że pewne dźwięki po części uciekną do zewnątrz – szczególnie te niższe, basowe. Uznaje się, że słuchawki otwarte najlepsze są dla słuchaczy muzyki klasycznej, ambientu, muzyki śpiewanej czy folku, jednak dzięki temu, że zakres pasma przenoszenia zaczyna się już od 15 Hz, Koss Porta Pro doskonale odtwarza niskie dźwięki. Sprawdzą się, nawet jeśli masz bardzo wrażliwy słuch i lubisz nieco bardziej basowe dźwięki.

Koss Porta Pro Classic – dlaczego warto?

W tej klasie cenowej to jedne z najlepszych słuchawek nausznych, które są dostępne na rynku. Co ciekawe – bardziej zaawansowane wersje tego modelu, jak Koss Pro Porta KTC, który jest specjalnie przeznaczony do telefonu, bo wyposażono go w mikrofon i regulację odtwarzania przyciskami, kosztuje prawie 2 razy więcej! Za samą obecność mikrofonu będziesz musiał dopłacić prawie 100 zł więcej, zatem wersja Classic modelu Porta wydaje się być bardziej opłacalna.
Inną zaletą jest również słynna wieczysta gwarancja Kossa, która może objąć nawet mechaniczne uszkodzenia słuchawek. Zatem jeśli tylko podoba Ci się nietypowy, klasyczny design słuchawek nausznych Koss Pro Porta, możesz korzystać z nich po prostu do końca życia.
Oprócz tego, że słuchawki Koss w tym modelu świetnie się nosi, należy podkreślić jakość tego, co w nich najważniejsze – dźwięku. Czułość wyrażona w 101 dB wskazuje, że przetwornik radzi sobie bardzo dobrze – jak na takie miniaturowe głośniki intensywność dźwięku jest bardzo dobra. Za jego świetne działanie odpowiada unikalna struktura magnesu i zwojów cewki z beztlenowej miedzi – dźwięk dzięki nim jest czystszy. Wszystkie tony są odpowiednio rozdzielone i odtworzone, utwory muzyczne mają głębię i każdy instrument jest wyraźnie słyszalny.

WARTO WIEDZIEĆ

Często zapomina się, że w sprzęcie muzycznym ważne są również przewody. Dzięki miedzianemu oplotowi jakość dźwięku jest lepsza. Jak to działa? Otóż miedź beztlenowa zwiększa jakość sygnału, a jednocześnie tłumi wszelkie zakłócenia, sprawiając, że dźwięk jest bardziej krystaliczny.

Kolejną zaletą jest pozłacane złącze minijack, co znacznie zwiększa jego trwałość. Dodatkowo do zestawu dołączona jest przejściówka, dzięki której słuchawek możesz używać również do sprzętu bardziej profesjonalnego.

Wady Koss Porta Pro Classic

Ałuchawki Koss Porta Pro Classic składana konstukcjaNiektóre z nich można uznać za zalety, a niektóre rzeczywiście będą odczuwalne dla większości użytkowników, jednak ostateczna ocena zależy od Twoich preferencji. Co może nie odpowiadać w tych słuchawkach nausznych, to:
  • kontakt z otoczeniem – nie będziesz miał całkowicie prywatnego odsłuchu i jednocześnie usłyszysz dźwięki gwaru ulicznego. Dla jednych jest to jednak zaleta i obiektywnie należy ją za taką uznać, jeśli rozpatrujemy kwestie bezpieczeństwa,
  • charakterystyczny wygląd – ponownie może być to dla jednych wada, dla innych zaleta, z pewnością Koss Porta Pro to słuchawki nie dla wszystkich i jeśli je założysz, na pewno Cię wyróżnią,
  • krótki przewód – większości użytkowników nie będzie przeszkadzała standardowa długość 1,2 m, jednak niektórych może irytować, szczególnie osoby korzystające z nich przy komputerze,
  • brak mikrofonu i przycisków do regulacji utworów i dźwięków na przewodzie w klasycznej wersji.

Podsumowując – w tej kategorii słuchawek nausznych i za tę cenę nie znajdziesz lepszego modelu, chyba że zależy Ci na tym, aby być lepiej odizolowanym od otoczenia.
Sprawdź jeszcze, jaki odtwarzacz MP3 nadaje się do biegania.
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link