RAW i NEF – czym się różnią?

Autor: Joanna

Wykonane zdjęcia można zapisywać w wielu różnych formatach. Różnią się one często poziomem kompresji, rozmiarem oraz późniejszymi możliwościami edycji. Najpopularniejsze to oczywiście: JPEG, PNG, RAW czy NEF. Skupmy się na dwóch ostatnich. Ich zaletą jest zapisywanie dokładnie tego, co widzimy przez obiektyw, bez strat. Dzięki temu otrzymujemy obraz wysokiej jakości z wieloma możliwościami edycji. Ale jakie są różnice między RAW a NEF?

Nowoczesne studio fotograficzne

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym jest RAW
  2. czym jest NEF
  3. jaki aparat wybrać do robienia zdjęć w RAW i NEF

Czym jest RAW?

Profesjonalne studio fotografa z wystrojem na biało

Fotografując za pomocą lustrzanki czy bardziej zaawansowanego aparatu kompaktowego, mamy do wyboru zwykle dwa formaty zdjęć, czyli RAW i JPEG. Ten drugi jest poddawany kompresji, przez co zajmuje znacznie mniej miejsca, jednak tracimy wtedy dość sporo na samej jakości i szczegółowości. Ponadto nie mamy aż tak dużych możliwości edycji w późniejszym czasie, przy użyciu dowolnego programu graficznego.

Format RAW natomiast jest „surowym” zdjęciem, widokiem dokładnie tego, co możemy zobaczyć przez obiektyw urządzenia. Nie jest on w żaden sposób kompresowany, przez co zachowana zostaje większa rozpiętość tonalna, niż ma to miejsce w przypadku JPEG. Różnica jest bardzo duża, ponieważ przy „surówce” będzie to od 12 do 16 bitów na piksel, przy czym po kompresji pozostaje jedynie 8 bitów na piksel. Dodatkową zaletą korzystania z formatu RAW jest to, że przechowuje on informacje dotyczące parametrów samej fotografii. W pamięci pozostają ustawienia przysłony, czasu, ISO, flasha, ogniskowej oraz balansu bieli. Dzięki temu możemy w znacznie większym stopniu obrobić i „ulepszyć” dane zdjęcie.

RAW pozwala także na wielokrotny zapis do innego formatu ze zmienionymi parametrami oraz dostęp do poprzednich wersji z poziomu jednego pliku. Używa się go w wielu sytuacjach. Dla przykładu, słabe warunki oświetleniowe zwykle wymagają później dość dużej obróbki w programie graficznym, co od razu wyklucza JPEG. Jeżeli zależy nam na jak najwyższej jakości zdjęcia, to również powinniśmy korzystać z RAW, ponieważ jest on bezstratny, nie występuje tu konwersja. Jedynym minusem takiego rozwiązania jest stosunkowo duża waga fotografii. Zajmują one kilkukrotnie więcej miejsca na karcie niż standardowy JPEG. Poza tym, aby oglądać zrobione zdjęcia w formacie RAW, trzeba posiadać odpowiednie umiejętności i oprogramowanie, by je wywołać.

  • 2 999 zł
  • 9 789 zł
  • 8 249 zł
  • 8 899 zł
  • 4 099 zł

Czym jest NEF?

Napis Nikon na żółto-czarnej smyczy

NEF, czyli Nikon Electronic Format, to format plików na bazie RAW, opracowany przez firmę Nikon. Jest on dostępny na urządzeniach właśnie tego producenta. W tym wypadku również wszystkie informacje na temat ustawień czy obiektywu zostają zapisane w jednym pliku. Umożliwia to późniejszą edycję w znacznie większym stopniu. Ponadto jakość zdjęć jest możliwie najlepsza oraz posiadają one wyższą rozpiętość tonalną. Co jednak różni format RAW i NEF?

Główna różnica to oczywiście to, że z NEF możemy korzystać tylko i wyłącznie na aparatach od firmy Nikon. Tutaj również fotografie nie są kompresowane w zakresie balansu bieli, odcieni i wyostrzania. Zamiast tego do końcowego pliku zostają zapisane potrzebne instrukcje, które później można wykorzystać do dowolnej edycji. Warto wspomnieć, że producent dostarcza także specjalne oprogramowanie, którym możemy dowolnie obrabiać zdjęcia zrobione w formacie NEF. Tutaj różnica jest taka, że zmiany zapisywane są w pliku w postaci innego zestawu instrukcji. Takich kombinacji może być kilka w zakresie jednego zdjęcia.

Dostępnych jest kilka różnych możliwości kompresji formatu NEF. Najczęściej wykorzystywane są zdjęcia nieskompresowane, takie jak RAW. Zajmują one oczywiście najwięcej miejsca, ale charakteryzują się najlepszą jakością. Możliwe jest też jednak tworzenie skompresowanych fotografii. Różnica jest tu prawie niewidoczna, ale rozmiar znacznie się zmniejsza. Dzięki temu zaoszczędzimy sporo wolnej pamięci. NEF oferuje poza tym opcję kompresji bezstratnej. Wtedy w odpowiednich warunkach nie zauważymy gorszej jakości w porównaniu do RAW, a dodatkowo możliwe będzie dowolne edytowanie pliku końcowego.

Jaki aparat wybrać do zdjęć w formacie RAW i NEF?

Wybór właściwego sprzętu zależy w dużej mierze od tego, do czego będzie on wykorzystywany. Jeżeli chcemy korzystać z formatu RAW lub NEF, to musimy zaopatrzyć się w dość drogi, dobry jakościowo aparat, który w ogóle będzie miał taką funkcję. Zaleca się głównie lustrzanki. Jako że te formaty odpowiadają za zdjęcia w wysokiej rozdzielczości, to zapewne zechcemy uzyskać jak najlepszy efekt.

Warto zwrócić uwagę na kilka najlepszych obecnie urządzeń na rynku, które są często polecane. Dobrym wyborem mogą okazać się: Panasonic DC-GH5, Canon EOS RP oraz Panasonic LUMIX DMC-G90H. Są to topowe modele na rynku od różnych producentów, ale należy pamiętać także o zaopatrzeniu się w odpowiednie obiektywy i inne akcesoria. Format NEF, jak już wspomnieliśmy, wymaga korzystania ze sprzętu marki Nikon, ale oferta jest tutaj również dość szeroka. Warto chociażby sprawdzić dwa najczęściej wykorzystywane modele, czyli Nikon Z6 oraz Nikon Z50. Producent ten bardzo często dodaje do zestawu sporo przydatnych narzędzi, takich jak adaptery, karty pamięci, statywy czy dobrej jakości obiektywy. Musimy jednak mieć na uwadze, że wszystkie wymienione wyżej modele to sprzęt przeznaczony dla miłośników. Są one stosunkowo drogie, lecz charakteryzują się niesamowitymi zdjęciami oraz funkcjonalnością.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link