Wyciskarka wolnoobrotowa – ranking i wskazówki przed zakupem

Autor: Grzegorz

Wyciskarka wolnoobrotowa do soków to urządzenie innowacyjne, dzięki któremu możemy uzyskać świeży, smaczny i bogaty w wartości odżywcze oraz błonnik domowy sok. Urządzenia różnią się między sobą mocą oraz konstrukcją. Do wyboru mamy np. wyciskarki wolnoobrotowe poziome i pionowe oraz jedno i dwuślimakowe.

Kobieta używa wyciskarki do zrobienia soku z owoców

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jaka wyciskarka wolnoobrotowa do soków?
 2. najlepsza wyciskarka wolnoobrotowa – jedno- czy dwuślimakowa?
 3. funkcje, na jakie warto zwrócić uwagę przed zakupem wyciskarki do soku
 4. wyciskarka wolnoobrotowa – ranking popularnych modeli

Jaka wyciskarka wolnoobrotowa do soków?

Wyciskarka do soku stojąca na stole

Wolnoobrotowa wyciskarka jest dokładniejsza niż sokowirówka. Sok tłoczony jest w niej dzięki specjalnej spirali, którą wprawia w ruch silnik urządzenia. Spirala miażdży miąższ owoców i warzyw z prędkością obrotów od 40 do 80 na minutę (zależnie od modelu). Urządzenie stopniowo rozdrabnia owoce i uwalnia z nich płyn. Dzięki temu nie nagrzewa się i nie niszczy witamin w owocach i warzywach, dlatego też sok z wyciskarki wolnoobrotowej ma więcej wartości odżywczych. Urządzenie automatycznie oddziela pulpę do osobnej komory i pobiera owoce znajdujące się w tłoku. Zaletą wyciskarki jest mniejszy rozmiar w porównaniu z sokowirówką i cichszy tryb pracy. Dostępne modele wyciskarek mogą mieć obudowę plastikową lub metalową. Wyciskarka z plastiku będzie tańsza, jednak mniej wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne. Metalowa wyciskarka wolnoobrotowa do soków ma wyższą cenę, ale prezentuje się bardziej elegancko i ma lepszą odporność na zniszczenia. Jest produkowana ze szczotkowanej stali nierdzewnej, nie ma więc obaw o to, że obudowa będzie korodować w kontakcie z wodą i sokiem.

CZY WIESZ, ŻE...

Za pomocą wyciskarki wolnoobrotowej do soków możemy też przygotować domowy ketchup z pomidorów. Wystarczy wybrać model wyciskarki, która ma różne sita wyciskające. Działają one na zasadzie filtra. Im jest ich więcej w naszym modelu, tym bardziej wszechstronne zastosowanie wyciskarki. Sita z drobnymi otworami pozwalają na uzyskanie klarownego soku, a sok wyciśnięty przez większe otwory jest bardziej gęsty.

 • 2 150 zł
 • 2 490 zł
 • 399 zł
 • 2 490 zł
 • 1 589 zł

Najlepsza wyciskarka wolnoobrotowa – jedno- czy dwuślimakowa?

Wyciskarka do soków z przygotowanymi owocami

Na rynku dostępne są dwa rodzaje wyciskarek wolnoobrotowych – wyciskarki jednoślimakowe i dwuślimakowe. Różnica pomiędzy nimi dotyczy konstrukcji urządzenia. Pierwsze mają pojedynczy wał ślimakowy. Działa on na zasadzie miażdżenia owoców, warzyw, ziół i liści. Wyciskarka wolnoobrotowa dwuślimakowa jest wyposażona w dwa wały. Podwójny nacisk jest bardziej efektywny, ponieważ pozwala na uzyskanie większej ilości soku.

Im większa jest moc silnika wyciskarki, tym dłużej może ona pracować ciągłym rytmem. Dlatego moc wyciskarki wolnoobrotowej dobieramy zależnie od tego, z jakich produktów chcemy uzyskiwać sok. Jeżeli chcemy produkować sok z twardych produktów, np. z buraków, selera czy marchewki, wybierzmy model o mocy co najmniej 200 W, np. Tefal Infiny Press ZC255B. Do wyciskania soków wyłącznie z miękkich owoców i warzyw, jak pomidory czy mandarynki, wystarczy sprzęt o mniejszej mocy, np. 150 W.

CZY WIESZ, ŻE...

W sprzedaży znajdziemy wyciskarki wolnoobrotowe jednoślimakowe poziome i pionowe. Pracują one z podobną efektywnością, ale różnią się budową. Urządzenia poziome mają prosty układ i łatwiej się je skręca i rozkręca do czyszczenia. Mają szeroki wsad, do którego włożymy nawet cały owoc. Główną zaletą pionowych wyciskarek do soków jest to, że są łatwiejsze w przechowywaniu i zajmują mniej miejsca w szafce i na blacie.

Funkcje, na jakie warto zwrócić uwagę przed zakupem wyciskarki do soku

Wyciskarka wolnoobrotowa do soków może posiadać różne funkcje, które ułatwią nam użytkowanie urządzenia. Do najciekawszych należą:

 • Mycie wstępne – opcja ta ułatwia czyszczenie wyciskarki. Po napełnieniu komory odpowiednią ilością wody (zależnie od modelu) urządzenie automatycznie wypłucze pozostałe części owoców i warzyw.
 • Nóżki antypoślizgowe – dzięki nim sprzęt nie będzie się poruszał w trakcie użytkowania.
 • Blokada kapania – zapobiega wykapywaniu soku z wyciskarki na blat nawet po wyłączeniu urządzenia.
 • Tuba XL – umożliwia wkładanie dużych części lub całych owoców do urządzenia.
 • Bezpieczne zamknięcie – ta funkcja uniemożliwia uruchomienie wyciskarki, jeżeli jej pokrywa nie jest szczelnie zamknięta.

Wyciskarka wolnoobrotowa – ranking popularnych modeli

Jedną z chętniej wybieranych wyciskarek wolnoobrotowych jest Kenwood PureJuice Pro JPM800SI. Urządzenie ma funkcję tłoczenia soków na zimno i bieg wsteczny. Model ten wyróżnia 1,5 l pojemnik na miąższ i otwór wsadowy o wielkości 85 mm. W rankingu popularnych wyciskarek wolnoobrotowych wysokie miejsce zajmuje też Hurom H-100-BBEA01. To rodzaj pionowej wyciskarki o mocy 150 W. W jej wyposażeniu znajdziemy nie tylko elementy konstrukcyjne, ale też podręcznik z przepisami. Wśród wyciskarek o mocy 200 W na uwagę załuguje Hurom One Stop H-AI-UBE20. Wyciskarka poradzi sobie z twardymi warzywami i pestkami, a dodatkowo łatwo się czyści i ma sitko do przygotowywania klarownych soków. Jeżeli szukamy sprzętu o klasycznym wyglądzie i kompaktowych rozmiarach, rozwiązaniem może okazać się Panasonic MJ-L700KXE. Urządzenie pracuje z prędkością 45 obr./min i ma moc 150 W.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link