Jaki sprzęt audio do domu wybrać? Porady

Autor: Marcin

Zestaw audio w domu zapewnia niesamowite wrażenia podczas słuchania utworów ulubionego artysty czy też oglądania filmów. Dobrze jednak zadbać o to, aby był odpowiednio wysokiej jakości oraz oferował funkcje, które spełniają nasze oczekiwania. Na rynku dostępne są różne rozwiązania – od pełnoprawnych kin domowych, przez soundbary, aż po profesjonalne zestawy audio Hi-Fi. Jaki sprzęt warto wybrać do różnych zastosowań? W artykule przedstawiamy 5 najlepszych propozycji.

Różny sprzęt audio na szarym tle

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. dlaczego warto mieć zestaw audio w domu
  2. na co zwracać uwagę przy zakupie sprzętu
  3. ranking 5 najlepszych zestawów audio do domu

Dlaczego warto mieć zestaw audio w domu?

Nowoczesny minimalistyczny zestaw audio Hi-Fi

Wysokiej jakości sprzęt do muzyki czy kino domowe dostarczają całkowicie nowych wrażeń podczas oglądania filmów lub słuchania utworów ulubionych artystów. Z takiego rozwiązania można też z powodzeniem korzystać do grania w gry wideo, oczywiście po uprzednim podłączeniu go do telewizora lub konsoli. Niektóre zestawy komponują się także świetnie z wystrojem wnętrza. Designerskie kolumny wykonane z drewna lub nowoczesne, minimalistyczne urządzenia wyglądają ekstrawagancko i nadają charakteru pomieszczeniu.

Ważne jest jednak to, by wybrać sprzęt audio, który całkowicie spełnia nasze oczekiwania co do brzmienia oraz funkcjonalności i mieści się w budżecie. Na rynku dostępne są zarówno profesjonalne, bardzo rozbudowane sprzęty za nawet kilka tysięcy złotych, jak i propozycje tańsze, lecz również odpowiednie do korzystania w domu.

Na co zwracać uwagę przy zakupie sprzętu?

Dostępne na rynku zestawy różnią się między sobą niektórymi parametrami. Co jest ważne przy zakupie sprzętu audio?

  • Liczba kanałów – to jeden z najważniejszych aspektów. Chodzi tu o liczbę głośników, które mogą być jednocześnie podłączone do amplitunera lub innego źródła dźwięku. Najpopularniejsze są zestawy 5.1, 2.1 oraz bardziej rozbudowane, czyli 7.1 i 7.2. Zasada jest tutaj bardzo prosta. Pierwsza liczba określa liczbę głośników, natomiast druga – subwooferów, które odpowiadają za niskie tony. Warto wybrać sprzęt, który oferuje możliwie najlepsze brzmienie z efektem przestrzenności. Wtedy nie tylko słuchanie utworów ulubionego artysty będzie znacznie przyjemniejsze, ale i przy oglądaniu filmów będziemy mogli poczuć się jak w samym centrum akcji.
  • Moc wyjściowa – warto zwrócić uwagę na zestawy audio, które oferują moc między 100 a 150 W na jeden kanał. Wtedy dźwięk powinien mieć satysfakcjonującą głośność oraz nie będą pojawiać się uciążliwe przestery. Niezwykle istotne jest to, by dopasować sprzęt do pomieszczenia, w którym będziemy z niego korzystać. Mały pokój nie wymaga zbyt dużej mocy, ale przestrzenny salon potrzebuje już bardziej zaawansowanego zestawu.
  • Rozmiar – wbrew pozorom to bardzo ważna kwestia. Musimy zwrócić uwagę na to, czy dane rozwiązanie po prostu zmieści się w pokoju lub salonie. Jeżeli chcemy korzystać z zestawu w sypialni, to lepiej wybrać system 2.1 lub 2.0. Z kolei w większych pomieszczeniach bez problemu rozstawimy pełnoprawne 5.1 z dużymi kolumnami.
  • Format dźwięku – określa to, jakie pliki dany sprzęt będzie mógł obsłużyć. Im jest ich więcej, tym lepiej.

Ranking 5 najlepszych zestawów audio do domu

Nowoczesny zestaw kina domowego

Podczas wybierania sprzętu grającego do domu najlepiej sprawdzić markowe urządzenia z dobrymi opiniami, które bez problemu znajdziemy w internecie. Zapewnia to odpowiednią jakość w stosunku do ceny oraz możliwość serwisowania przez cały okres trwania gwarancji producenta. Jakie zestawy audio do domu są godne polecenia?

Obecnie jeden z najlepszych zestawów audio Hi-Fi. Ze względu na cenę, funkcjonalność oraz ogólną jakość jest on kierowany do miłośników muzyki, dla których brzmienie musi stać na najwyższym poziomie. To rozwiązanie 2.1 ze 145 W mocy wyjściowej na każdy kanał. Warto wspomnieć, że ten sprzęt wyposażono w wiele niesamowicie przydatnych funkcji, takich jak łączność Wi-Fi oraz Bluetooth czy też porty USB. Ponadto za jego pomocą możemy korzystać z serwisów streamingowych, takich jak Spotify. Ten zestaw audio posiada również wbudowane radio DAB+, więc nigdy nie zabraknie nam nowych utworów do odsłuchu. Cena jest natomiast dość wysoka – około 6500 złotych.

Ten zestaw sprawdzi się idealnie jako kino domowe. Konfiguracja 7.2 gwarantuje czyste brzmienie oraz niesamowity efekt przestrzenności. Zestaw posiada również bardzo dużo dodatkowych funkcji, jak łączność bezprzewodowa, wbudowane radio oraz wiele portów USB, HDMI i Ethernet. To rozwiązanie idealnie nie tylko dla audiofili, ale także dla osób, które chcą w pełni poczuć się jak w środku akcji. Cena całego zestawu to około 5500 złotych.

Propozycja do mniejszych pomieszczeń lub dla osób, które potrzebują sprzętu ze świetnym brzmieniem. Jest ono bowiem tutaj największą zaletą. Ten zestaw stworzono w konfiguracji 2.0, a do tego oferuje on 100 W mocy wyjściowej na każdy kanał. Zawiera wszystkie potrzebne funkcje, takie jak łączność bezprzewodowa, radio i obsługa zewnętrznych serwisów streamingowych. Wyróżnia się on także designem, przy czym możemy wybierać z kilku różnych wariantów kolorystycznych. Cena to około 3200 złotych za cały zestaw.

Kolejna propozycja, którą bez problemu podłączymy do telewizora i oprócz odtwarzania utworów muzycznych, będziemy mogli cieszyć się świetnym, przestrzennym brzmieniem. Zestaw wykonano w systemie 5.1. Posiada on łączność bezprzewodową Bluetooth oraz oferuje moc wyjściową na poziomie 150 W na każdy kanał. Prezentuje się elegancko ze względu na drewniane wykończenie głośników. Cena tego zestawu to około 3200 złotych.

To tańsze rozwiązanie, które zapewnia pełny system 7.2. Przeznaczone głównie do oglądania filmów, lecz brzmieniem nie odstaje od znacznie droższych, profesjonalnych zestawów Hi-Fi. Posiada 120 W mocy wyjściowej na każdy kanał i umożliwia także odtwarzanie plików z zewnętrznych źródeł za pomocą portów USB lub Bluetooth. Cena tego modelu to 2400 złotych.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link