Ranking procesorów Intel – TOP 7

Autor: Sara

Procesor często jest nazywany sercem komputera. Nie bez przyczyny. To od niego zależy sprawne funkcjonowanie całego zestawu komputerowego. Najważniejszymi parametrami określającymi jego wydajność są ilość rdzeni, taktowanie, pamięć podręczna i architektura. Obecnie na rynku dominują procesory dwóch producentów – Intel i AMD. W tym rankingu procesorów poznasz najlepszy sprzęt marki Intel!

Procesor Intel

LISTING PRODUKTÓW

Intel® Core™ i5-9600K 3,7 GHz BOX

Intel® Core™ i5-7400 3,5GHz 6MB Box

Intel® Pentium™ G4600 3,6GHz 3MB Box

Intel® Core™ i3-8100 3,6GHz 6MB Box

Intel® Core™ i5-6400 2,7GHz BOX

Intel® Core™ i5-8600 3,1 GHz BOX

Intel® Core™ i7-7700 4,2GHz 8MB Box

Procesor Intel® Core™ i5-9600K 3,7 GHz BOX

Intel® Core™ i5-9600K 3,7 GHz BOX Ranking rozpoczynamy od Intel® Core™ i5-9600K. Jest to bardzo wydajny i zapewniający stabilną pracę procesor 9 generacji z serii i5, który oprócz podstawowych czynności jak obsługa poczty lub przeglądanie internetu sprosta wymaganiom nowszych gier 3D oraz obróbki zdjęć i filmów w jakości Full HD. Układ wyposażono w 6 rdzeni oraz 6 wątków, ale bez obsługi funkcji Intel Hyper-Threading, czyli wielowątkowości. Procesor posiada taktowanie 3,7 GHz z opcją automatycznego zwiększenia w trybie Turbo Boost 2.0 (funkcja jest możliwa do uruchomienia w zależności od obciążenia i środowiska pracy procesora) najwyżej do 4,6 GHz. Oprócz tego sprzęt oferuje pamięć cache L3 o pojemności 9 MB, zintegrowany układ graficzny Intel UHD Graphics 630, dzięki któremu nie musisz osobno kupować płyty graficznej oraz gniazdo socket – 1151.

PARAMETRY

Częstotliwość taktowania: 3,7 – 4,6 GHz

Liczba rdzeni: 6

Cache L3: 9 MB

Hyper-Threading: nie

Wentylator: nie

PLUSY

+ wydajność

+ stabilność

+ efektywność energetyczna

+ wydajne chłodzenie

+ funkcja Turbo Boost 2.0

MINUSY

− luki Meltdown i Spectre

OCENA PRODUKTU: 9,5/10

Procesor Intel® Core™ i5-7400 3,5GHz 6MB Box

Intel® Core™ i5-7400 3,5GHz 6MB Box Kolejny model w naszym rankingu procesorów Intel® Core™ i5-7400 reprezentuje 7 generację produktów marki Intel. Jest to najtańszy przedstawiciel technologii Kaby Lake dostępnej na rynku od 2016 r. oferującym fizyczne cztery rdzenie. Jego wydajność pozwala na granie w takie gry jak Wiedźmin 3 lub GTA V na bardzo wysokich ustawieniach. Taktowanie bazowe urządzenia wynosi 3 GHz, a dzięki technologii Turbo Boost może wzrosnąć maksymalnie do 3,5 GHz. Producent użył 6 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu (L3) oraz zintegrowany układ graficzny Intel HD 630. Procesor współpracuje z płytami głównymi z podstawką LGA 1151. Procesor posiada w zestawie wentylator, który zapewnia odpowiednią temperaturę podczas pracy urządzenia. Sprzęt w porównaniu do innych procesorów w rankingu posiada dobry stosunek jakości do ceny.

PARAMETRY

Częstotliwość taktowania: 3 – 3,5 GHz

Liczba rdzeni: 4

Cache L3: 6 MB

Hyper-Threading: nie

Wentylator: tak

PLUSY

+ wydajność

+ stabilność

+ łatwość instalacji

+ cena

+ wydajne chłodzenie

MINUSY

− brak odblokowanego mnożnika

OCENA PRODUKTU: 9/10

Procesor Intel® Pentium™ G4600 3,6GHz 3MB Box

Intel® Pentium™ G4600 3,6GHz 3MB Box Pentium™ G4600 podobnie jak poprzedni model w rankingu reprezentuje 7 generację procesorów Intela z rodziny Kabe Lake. Jest to idealny wybór dla budżetowego gamingowego zestawu komputerowego. Obsłuży na najwyższych ustawieniach takie gry jak SpellForce 3, Subanutica czy No Man's Sky. Posiada dwa rdzenie i cztery wątki, czyli obsługuje technikę Hyper Threading. Może pracować z częstotliwością 3.6 GHz, ale bez możliwości zwiększenia – nie obsługuje funkcji Turbo Boost. Wyposażony jest w 2 MB pamięci podręcznej L3, wykorzystuje gniazdo procesora Socket 1151, posiada zintegrowaną grafikę HD Graphics 630. Procesor chłodzi wydajny wentylator dołączony do zestawu. Przy spoczynku procesor pobiera tylko 34 W. Sprzęt posiada świetny stosunek jakości do ceny. Można go bardzo łatwo zamontować.

PARAMETRY

Częstotliwość taktowania: 3,6 GHz

Liczba rdzeni: 2

Cache L3: 3 MB

Hyper-Threading: tak

Wentylator: tak

PLUSY

+ wydajność

+ stabilność

+ cena

+ łatwość montażu

+ wydajne chłodzenie

MINUSY

− brak Turbo Boost

OCENA PRODUKTU: 8,5/10

Procesor Intel® Core™ i3-8100 3,6GHz 6MB Box

Intel® Core™ i3-8100 3,6GHz 6MB Box i3-8100 jest pierwszym w naszym rankingu procesorów przedstawicielem ósmej generacji urządzeń marki Intel. Oferuje dużą wydajność oraz płynne działanie urządzeń. Procesor sprawnie sobie poradzi z pobieraniem strumieniowym, obsługą rozdzielczości HD oraz odtwarzaniem filmów o rozdzielczości 4K i filmów sferycznych. Posiada 4 bardzo wydajne rdzenie i 4 wątki o taktowaniu 3, 6 GHz bez opcji zwiększenia za pomocą technologii Power Boost. Do tego dochodzi 6 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu oraz zintegrowana karta graficzna HD Graphics 630. Układ nie generuje dużo ciepła i nie wymaga zastosowania wydajnego chłodzenia – do zestawu dołączono wentylator. O tym jak zadbać o chłodzenie procesora piszemy tutaj: Chłodzenie procesora – co musisz wiedzieć, by zadbać o CPU? Pobór energii również jest na niskim poziomie. Procesor współpracuje z płytami głównymi z podstawką LGA 1151. Sporym minusem jest ciągle wzrastająca cena sprzętu.

PARAMETRY

Częstotliwość taktowania: 3,6 GHz

Liczba rdzeni: 4

Cache L3: 6 MB

Hyper-Threading: nie

Wentylator: tak

PLUSY

+ wydajność

+ stabilność

+ zużycie energii

+ chłodzenie

MINUSY

− cena

OCENA PRODUKTU: 8,5/10

Procesor Intel® Core™ i5-6400 2,7GHz BOX

Intel® Core™ i5-6400 2,7GHz BOX i5-6400 to procesor 6 generacji urządzeń Intela z rodziny Skylake. Jest to dobre rozwiązanie do codziennego użytkowania oraz budżetowe do mniej wymagających gier jak World of Warcraft, WarThunder, Counter Strike: GO. Posiada 4 rdzenie a jego taktowanie wynosi 2,7 GHz i może zostać zwiększone za sprawą trybu Turbo Boost do 3,3 GHz. W procesorze zintegrowano jeszcze 6 MB pamięci podręcznej L3 wraz z układem graficznym HD Graphics 530. Urządzenie posiada zablokowany mnożnik. Nie wymaga specjalnego systemu chłodzenia – do zestawu dołączono wentylator. Nie pobiera dużo energii. Współdziała z płytami głównymi typu LGA 1151. Sporą wadą jest wzrastająca cena procesora. jeżeli jesteś zainteresowany tym, jak sprawdza się wydajność komputera zobacz ten tekst: Jak sprawdzić wydajność procesora?

PARAMETRY

Częstotliwość taktowania: 2, 7 - 3,3 GHz

Liczba rdzeni: 4

Cache L3: 6 MB

Hyper-Threading: nie

Wentylator: tak

PLUSY

+ wydajność

+ stabilność

+ zużycie energii

+ chłodzenie

+ niezawodność

MINUSY

− zablokowany mnożnik

− cena

OCENA PRODUKTU: 8,5/10

Procesor Intel® Core™ i5-8600 3,1 GHz BOX

Intel® Core™ i5-8600 3,1 GHz BOX Procesor Intela o nazwie i5-8600 jest urządzeniem 8 generacji. Dysponuje 6 rdzeniami, które posiadają taktowanie bazowe na poziomie 3, 6 GHz. Dzięki trybowi Power Boost można je zwiększyć nawet do 4,3 GHz. Dla fanów podkręcania procesorów ważną opcją będzie odblokowany mnożnik, pozwalający jeszcze dodatkowo zwiększyć taktowanie jednostki – procesor dysponuje dużym potencjałem na podkręcanie. Będzie ono jednak wymagało zaopatrzenia się w wydajne chłodzenie. Urządzenie współpracuje z płytami głównymi wyposażonymi w podstawkę LGA 1151, zintegrowany układ graficzny Intel Graphics UHD 630. Układ posiada stosunkowo niewielkie zapotrzebowanie na energię elektryczną.

PARAMETRY

Częstotliwość taktowania: 3, 1 - 4,3 GHz

Liczba rdzeni: 6

Cache L3: 9 MB

Hyper-Threading: tak

Wentylator: tak

PLUSY

+ wydajność

+ stabilność

+ zużycie energii

+ potencjał do podkręcenia procesora

+ niskie temperatury

MINUSY

− wysokie temperatury po podkręceniu procesora

OCENA PRODUKTU: 9,5/10

Procesor Intel® Core™ i7-7700 4,2GHz 8MB Box

Intel® Core™ i7-7700 4,2GHz 8MB BoxNasz ranking procesorów kończymy bardzo silną jednostką Intela 7 generacji o nazwie i7-7700. Jest jednym z najwydajniejszych procesorów z rodziny Kabe Lake dla płyt głównych z podstawką LGA 1151. Radzi sobie spokojnie z najnowszymi grami jak przykładowo Need For Speed Payback. Posiada 4 rdzenie z 8 wątkami, czyli posiada tryb Hyper-Threading. Pracuje z taktowaniem 3,6 GHz, które dzięki funkcji Power Boost można zwiększyć do 4, 2 GHz. Jednostka nie posiada odblokowanego mnożnika i nie można jej podkręcić. Układ zawiera 8 MB pamięci podręcznej L3 oraz zintegrowaną kartę graficzną HD Graphics 630. Procesor nie ma problemów z chłodzeniem, z którym poradzi sobie dołączony do zestawu wentylator. Układ nie ma dużego zapotrzebowanie na energię elektryczną.

PARAMETRY

Częstotliwość taktowania: 3, 6 - 4, 2 GHz

Liczba rdzeni: 4

Cache L3: 8 MB

Hyper-Threading: tak

Wentylator: tak

PLUSY

+ wydajność

+ stabilność

+ zużycie energii

+ szybkość działania

+ niskie temperatury

MINUSY

− brak odblokowanego mnożnika

OCENA PRODUKTU: 10/10

Podsumowanie

Podstawowym elementem komputera jest procesor, bez którego nie może on funkcjonować. O innych niezbędnych podzespołach każdego zestawu komputerowego przeczytasz tutaj: Podstawowe elementy komputera - dowiedz się, z czego zbudowany jest komputer. Wybór odpowiedniej jednostki będzie miał kluczowe znaczenie w kwestii wydajności zestawu i jego możliwości. Dlatego tak ważne jest poznanie parametrów każdego procesora. W tym rankingu przedstawiliśmy 7 najlepszych modeli urządzeń marki Intel, które sprostają oczekiwaniom wymagających użytkowników. Jeżeli chcesz sprawdzić co oferuje konkurencja Intela kliknij tutaj: Ranking procesorów AMD - TOP 7
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów