Wybieramy płytę główną – jaka powinna być?

Autor: Grzegorz

Jeśli chcemy samodzielnie złożyć komputer stacjonarny, to wybór płyty głównej będzie kluczową kwestią. Przede wszystkim musi być to model kompatybilny z podzespołami, które mają pracować w naszym komputerze. Płyta główna jest najistotniejszym elementem budowy komputera – na niej umieszczamy takie elementy, jak procesor, pamięci operacyjne i różnego typu gniazda. Jak zatem wybrać najlepszą płytę główną?

Gniazdo procesora na płycie głównej

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak dopasować płytę główną do podzespołów;
  2. na jakie elementy płyty głównej zwracać uwagę podczas wyboru;
  3. jakie modele płyt głównych warto wybrać.

Płyta główna – co to jest?

Montaż płyty głównej

Płyta główna to obwód drukowany urządzenia elektronicznego, na którym są zamontowane wszystkie kluczowe elementy potrzebne do jego sprawnego funkcjonowania. Taką rolę pełni również płyta główna w każdym komputerze. Montujemy na niej procesory, pamięć operacyjną – jest ona wyposażona w złącza i gniazda. W momencie wyboru odpowiedniego modelu musimy zwrócić uwagę na kilka aspektów.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na standard płyty głównej, czyli jej wymiary. Płyty główne mogą występować w różnych rozmiarach. Wybrana przez nas płyta powinna zmieścić się w obudowie komputera. Najpopularniejszy standard to ATX, który został wyposażony w różnorodne gniazda i złącza. Inne standardy to: microATX (opracowany z myślą o budżetowych komputerach), Mobile-ITX (jedne z najmniejszych płyt głównych), WTX (stosowany przede wszystkich w serwerach i stacjach roboczych typu high-end). Oprócz standardów płyty głównej, zwracajmy też uwagę na standardy pamięci RAM. Najnowsze modele współpracują ze standardem DDR4. Problem może pojawić się, gdy mamy kości RAM typu DDR3. Wtedy musimy znaleźć płytę główną kompatybilną z powyższym standardem. Razem z tym parametrem należy wiedzieć, ile wynosi maksymalnie obsługiwana pamięć. Jest to przydatne szczególnie podczas składania komputera przeznaczonego do gier.

Warto również zwracać uwagę na typ oraz ilość złącz. W tym przypadku dużo zależy od tego, jakie podzespoły i urządzenia zewnętrzne chcemy podłączyć do komputera. Ważne jest również gniazdo procesora. Musi być odpowiednie dla układu, jaki chcemy zamontować na płycie głównej. Jeśli posiadamy procesor, to sprawdzamy w jakim typie gniazda możemy go umieścić. Jeśli dopiero stoimy przed zakupem podzespołów, to musimy pamiętać, aby były one kompatybilne. Oprócz gniazda ważny jest jeszcze chipset. Jest to parametr odpowiedzialny za komunikację na linii płyta główna – podzespoły. Wśród chipsetów firmy Intel możemy spotkać się z takimi oznaczeniami: B (płyty główne dla biznesu), H (płyty główne do zastosowań uniwersalnych), C (płyty główne dla wydajnych komputerów gamingowych), Z (płyty główne rekomendowane dla osób chcących podkręcać procesor).

Polecane płyty główne
  • 669 zł
  • 359 zł
  • 489 zł
  • 919 zł
  • 599 zł

Wybieramy płytę główną

Montaż procesora na płycie głównej

Wiemy już, z jakich elementów składa się płyta główna i na co powinniśmy zwracać uwagę podczas wyboru odpowiedniego modelu. Wśród producentów znajdziemy takie marki, jak: Asus, Gigabyte, ASrock oraz MSI. Każda z firm ma w ofercie zarówno budżetowe płyty główne, jak i te przeznaczone do drogich komputerów gamingowych. Zobaczmy zatem kilka polecanych modeli, przeznaczonych zarówno do procesorów firmy Intel, jak i AMD.

Zacznijmy od modelu Gigabyte B450 AORUS ELITE, przeznaczonego dla procesorów AMD. Jest to płyta oparta na chipsecie B450, w której znajdziemy też cztery gniazda na kości pamięci RAM DDR4. W podobnym przedziale cenowym kupimy również model Gigabyte B360M DS3H, przeznaczony dla procesorów Intela. Płyta główna jest w nim wyposażona w gniazdo LGA 1511, w którym umieścimy procesory Intel Core i3, i5 lub i7. Ponadto na płycie zamontujemy dedykowaną kartę graficzną i do 64 GB pamięci RAM DDR4. Wśród budżetowych płyt dla procesorów Intela warto jeszcze zwrócić uwagę na MSI H310M PRO-VDH, z chipsetem H310M i dwoma miejscami na kości RAM DDR4. Do komputerów gamingowych warto sięgnąć po model MSI MPG Z390 GAMING PRO CARBON – płyta ta bazuje na chipsecie Intel Z390. Oznacza to, że jest kompatybilna również z procesorami Intel Core i9. Ponadto możemy sobie pozwolić na montaż do 128 GB pamięci RAM DDR4. Jeśli szukamy wydajnej płyty głównej dla procesorów AMD, to warto rozważyć model ASrock X570 Phantom Gaming X. Płyta bazuje na chipsecie X570, a gniazdo procesora to AM4. Jest również wyposażona w łącznie osiem gniazd USB (z czego sześć to USB 3.1 Gen1) oraz w gniazdo HDMI. Na plus można odnotować wbudowane układ dźwiękowy 7.1 oraz kartę graficzną.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link