Najlepsze oczyszczacze powietrza powyżej 2 tys. złotych.

Autor: Joanna

Oczyszczacze powietrza przeznaczone są nie tylko dla alergików i osób z chorobami płuc. Zanieczyszczenie powietrza wpływa na nas wszystkich. Warto chronić się przed toksynami przynajmniej w zaciszu własnego domu. Przedstawiamy ranking najlepszych oczyszczaczy powyżej 2 tysięcy złotych.

Biały oczyszczacz powietrza stoi na drewnianej podłodze na tle białej ściany.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. Jak działa oczyszczacz powietrza
 2. Dlaczego warto mieć oczyszczacz powietrza
 3. Jakie są najlepsze oczyszczacze

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Na pierwszym planie oczyszczacz powietrza, a w tle kobieta siedząca na ziemi głaszcząca kota.

Oczyszczacz powietrza to niewielkie przenośne urządzenie, wyglądem podobne do przenośnych klimatyzatorów. Oczyszczacze pojawiły się stosunkowo niedawno. Jak wszystkie nowoczesne urządzenia, designem nawiązują do najpopularniejszych trendów, jednocześnie starając się zachować w miarę neutralny wygląd. Dzięki temu pasują do wnętrz większości mieszkań i domów.

Podstawowym wyposażeniem oczyszczacza powietrza jest wentylator oraz filtr lub kilka rodzajów filtrów. W najlepszych modelach wykonane są one ze spiekanego szkła, podobnie jak w wysokiej jakości filtrach używanych w maskach antysmogowych. HEPA, bo taką noszą nazwę, różnią się od siebie pięcioma poziomami filtracji. H10, H11 oraz H12 są wysoce skuteczne w filtracji bakterii. H13 i H14 dodatkowo są w stanie odsiać radioaktywny pył oraz wirusy. Wszystkie radzą sobie z pleśnią, roztoczami i alergenami. Prócz filtrów ze spiekanego szkła w oczyszczaczach stosuje się także filtry węglowe, które świetnie wyłapują i wiążą nieprzyjemne zapachy.

Dlaczego warto mieć oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacze powietrza powstały w odpowiedzi na potrzeby współczesnego społeczeństwa. Jakość powietrza – czy to ze względu na zanieczyszczenia przemysłowe i komunikacyjne, czy z powodu długotrwałych okresów suszy – ulega postępującemu pogorszeniu. Ocieplenie klimatu w strefie umiarkowanej, do której należy również Polska, sprawiło, że opady deszczu pojawiają się rzadko. A to właśnie spadające krople wody najskuteczniej wiążą zanieczyszczenia wiszące w powietrzu i sprowadzają je na ziemię. Każdy z mieszkańców miast, nawet tych niewielkich, widział na własne oczy smog, który osiada nie tylko na oknach czy budynkach, ale wraz z powietrzem wnika do płuc.

W takich warunkach oczyszczacze powietrza znajdują szerokie zastosowanie. Przede wszystkim pomagają osobom z chorobami układu oddechowego. Niosą ulgę alergikom, filtrując alergeny w mieszkaniu czy domu. Jednak każdy, kto chce zadbać o swoje zdrowie, niezależnie od tego czy choruje, czy nie, powinien rozważyć zakup oczyszczacza powietrza. Mamy niewielki wpływ na jakość powietrza na zewnątrz, ale możemy ją podnieść w pomieszczeniach naszych domów. Brak zarodników pleśni, kurzu, szkodliwych roztoczy, toksyn – wszystko to sprawi, że nasze samopoczucie będzie lepsze, a ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne mniejsze. Mając na uwadze kwestie klimatyczne, w przyszłości oczyszczacz powietrza może być koniecznym wyposażeniem każdego domu, podobnie do lodówki czy pralki.

 • 3 399 zł
 • 5 745 zł
 • 2 699 zł
 • 619 zł
 • 699 zł

Ranking oczyszczaczy powietrza powyżej 2 tys. złotych

Kobieta w masce antysmogowej na tle krakowskiego rynku/

Jeśli zależy nam na tym, aby oczyszczacz powietrza spełniał wszystkie stawiane mu wymagania, warto rozważyć zakup droższego sprzętu. Cena proporcjonalnie podnosi jakość urządzenia oraz liczbę przydatnych funkcji. Warto pamiętać, że oczyszczacz powietrza będzie pracował niemal nieprzerwanie. Jego niezawodność, wytrzymałość oraz dopasowanie do warunków domowych jest wtedy szczególnie ważne. Poniżej przedstawiamy ranking najlepszych oczyszczaczy wraz z omówieniem parametrów, na które warto zwrócić uwagę:

 • Dyson Pure Cool Link TP04 – to jeden z najmniejszych oczyszczaczy powietrza dostępnych na rynku. Mimo to posiada on imponującą wydajność, filtrując 1044 m³ powietrza na godzinę. Dzięki aplikacji Dyson Link można monitorować stan powietrza za pomocą smartfona. Dyson Pure Cool Link jest też bardzo cichy. Maksymalny poziom hałasu to 42,3 dB – mniej więcej tyle, co pracująca lodówka.
 • Philips AC5659/10 – jest oczyszczaczem o dużej wydajności. Urządzenie skutecznie usunie z powietrza alergeny, bakterie i zanieczyszczenia z mieszkania o powierzchni nawet 60 m². Posiada podwójny wieloetapowy system filtracji i aż 6 filtrów wspomagających ten proces. Dzięki technologii AeraSense wykrywa cząsteczki mniejsze niż PM2,5 (najgroźniejsze dla zdrowia cząsteczki pyłu).
 • Sharp KC-D60EUW – to cichy, niewielki oczyszczacz powietrza, który dodatkowo nawilża powietrze w przestrzeni domowej. Posiada także filtry węglowe skutecznie usuwające nieprzyjemne zapachy z pomieszczeń. Może pracować w trybie automatycznym lub manualnym.
 • Panasonic FVXR90GK – ten oczyszczacz wydaje się nie mieć sobie równych. Jest ekstremalnie wydajny – samodzielnie oczyści powietrze na powierzchni aż 66 m²! Zachowuje przy tym niski maksymalny poziom hałasu (55 dB). W trybie nocnym jest to jedynie 18 dB. Posiada filtry HEPA, dezodorujące oraz funkcję nawilżania. Czujniki monitorujące stan powietrza sprawiają, że sprzęt pracuje tylko wtedy, gdy powietrze nie spełnia przyjętych norm. Dzięki temu jest wysoce energooszczędny.
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów