Ranking monitorów do gier - jaki wybrać?

Ranking monitorów do gier - jaki wybrać?
Autor: Robert

Jaki monitor do gier wybrać? Najpopularniejsza długość przekątnej to 27 cali, częstotliwość odświeżania obrazu 144 Hz, rozdzielczość – wciąż „tylko” Full HD. W rankingu monitorów do gier porównujemy modele z takimi parametrami. Podpowiadamy, jakie są najlepsze monitory gamingowe w dobrej cenie najpopularniejszych marek, wspominając także o produktach z wyższej półki.

Czas reakcji matrycy w każdym wypadku określony jest jako 1 ms, a urządzenia obsługują technologie AMD FreeSync, niwelowania migotania ekranu oraz szkodliwego światła niebieskiego. Nie rozpisujemy się na temat sposobu produkcji matrycy. Są zwolennicy IPS (szerokie kąty widzenia), są zwolennicy VA (czerń i kontrast), a są i tacy, którzy doceniają tańszą TN (z szybkim odświeżaniem). To temat na oddzielny artykuł – polecamy - Czym się różni matryca IPS od VA

  
MSI Optix G27C4 1ms 165Hz
1 miejsce MSI Optix G27C4 1ms 165Hz
Ocena:10.0 / 10
1 349 zł
Zobacz recenzję
Samsung Odyssey G3 LF27G35TFWUXEN 1ms 144Hz
2 miejsce Samsung Odyssey G3 LF27G35TFWUXEN 1ms 144Hz
Ocena:10.0 / 10
899 zł
Zobacz recenzję
Acer Predator XB273GPbmiiprzx 1ms 144Hz
3 miejsce Acer Predator XB273GPbmiiprzx 1ms 144Hz
Ocena:10.0 / 10
1 469 zł
Zobacz recenzję
LG UltraGear 27GN800-B 1ms 144Hz
4 miejsce LG UltraGear 27GN800-B 1ms 144Hz
Ocena:9.0 / 10
1 529 zł
Zobacz recenzję
AOC C27G1 1ms 144Hz
5 miejsce AOC C27G1 1ms 144Hz
Ocena:8.0 / 10
1 149 zł
Zobacz recenzję
1

MSI Optix G27C4 1ms 165Hz

Ocena naszego eksperta:
10.0 / 10
 • wyższa częstotliwość odświeżania
 • mocne wygięcie
 • dość niska, nieregulowana nóżka

O popularności tego modelu decyduje świetny stosunek jakości do ceny. Jaki monitor do gier wybrać? Krzywizna MSI Optix G27C4 to 1500R – ekrany rzadko bywają bardziej wygięte. „R” to „radius”, czyli promień – chodzi o wyrażony w milimetrach promień koła, które utworzyłyby takie wyświetlacze ustawione jeden obok drugiego (czyli im mniejsza wartość „R”, tym mocniejsze zgięcie).

Różnicę między odświeżaniem 60 a 144 Hz widać gołym okiem. Nie tylko w grach, ale po prostu przy ruszaniu kursorem. Najlepsze monitory gamingowe są jeszcze szybsze. 240-, czasem 280- czy nawet 360-hercowe. Tutaj ta liczba to 165 Hz. Oczywiście, im więcej klatek na sekundę jest w stanie pokazać monitor, tym lepiej – nie można twierdzić odwrotnie. Ale pamiętaj, że szybkość odświeżania obrazu zależy od możliwości nie tylko a) monitora, ale i b) gry oraz c) karty graficznej, a także d) kabla. Do 165 Hz nie wystarczy HDMI, potrzebny jest DisplayPort – a tego przewodu nie ma w zestawie, musisz dokupić. Oczywiście, ważne są też ustawienia każdego z elementów a-c.

Po drugie: mówimy tylko o 21 kl./s więcej – między 144 (jak u konkurentów z zestawienia) a 165 Hz – trudno to zauważyć gołym okiem. Takie różnice pokazuje się, porównując nagrania ekranu (gry na poszczególnych ustawieniach) w zwolnionym tempie. Ranking monitorów do gier wygrywa MSI Optix G27C4, choć tę jego właściwość wykorzystają tylko najbardziej zaawansowani gracze. Urządzenie wyróżniamy także za ogólną jakość obrazu przy dobrej cenie. Oraz za przyjazne, przemyślane menu – sterowanie z boku obudowy to chyba najwygodniejsze rozwiązanie.

Jeżeli zainteresowała cię ta seria – a masz większy budżet i większe potrzeby – w ofercie jest np. ciekawy model 34-calowy. MSI Optix MPG341CQR o rozdzielczości 3440x1440 pikseli ma efektowne podświetlenie z tyłu i z dołu ekranu (diody mogą wskazywać np… temperaturę za oknem) oraz uchwyty na kabel myszki i kamerę. Ma także wbudowaną kamerkę – po rozpoznaniu twarzy monitor włączy zapisane ustawienia i aplikacje. Cena: niespełna 4000 zł.

Odbierz prezent Odbierz gry  PromocjaPromocja
1 349 zł
RATY:
44,97 zł x 30 rat 0%
Raty tylko w sklepie stacjonarnym
2

Samsung Odyssey G3 LF27G35TFWUXEN 1ms 144Hz

Ocena naszego eksperta:
10.0 / 10
 • pivot
 • AMD Free Sync Premium
 • dobry kontrast
 • cena

144 Hz i cena znacznie poniżej 1000 zł – Samsung Odyssey G3 LF27G35TFWUXEN to najtańszy model w naszym zestawieniu! Ma to, co wszystkie pozostałe najlepsze monitory gamingowe, m.in. technologię niwelującą migotanie ekranu czy redukującą szkodliwe światło niebieskie. Jest tu też oczywiście AMD Free Sync – synchronizującą na bieżąco liczbę klatek na wyświetlaczu z sygnałem generowanym przez kartę graficzną w celu wyeliminowania niepożądanego efektu „rozrywania” obrazu – i to w wersji Premium. W praktyce oznacza to także kompensatę niskiej liczby klatek – w razie potrzeby monitor wyświetli klatki wielokrotnie, by zachować płynność.

Na tym nie koniec udogodnień. Jaki monitor do gier wybrać? Taki, który umożliwia zmianę położenia w każdej płaszczyźnie, a nawet może pracować w pionie. Tę opcję docenisz np. podczas obróbki zdjęć zrobionych w tym formacie. Parametr „kontrast” bywa nieco mylący, różne są metody jego pomiaru. Ale ranking monitorów do gier zauważa, że 4000:1 Samsunga to czterokrotnie lepiej, niż u większości nawet droższych konkurentów! Co ciekawe, producent zdecydował się na zastosowanie portu HDMI 2.0 (to dobrze) czy DisplayPort (w starej wersji 1.2, lecz podobnie to wygląda w większości pozostałych urządzeń), a do tego raczej zbędnego, archaicznego już VGA.

Samsung rozpoczął produkcję monitorów gamingowych dopiero przed pięcioma laty. Dziś ma już ok. 20% udziałów w rynku. G3 to najtańszy reprezentant serii Samsung Oddysey. Na drugim skraju jest 49-calowy G9 o rozdzielczości – uwaga! – 5120x1440 pikseli (5K, czyli DQHD, czyli Dual Quad High-Definition)! Bardzo wygięty (1000R) QLED, o proporcjach 32:9, z odświeżaniem 240 Hz, obsługą HDR 10+, efektownie podświetlanymi plecami. Cena: niemal 6000 zł.

3

Acer Predator XB273GPbmiiprzx 1ms 144Hz

Ocena naszego eksperta:
10.0 / 10
 • HDR
 • pivot
 • Nvidia G-Sync
 • 4xUSB
 • jasność ekranu
 • głośniki
 • drogi

Acer Predator XB273GPbmiiprzx jest droższy od konkurentów. Technologicznie goni najlepsze monitory gamingowe z wyższej półki – obsługuje treści HDR (ma certyfikat Vesa DisplayHDR 400), jest jaśniejszy od wielu konkurentów (400 cd/m2, o 40% lepiej od zwycięskiego MSI), a poza powszechną technologią AMD Free Sync wspiera Nvidia G-Sync, co gwarantuje synchronizację liczby klatek na ekranie także w przypadku kart graficznych Nvidii (Pascal lub Turing). Poza portami wideo (zwyczajowo dwa HDMI i jeden DisplayPort) mamy tu też cztery wejścia USB, do których podłączysz akcesoria. Są również głośniki – co warto zaznaczyć, bo to rzadkość (założenie producentów jest takie, że gracz korzysta z bardziej profesjonalnych, zewnętrznych).

Jaki monitor do gier wybrać? U Acera nazwy własne sprzętów nie pomagają – są wyjątkowo długie i skomplikowane. Ten należy do serii Acer XB3. Gamingowy sznyt wsparty na geometrycznej metalowej podstawie został wyróżniony prestiżową nagrodą iF Design Award. Warto zaznaczyć, że producent zastosował interfejs DigitalPort w najnowszej wersji 1.4. To istotne zwłaszcza dla droższych reprezentantów serii z odświeżaniem 240 Hz i rozdzielczością 2K – interfejs w starszej wersji (1.2) nie obsłużyłby takiej liczby klatek na sekundę.

4

LG UltraGear 27GN800-B 1ms 144Hz

Ocena naszego eksperta:
9.0 / 10
 • HDR
 • zgodność z Nvidia G-Sync
 • AMD Free Sync Premium
 • oryginalne technologie ułatwiania grania

HDR10 i 99-procentowe pokrycie gamy sRGB – tak producent reklamuje LG UltraGear 27GN800-B. Najlepsze monitory gamingowe powinny chwalić się takimi rozwiązaniami – a to wcale nie jest regułą na tej półce cenowej. Do tego „zgodność z Nvidia G-Sync”. To nie oznacza dokładnie tego samego co „pełny” G-Sync („certyfikowany w ponad 300 testach”), ale też jest gwarancją dopasowania liczby klatek, braku efektu „rozrywania” nieprawidłowo podanych przez kartę graficzną linii poziomych. Jaki monitor do gier wybrać? LG chwali się możliwością wydobywania postaci (np. wrogich snajperów) z cienia (technologia Black Stabilizer) oraz dodatkowym celownikiem widocznym w miejscu, gdzie skierowana jest broń (Crosshair).

Ten ranking monitorów do gier prezentuje najpopularniejsze, najchętniej kupowane modele w określonym przedziale cenowym. Najciekawsze, droższe monitory serii
LG UltraGear mają podświetlenie Nano IPS – nanocząsteczki poprawiają wyświetlane kolory; to ta sama technologia, którą w telewizorach LG nazwano Nano Cell. Przyjrzyj się również takim produktom!

5

AOC C27G1 1ms 144Hz

Ocena naszego eksperta:
8.0 / 10
 • wygięcie

Ranking monitorów do gier zamyka drugi model z zakrzywieniem. Minimalnie łagodniejszym niż u zwycięzcy – bo 1800R (dłuższy promień). AOC C27G1 jest chętnie kupowany jako jeden z tańszych modeli z odświeżaniem 144 Hz. Jaki monitor do gier wybrać? Do tego produktu przekonują również względy estetyczne. Ma dużo czerwonych zdobień, zwłaszcza z drugiej strony ekranu. Jest i regulowana nóżka z otworem na kable – dwa plusiki. Kolejny za kabel DisplayPort w zestawie, to oszczędność kilkudziesięciu złotych. Przyciski umiejscowiono u spodu obudowy, trzeba się nauczyć takiej obsługi menu. Najlepsze monitory gamingowe tajwański AOC sprzedaje pod marką Agon. Szukaj również produktów z jej charakterystycznym logotypem.

1 149 zł
RATY:
38,30 zł x 30 rat 0%
Raty tylko w sklepie stacjonarnym

Czy już wybrałeś najlepszy monitor gamingowy? Większość naszych propozycji zamyka się w widełkach cenowych 900-1600 zł, choć oczywiście na rynku są też znacznie, znacznie droższe modele. Równie ważnym, a nawet ważniejszym wydatkiem, są karta graficzna, procesor… Właściwie cały komputer! W naszym sklepie są gotowe komplety, ceny zestawów przeznaczonych dla gracza zaczynają się poniżej 4 tys. zł. Zapraszamy na Zapraszamy na podkategorię, gdzie znajdziesz komputery stacjonarne z podzespołami, które poradzą sobie z najbardziej wymagającymi tytułami!

Ranking jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link