Ranking monitorów 4K – najlepsze modele - jak wybrać?

Ranking monitorów 4K – najlepsze modele - jak wybrać?
Autor: Łukasz
Spośród ponad pół tysiąca monitorów w naszym sklepie większość ma rozdzielczość Full HD, łatwo nabyć niezły model poniżej 800 zł. Ale to nie są urządzenia, które wykorzystają potencjał drzemiący w materiałach 4K z HDR – filmach i grach. Kupując w 2021 r. monitor do rozrywki i do pracy, polecamy sprzęt nowej generacji. To oznacza 3840x2160 pikseli z obsługą HDR10+, format telewizorowy. Jaki monitor 4K wybrać?
   
LG 32UN880-B
1 miejsce LG 32UN880-B
Ocena:9.0 / 10
3 149 zł
Zobacz recenzję
Samsung LU28R550UQUXEN
2 miejsce Samsung LU28R550UQUXEN
Ocena:8.0 / 10
1 299 zł
Zobacz recenzję
BenQ EW3270U
3 miejsce BenQ EW3270U
Ocena:8.0 / 10
1 899 zł
Zobacz recenzję
LG 27UL850-W
4 miejsce LG 27UL850-W
Ocena:8.0 / 10
1 999 zł
Zobacz recenzję
Samsung LU32R590CWUXEN
5 miejsce Samsung LU32R590CWUXEN
Ocena:8.0 / 10
1 699 zł
Zobacz recenzję
1

LG 32UN880-B

Ocena naszego eksperta:
9.0 / 10
 • bardzo szeroki zakres regulacji w wielu płaszczyznach
 • obrót wokół osi o 280˚
 • maskowanie kabli
 • wygodny montaż
 • USB-C (ładowanie laptopa)
 • mnogość portów
Jego pełna nazwa brzmi: LG UltraFine Display Ergo 32UN880-B. I to właśnie w dużym stopniu ta ergonomia – rozumiana przede wszystkim jako swoboda ustawiania go na biurku (a właściwie „nad” biurkiem!) – sprawa, że wygrywa ranking monitorów 4K! Rewolucyjna podstawka umożliwia obracanie go o 280˚ (spróbuj to sobie wyobrazić!), przybliżanie (18 cm), unoszenie (13 cm), obrót do pionu czy zmiana kąta nachylenia (25˚). Nóżkę z łamanym wysięgnikiem zakończonym uchwytem (wyczepianie jednym przyciskiem) mocujesz do krawędzi biurka prostym zaciskiem śrubowym. Pomysłowa konstrukcja maskuje kable. Najważniejszy będzie zapewne USB-C, za pomocą którego nie tylko transmitujesz obraz i dźwięk, ale i ładujesz laptopa . W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że to dotyczy tylko modeli, którym wystarczy zasilanie ładowarką do 60 W. Jaki monitor 4K wybrać? LG współpracowało z Apple przy produkcji innych monitorów z linii UltraFine, niewiele konkurencyjnych firm może pochwalić się takimi kooperacjami.

Najlepszy monitor 4K to oczywiście przede wszystkim najlepszy obraz. Przy jednakowej rozdzielczości wszystkich modeli z rankingu monitorów 4K liczą się inne parametry. LG 32UN880-B oferuje 95% pokrycia palety DCI-P3. Sama paleta DCI-P3 oznacza zaś ok. 25% większą przestrzeń kolorystyczną niż sRGB. W dużym uproszczeniu: jeśli producent podaje pokrycie DCI-P3 a nie sRGB – to dobrze świadczy o urządzeniu. Matryca mogłaby reagować szybciej – 5 ms nie jest wynikiem godnym monitora gamingowego.
Brak w sklepach stacjonarnych
Brak możliwości dostawy
Niedostępny

Produkt tymczasowo niedostępny

2

Samsung LU28R550UQUXEN

Ocena naszego eksperta:
8.0 / 10
 • stosunek ceny do jakości
 • najnowszy certyfikat „nieszkodliwości”
 • możliwość wyświetlania z dwóch urządzeń jednocześnie (PBP)
 • możliwość użycia mocowania Vesa
 • brak wbudowanych głośników
 • brak regulacji wysokości
Ten model „jako pierwszy na świecie otrzymał certyfikację od TÜV Rheinland dla standardu Eye Comfort 2.0, która zapewnia o komforcie oglądania z dokładnym odwzorowaniem kolorów, zminimalizowanym wpływem światła otoczenia, zmniejszoną toksycznością niebieskiego światła i migotania, przy jednoczesnym osiągnięciu pokrycia 99,5% palety sRGB, bez zmiany rozdzielczości”. Użytkownicy podkreślają, że to jeden z najlepszych modeli w tej cenie, z wysoką skutecznością upscalingu. Ważna cecha to obsługa dwóch źródeł jednocześnie – Picture By Picture. To coś więcej niż Picture In Picture, oznaczający możliwość dzielenia ekranu (na jeden z kilku oferowanych przez producenta sposobów) z jednego laptopa. LG 32UN880-B, który wygrał ranking monitorów 4K, nie oferuje takiej możliwości… Jaki monitor 4K wybrać? Postaw na model Samsung LU28R550UQUXEN, jeśli nie potrzebujesz wbudowanych głośników ani regulacji wysokości ustawienia – tu zabrakło takich udogodnień. Można za to skorzystać z innego uchwytu – mamy uniwersalne mocowanie Vesa.
3

BenQ EW3270U

Ocena naszego eksperta:
8.0 / 10
 • dostosowanie jasności i temperatury kolorów ekranu do otoczenia
 • podświetlenie wybranej części ekranu
 • cztery tryby HDR
 • mocowanie VESA
 • USB-C (ale bez ładowania)
 • brak regulacji wysokości (dostępny także w wersji ze stopą z regulacją wysokości)
Ranking monitorów 4K na podium stawia urządzenie kolejnego producenta. W tym zestawieniu mogłyby się znaleźć modele Philipsa (np. 278E1A/00), AOC (np. U32U1 lub U32E2N), HP (niedrogi V28) czy Iiyamy (ProLite XUB2792UHSU-B1). My wybraliśmy BenQ EW3270U, który zaskakuje kilkoma technologiami. Dostosowuje jasność i temperaturę kolorów ekranu do otoczenia (Brightness Intelligence Plus) i umożliwia wybór jednej z czterech opcji HDR – obie funkcje dostępne jednym przyciskiem (własna technologa Opt-Clarity). Monitor może mocniej podświetlić wybraną część wyświetlacza (Smart Focus) i reguluje jasność w zależności od czasu korzystania, redukując zmęczenie oczu. Jaki monitor 4K wybrać? Zachwalany jako uniwersalny do pracy codziennej i rozrywki. Jedyny w zestawieniu „Najlepsze monitory 4K” z panelem VA. To może i gorsze kąty widzenia niż IPS, ale lepszy kontrast!
4

LG 27UL850-W

Ocena naszego eksperta:
8.0 / 10
 • USB-C (ładowanie laptopa)
 • oprogramowanie do kalibracji kolorów
 • regulacja wysokości, obrót do pionu
 • mocowanie Vesa
 • intuicyjne sterowanie dżojstikiem
Możliwość ładowania laptopa przez przy jednoczesnej transmisji obrazu i dźwięku przez port USB-C. Nowoczesne rozwiązanie – choć to model z ponad dwuletnim już stażem. Jaki monitor 4K wybrać? LG 27UL850-W jest już sprawdzony w bojach, obędzie się bez niespodzianek. Podobnie jak inny sprzęt LG, który wygrał ranking monitorów 4K, jest ergonomiczny, regulowany w kilku płaszczyznach. Umożliwia też łatwą zmianę ustawień – dżojstik na dolnej krawędzi ekranu (zamiast przycisków) jest pomysłowym rozwiązaniem. Wychodząc naprzeciw potrzebom bardziej zaawansowanych użytkowników producent oferuje oprogramowanie do kalibracji kolorów. Reklamuje go jako urządzenie dla gracza, mając na myśli (standardowe) wsparcie AMD Free Sync i zgodność z (podstawowym) standardem obsługi HDR (VESA DisplayHDR 400 – taką jasność monitor osiąga w „szczytowym” momencie na całym ekranie). Szkoda że w parze nie idzie krótszy czas reakcji matrycy…
1 949 zł
1 999 zł
Taniej o 50 zł
Wybrane monitory LG taniej
Cena z kodem: RABMON050521
(obowiązuje do 16.05.2021 do 23:45)
Pozostało jeszcze 16 sztuk
Rata dla ceny przed kodem rabatowym
5

Samsung LU32R590CWUXEN

Ocena naszego eksperta:
8.0 / 10
 • zakrzywiony ekran
 • stosunek ceny do jakości
 • ponadnormatywne pokrycie przestrzeni sRGB
 • możliwość wyświetlania z dwóch urządzeń jednocześnie (PBP)
 • elegancki metalowy uchwyt
 • brak regulacji wysokości
 • brak głośników
Jaki monitor 4K wybrać? Samsung jako pierwszy pokazał zakrzywiony telewizor – to było w 2015 r. W dużych telewizorach wygięte ekrany się nie sprawdziły. Lecz wciąż powstają monitory z takimi wyświetlaczami, a koreańska firma chwali się, że do dziś jest numerem jeden. Znajdziesz mnóstwo takich modeli o rozdzielczości Full HD (duża rozpiętość cenowa, także bardzo tanie). Argumenty za: pełniejsza imersja oraz mniejsze zmęczenie oczu (bo „utrzymują stałą odległość od ekranu i nie są narażone na nieustające przesunięcia ostrości)”. Znacznie mniej jest takich urządzeń 4K – i zazwyczaj są dużo większe, a więc i dużo droższe. Ten ranking monitorów 4K wyróżnia tylko jeden model tego typu. Może najlepszy monitor 4K dla ciebie to właśnie niedrogi Samsung LU32R590CWUXEN z wygiętym ekranem? Oferuje też świetne odwzorowanie barw – paletę sRGB pokrywa „z nawiązką”, a do tego ma inne zalety Samsunga z miejsca drugiego.
Brak w sklepach stacjonarnych
Brak możliwości dostawy
Niedostępny

Produkt tymczasowo niedostępny

Ranking monitorów 4K zestawia modele o najpopularniejszej długości przekątnej 27 do 32 cali, wszystkie o częstotliwość odświeżania obrazu 60 Hz (wyższa częstotliwość 75 Hz spotykana jest w modelach Full HD, a odświeżanie 144 czy 165 Hz to domena urządzeń dwudziestokilkucalowych). Większość matryc wykonano w uznawanej za lepszą technologii IPS, z szerszymi kątami widzenia niż w przypadku paneli VA. Jakie są jeszcze cechy wspólne prezentowanych urządzeń?

 • Wsparcie HDR10+.
 • Wsparcie technologii AMD FreeSync. Istotne, jeśli twój komputer ma kartę graficzną firmy Radeon: ujednolica liczbę klatek podawanych przez laptopa z odświeżaniem monitora.
 • Upscaling materiałów niższej rozdzielczości do rozdzielczości bliskiej 4K.
 • Potwierdzona certyfikatem niska emisja światła niebieskiego.
 • Klasa energetyczna G.
 • Czas reakcji matrycy 4-5 ms.

Jeśli chodzi o ten ostatni parametr, najlepsze monitory 4K schodzą do 1 ms. To wartość o dużym znaczeniu dla zaawansowanych graczy, praktycznie niezauważalna przy zwykłym codziennym użytkowaniu. Ranking monitorów 4K premiuje modele bardziej uniwersalne, polecane także do pracy i filmów. Przyznajemy również plusy za ergonomię, no i za dobrą cenę! Zwróć uwagę na jasność. Jest istotna np. przy oglądaniu filmów, bo idzie w duecie z HDR. Eksperci podkreślają, że samo dekodowanie tego formatu nie oznacza obrazu najwyższej jakości, o większej liczbie szczegółów – potrzebne jest jeszcze m.in. mocne podświetlenie. Reguła jest prosta: im więcej nitów (cd/m2), tym lepiej. Jaki monitor 4K wybrać? Jeśli HDR ma działać w miarę sprawnie, przyjmijmy, że jasności 300 nitów to minimum.

Ranking jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link