Wybieramy radioodtwarzacz ‒ poradnik dla miłośników dobrego brzmienia

Autor: Joanna

Radioodtwarzacz jest urządzeniem, które warto mieć. Dzięki niemu umilimy sobie czas w trakcie spotkań z rodziną i znajomymi. Podczas wybierania idealnego modelu zwróćmy uwagę, czy jest on wyposażony np. w port USB, Bluetooth i czy posiada pilot. W przypadku radiów samochodowych sprawdźmy m.in. moc urządzenia i rozmiar.

Płyta CD znajdujące się w radioodtwarzaczu

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jaki radioodtwarzacz kupić do domu
 2. czym kierować się przy zakupie radioodtwarzacza samochodowego
 3. dlaczego warto kupić radio CD z opcją Bluetooth
 4. dlaczego warto kupić radio cyfrowe
 5. czym kierować się przy zakupie radioodtwarzacza dla dziecka

Jaki radioodtwarzacz kupić do domu?

Podświetlony radioodtwarzacz

Mimo iż większość z nas słucha muzyki głównie na komputerowych głośnikach i za pomocą słuchawek, warto mieć również radioodtwarzacz. Gdy szukamy modelu, z którego będziemy mogli korzystać zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu, dobrze wybrać urządzenie zasilane tradycyjnymi bateriami i sieciowo, takie jak np. Sencor SPT 1200.

Kolejnym, nie mniej ważnym, kryterium doboru radioodtwarzacza jest jego funkcjonalność. Jeżeli gromadzimy pliki muzyczne, np. na pendrivie, wybierzmy radioodtwarzacz z:

 • portem USB,
 • wejściem AUX,
 • wyjściem słuchawkowym.

Takie funkcje posiada m.in. Gi Sencor SPT 3800. Jeżeli radio z CD to dla nas za mało, kupmy model wyposażony w czytnik kart pamięci SD. Dzięki niemu będziemy mieli natychmiastowy dostęp do ogromnych zbiorów muzycznych. Osoby lubiące słuchać muzyki na łóżku czy w wygodnym fotelu z pewnością będą zadowolone z radia z CD sterowanego przez pilot, np. GEN CDM425SUBT.

Czym kierować się przy wyborze radioodtwarzacza samochodowego?

Dla wielu kierowców radio jest jednym z ważniejszych dodatkowych akcesoriów, bez którego nie wyobrażają sobie podróżowania. Zanim kupimy radioodtwarzacz samochodowy, zwróćmy uwagę na:

 • rozmiar otworu w kokpicie ‒ sprawdźmy, jakiej wielkości jest kieszeń. Gdy radio będzie mniejsze, zawsze możemy zamontować dodatkową ramkę;
 • moc wyjściową ‒ jeżeli zależy nam, by naszą ulubioną muzykę było słychać na zewnątrz auta, kupmy model dysponujący mocą wyjściową 4x50 W, taki jak np. Pioneer MVH-S120UBG (4 ‒ to liczba głośników; 50 W ‒ to moc radia);
 • Bluetooth ‒ dzięki tej funkcji (dostępnej również w niektórych radioodtwarzaczach dla dzieci) połączymy się np. z tabletem i innymi urządzeniami i tym samym będziemy mieli lepszy dostęp do większych zasobów muzycznych. W funkcję Bluetooth wyposażony jest np. model Pioneer MVH-S520BT;
 • jakość dźwięku ‒ mimo iż zależy ona przede wszystkim od rodzaju głośników, to podczas zakupu radia do auta zwróćmy także uwagę, czy dane urządzenie umożliwia redukcję lub podbicie niskich częstotliwości i uwypuklanie średnich i wysokich częstotliwości. W dobrej jakości equalizery wyposażone są nie tylko drogie radioodtwarzacze z pilotem.
 • 199 zł
 • 179,99 zł
 • 329 zł
 • 109,99 zł
 • 399 zł

Dlaczego warto kupić radio na płyty CD z opcją Bluetooth?

Kobieta korzysta z funkcji bluetooth i łączy smartfona z radioodtwarzaczem

Radioodtwarzacz CD z Bluetooth idealnie sprawdzi się podczas pikników, spotkań rodzinnych na świeżym powietrzu i wszędzie tam, gdzie zechcemy odtwarzać muzykę w plenerze. Urządzenie można sparować np. ze smartfonem czy laptopem i bezprzewodowo przesyłać pliki muzyczne. Dzięki opcji Bluetooth radioodtwarzacz MP3 jest o wiele wygodniejszy w użyciu, gdyż nie musimy podpinać do niego żadnych kabli ‒ tym samym nie ma zagrożenia, że któryś z nich przypadkowo urwiemy.

Gdy chcemy kupić nawet małe radio z CD wyposażone w funkcję Bluetooth, zwróćmy uwagę, jakie częstotliwości obsługuje ‒ im zakres ten będzie większy, tym lepiej. Warto także pamiętać, że droższe modele mają lepsze przetworniki dźwięku, które zapewniają wyższą jakość odtwarzanej muzyki.

Czy zakup radia cyfrowego z odtwarzaczem CD to dobry pomysł?

Radio i odtwarzacz CD w jednym to świetna kombinacja. Urządzenie takie oferuje lepszą jakość dźwięku niż tradycyjne radia. Co więcej, modele cyfrowe posiadają wyświetlacze, dzięki którym możemy od razu poznać tytuł piosenki czy albumu. Nawet małe radio z odtwarzaczem CD posiada na tyle dobre przetworniki dźwięku, że usłyszymy wiele niuansów brzmieniowych utworu. Nie należy jednak oczekiwać audiofilskiej jakości.

Odtwarzacz CD i radio w jednym posiada wiele praktycznych funkcji, takich jak chociażby budzik. Stację radiową można szybko wyszukać. W odróżnieniu od urządzeń analogowych nie trzeba dostrajać się do konkretnej częstotliwości, gdyż wystarczy wpisać nazwę.

Jak wybrać radio z odtwarzaczem płyt dla dziecka?

Urządzenie przeznaczone dla dziecka powinno:

 • mieć ograniczoną ilość funkcji ‒ mimo iż dzieci szybko uczą się obsługi sprzętu, to i tak nie korzystają z większości zaawansowanych opcji. W związku z tym nie warto kupować drogich odtwarzaczy i przepłacać;
 • posiadać mikrofon ‒ dzięki niemu pociechy będą mogły organizować domowe karaoke, co z pewnością dostarczy wiele radości wszystkim domownikom.

Radia dla dzieci mają przeważnie kolorowe obudowy, np. żółte, niebieskie czy różowe.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link