Radioodtwarzacz i głośniki samochodowe – jak wybrać?

Autor: Andrzej

Większość kierowców ceni sobie możliwość słuchania radia lub ulubionej muzyki podczas jazdy samochodem, a wysokiej jakości dźwięk dobiegający z głośników umila czas podróży samochodem. Jeśli planujesz wymianę lub zakup dobrego radioodtwarzacza i głośników, przeczytaj wskazówki zawarte w naszym poradniku.


Większość radioodtwarzaczy samochodowych pozwala nie tylko na słuchanie radia, ale i odtwarzanie zapisanych na płytach CD plików MP3 i WMA. Bardziej zaawansowane modele obok licznych funkcji dodatkowych umożliwiają podłączenie urządzenia do ekranu LCD oraz oglądanie filmów z płyt DVD. Więcej na ten temat >>

Jeżeli chciałbyś rozbudować swój samochodowy system audio i polepszyć jakość dźwięku przez dołączenie  np. dodatkowej kolumny niskotonowej, wybierz model radioodtwarazca z odpowiednimi wyjściami. Więcej na ten tamat >>

Na wysoką jakość uzyskanego dźwięku, oprócz klasy radioodtwarzacza olbrzymi wpływ mają głośniki, które mogą być montowane w róznych częściach deski rozdzielczej i wnętrza kabiny samochodowej. Więcej na ten temat >>

Podstawowe funkcje radia i odtwarzacza CD/DVD

W większości modeli radioodtwarzaczy samochodowych wbudowany jest odtwarzacz płyt CD, który odczyta muzykę zapisaną w najpopularniejszym standardzie zapisu dźwięku stereofonicznego CD Audio. Większość urządzeń odtwarza również standardy MP3 i WMA, które pozwalają zapisać na płycie CD około 200 utworów w formacie MP3 lub około 400 w formacie WMA. Niektóre modele odtwarzają również utwory zapisane w formatach ATRAC i ATRAC 3+ opracowanych przez firmę Sony. Ponieważ wszystkie odtwarzają płyty typu CD-R/RW, będziesz mógł samodzielnie nagrać na płytę z zestawem ulubionych utworów.

Jeżeli chcesz, aby w samochodzie była możliwość oglądania filmów, wybierz model z odtwarzaczem płyt DVD. Po podłączeniu go do ekranu LCD pasażerowie będą mogli w czasie podróży korzystać z tej formy rozrywki. Ekran LCD możesz umieścić na zagłówkach przednich foteli lub przytwierdzić do sufitu większego pojazdu.

 

Modele z możliwością odtwarzania płyt DVD często wyposażone są w rozkładany ekran, na którym można oglądać filmy.
Radioodtwarzacz

Aby słuchanie muzyki i oglądanie filmów było komfortowe, większość odtwarzaczy została wyposażona w system przeciwwstrząsowy. Ogranicza on możliwość przeskakiwania płyty podczas jazdy, dzięki czemu dźwięk i obraz są płynne. Zwróć uwagę na sposób umieszczania płyty. Możesz wsuwać ją bezpośrednio do otworu w panelu lub po jego otwarciu. Wybór jest kwestią gustu i przyzwyczajenia.

Jak wspomnieliśmy, w każdym radioodtwarzaczu jest cyfrowe radio. Zdecydowana większość urządzeń posiada radio z systemem RDS. Dzięki temu na wyświetlaczu pojawiają się informacje tekstowe nadawane przez stację, na przykład nazwa stacji (PS), profil stacji (PTY) np. jazz, rock, informacje drogowe oraz radio tekst, czyli nazwa wykonawcy i utworu. Dodatkowymi funkcjami RDS może być aktualny czas (CT), dzięki czemu zegar zawsze jest automatycznie aktualizowany. Jeżeli podróżujesz na dłuższych trasach, wybierz model z funkcją alternatywnej częstotliwość stacji (AF). Dzięki niej, gdy stacja, której słuchasz, zmienia częstotliwość, radio automatycznie zmieni ją, bez konieczności dostrajania.

 

Funkcja RDS pozwala m.in. na automatyczne wyświetlanie nazwy aktualnej stacji i krótkich tekstowych komunikatów.
Radioodtwarzacz

Funkcja RDS działa tylko w przypadku fal ultrakrótkich (FM, UKF). Taki zakres fal posiada każde radio, jest na nich nadawanych większość programów radiowych, na przykład Program 1, 2 i 3 Polskiego Radia (tylko w okolicach większych miast), Radio Zet, RMF, Radio Eska. Jeżeli chcesz mieć możliwość odbierania innych fal, na przykład krótkich (AM SW), średnich (AM MW) lub długich (AM LW) sprawdź, czy model, który wybrałeś, ma taką możliwość. Program 1 Polskiego Radia znajdziesz na falach długich na terenie całej Polski. Na falach krótkich i średnich znajdziesz głównie stacje obcojęzyczne. Z reguły masz możliwość zaprogramowania od 18 do 30 stacji radiowych.

Wyświetlacz może być jednokolorowy, wtedy na ciemnym tle cyfry mają najczęściej biały lub niebieski kolor. Możesz także wybrać model dwukolorowy lub wielokolorowy, którego kolory możesz zmieniać. W najbardziej zaawansowanych modelach znajdziesz kolorowy wyświetlacz LCD, jeżeli odtwarzacz ma napęd DVD, możesz oglądać na nim filmy.

Zwróć uwagę na kolor podświetlenia przycisków, kontrastowy, wyraźny kolor powoduje, że przyciski są lepiej widoczne i łatwiej jest obsługiwać radioodtwarzacz. W niektórych modelach występuje możliwość zmiany kolorystyki wyświetlacza i przycisków.

Jeżeli często podróżujesz nocą warto, aby model miał tryb podświetlenia nocnego. Możesz wtedy zmniejszyć natężenie jasności panelu, aby wyświetlacz nie był źródłem ostrego światła i nie rozpraszał podczas jazdy.

Ważny jest także sposób zabezpieczenia przed kradzieżą. Wszystkie radiomagnetofony przeznaczone są do montażu na stałe, baza urządzenia wbudowana jest w deskę rozdzielczą. Najczęściej stosowanym zabezpieczeniem jest wyjmowany panel przedni, bez którego urządzenie nie działa. Przed opuszczeniem samochodu panel wyjmujesz i zabierasz ze sobą. W niektórych modelach dodatkowo występuje możliwość wprowadzenia kodu, który blokuje odtwarzacz.

Funkcje dotyczące dźwięku

Jeżeli zależy Ci na dobrym odbiorze dźwięku, zwróć uwagę na kolejne funkcje. Dzięki regulacji balansu możesz ustawiać głośność dźwięku i zwiększać jego natężenie z przodu, z tyłu, z prawej lub lewej strony samochodu w zależności od tego, gdzie siedzą pasażerowie. Zawsze dostępna jest regulacja natężenia tonów wysokich i niskich. Niektóre modele mają też funkcję podbicia basów. Jeżeli chcesz wzmocnić zarówno tony niskie, jak i wysokie, radioodtwarzacz powinien mieć funkcję filtr loudness (kontur).

Dodatkową kontrolę nad poszczególnymi parametrami dźwięku daje wbudowany korektor i procesor dźwięku. Korektor ma z reguły kilka ustawień fabrycznych, na przykład dla popu, rocka, jazzu, muzyki klasycznej. Jeżeli chcesz mieć możliwość zmiany pełnej barwy dźwięku wybierz korektor z możliwością indywidualnych ustawień. Procesor dźwięku z kolei pozwoli Ci na uzyskanie symulacji różnych przestrzeni dźwiękowych, na przykład sali koncertowej lub studia. Uzyskasz wrażenie dźwięku przestrzennego.

Wejścia i wyjścia w radioodtwarzaczu

Jeżeli chcesz poprawić jakość dźwięku przez dołączenie dodatkowej kolumny niskotonowej, wybierz model z wyjściem do subwoofera. Możesz też rozbudować zestaw o dodatkowe zewnętrzne wzmacniacze, jeżeli wybrany model posiada wyjście do przedwzmacniacza (pre-out).

 

Aby skorzystać z takiego wzmacniacza, musimy zaopatrzyć się w radioodtwarzacz z odpowiednim wyjściem (pre-out).
Radioodtwarzacz

Jeżeli podczas jazdy chcesz słuchać utworów zapisanych w odtwarzaczu MP3 lub nagrań z dyktafonu, wybierz model z wejściem AUX IN dla zewnętrznego źródła dźwięku (najlepiej, jeśli znajduje się ono na przednim panelu). Niektóre modele mają też złącze USB lub czytnik kart i potrafią odtwarzać utwory zapisane w formacie MP3 na kartach pamięci oraz przenośnych pamięciach typu pendrive. Jeżeli chcesz podłączyć zmieniarkę płyt, radioodtwarzacz powinien mieć wyjście do sterowania zmieniarką płyt.

 

Gniazdo USB (u góry) pozwala odsłuchiwać utwory zapisane na pamięciach pendrive. Wejście liniowe (Aux, poniżej) pozwala podłączyć np. zewnętrzny odtwarzacz MP3 lub dyktafon).
Gniazdo USB

Funkcje ułatwiające obsługę radioodtwarzacza

Warto, aby radio posiadało możliwość wyszukiwania stacji o najsilniejszym sygnale. Dzięki temu stacje o słabym sygnale będą ignorowane podczas wyszukiwania i zapisywania do pamięci.

Szybkie przeszukiwanie płyty to funkcja, dzięki której możesz przewinąć płyty z podsłuchem i dzięki temu szybciej znaleźć poszukiwany utwór. Jeśli chcesz słuchać piosenek w kolejności innej niż są nagrane na płytach, radioodtwarzacz powinien mieć funkcję programowania kolejności odtwarzania. Możesz samodzielnie ustalić kolejność utworów, zazwyczaj około 20. W przypadku zestawów ze zmieniaczami, wybierzesz utwory zgromadzone na różnych płytach. Jeżeli masz ulubione płyty, piosenki lub ich fragmenty, wybierz radioodtwarzacz z funkcją powtarzania wszystkich utworów, powtarzania jednego utworu lub fragmentu utworu. Istnieje również możliwość tzw. odtwarzania losowego, utwory są wybierane w przypadkowej kolejności. Przydatną funkcją jest pamięć ostatniej pozycji. Dzięki niej, po wyłączeniu i ponownym włączeniu, urządzenie zaczyna odtwarzać utwory od momentu zatrzymania.

Wygodnym rozwiązaniem jest bezprzewodowa współpraca z telefonem komórkowym (Bluetooth). Dzięki tej funkcji możesz wykorzystać radioodtwarzacz jako element zestawu głośnomówiącego do rozmowy przez telefon komórkowy. 

Głośniki ważna część systemu audio

Głośniki mają ogromny wpływ na jakość uzyskanego dźwięku. Podstawowy zestaw składa się z dwóch głośników: lewego i prawego. Instaluje się je w odpowiednich otworach montażowych przewidzianych przez producenta, na przykład w drzwiach, desce rozdzielczej lub z tyłu samochodu. 

Każde radio samochodowe jest przystosowane do pracy z dwoma parami głośników: przednimi montowanymi w drzwiach i tylnymi zazwyczaj montowanymi w tylnej półce zakrywającej komorę bagażnika.

Wybierając głośniki musisz znać kształt i wymiary otworów w Twoim samochodzie, aby dobrać pasujący rozmiar. Mogą to być otwory okrągłe o średnicy 10, 13, 17 cm lub w kształcie elipsy o wymiarach 6 x 9 cali.

Zwróć uwagę na rodzaj głośników. Podstawowe modele mają głośniki szerokopasmowe, w których cały zakres tonów (niskie, średnie i wysokie ) emitowany jest przez jeden głośnik. Jeżeli zależy Ci na lepszej jakości dźwięku, wybierz głośniki dwu-, trzy- lub czterodrożne. W zestawach tych za przenoszenie niskich, średnich i wysokich tonów odpowiadają różne głośniki, które mają optymalne parametry techniczne do wybranego zakresu częstotliwości. Jakość dźwięku uzyskanego z głośników wielodrożnych jest z reguły wyższa niż uzyskana z głośników szerokopasmowych.

 

Kilkudrożne głośniki zapewniają zwykle dużo lepszą jakość dźwięku od modeli szerokopasmowych.
Głośniki

Jeżeli chcesz dodatkowo poprawić jakość dźwięku, dobrym rozwiązaniem jest wybór głośników szerokopasmowych z dodatkowymi oddzielnymi głośnikami wysokotonowymi – tzw. tweeter. Możesz je zamontować wysoko w drzwiach samochodu. To rozwiązanie spowoduje zwiększenie słyszalności dźwięków wysokich.

 

Tweeter to niewielki głośniczek odpowiedzialny za odtwarzanie tonów wysokich.
Głośnik tzw. tweeter

Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie osobnych głośników nisko-, średnio- i wysokotonowych, jednak jest to kosztowne, i nie w każdym samochodzie da się zastosować.

Sprawdź także zakres pasma przenoszenia. Im większy, tym emitowany dźwięk jest pełniejszy, bogatszy. Dobrym wyborem jest kupno głośników dwudrożnych o paśmie w zakresie 40 Hz – 20 kHz.


 

Zobacz pełną ofertę radioodtwarzaczy samochodowych w naszym sklepie!


  • 499 zł
  • 369 zł
  • 79,99 zł
  • 269 zł
  • 169 zł

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link