Radioodbiornik i radiobudzik – jak wybrać?

Autor: Stanisław

Radioodbiorniki i radiobudziki to podobne urządzenia. Są niewielkie i zawsze posiadają radio analogowe lub cyfrowe. Różnią się przede wszystkim funkcjami dodatkowymi, a co się z tym wiąże - przeznaczeniem. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się jakie urządzenie będzie najlepsze dla Ciebie.

 

Zobacz pełną ofertę radioodbiorników w naszym sklepie!


Radioodbiorniki to lekkie, niewielkie urządzenia przenośne, przeznaczone przede wszystkim do słuchania radia. Są zasilane bateriami, dzięki temu możesz wziąć je na działkę, na wycieczkę, słuchać w miejscach, gdzie nie ma prądu. Zwykle mają lepszą niż radiobudziki jakość odbioru fal radiowych. Dlatego, jeżeli sygnał radiowy jest słaby, na przykład jesteś w górach, radioodbiornik daje większą gwarancję dobrego odbioru ulubionej stacji.  Radioodbiornik może mieć funkcję budzenia. Możesz podłączyć do niego słuchawki, są też niewielkie modele przeznaczone do słuchania radia wyłącznie przez słuchawki.

 

Niewielki, przenośny radioodbiornik z łatwością schowasz do kieszeni.
Radioodbiornik

Jeżeli słuchasz głównie stacji z zakresu FM, korzystasz ze słuchawek i chciałbyś również słuchać ulubionej muzyki, zastanów się nad zakupem odtwarzacza MP3 z wbudowanym radiem.

Radiobudziki to urządzenia stacjonarne. Ich podstawowe przeznaczenie to, oprócz odbierania radia, budzenie dźwiękiem. Może to być alarm, tzw. beeper, melodia lub radio, które włączy się o wskazanej godzinie. Wiele radiobudzików posiada dwa alarmy, które mogą budzić Ciebie i drugą osobę o dwóch różnych godzinach. Wszystkie radiobudziki posiadają wbudowany zegar z dużym wyświetlaczem, na którym możesz sprawdzić aktualny czas.

 

Na dużym i czytelnym wyświetlaczu radiobudzika pokazywany jest nie tylko aktualny czas, ale i godziny ustawianych alarmów oraz informacje dodatkowe, jak np. temperatura w pomieszczeniu.
Radiobudzik

Radiobudziki są niewielkie, odpowiednie do postawienia na nocnym stoliku lub szafce w sypialni. Z reguły są zasilane sieciowo, nie posiadają rączki do przenoszenia, dlatego nie weźmiesz radiobudzika na wycieczkę, na działkę, w miejsce, gdzie nie ma prądu. Mają mały głośnik i zwykle odbierają mniej zakresów fal radiowych, dlatego jeżeli szukasz przede wszystkim dobrego radia, lepszym wyborem będzie radioodbiornik. Pojedyncze modele radiobudzików mają odtwarzacz CD, może wtedy budzić Cię ulubiony utwór muzyczny z płyty CD.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę wybierając radiobudzik lub radioodbiornik

Podstawową decyzją, jaką powinieneś podjąć, jest wybór rodzaju radia, czy ma być analogowe, czy cyfrowe.

Wygodniejszym rozwiązaniem jest radio cyfrowe. Strojenie stacji odbywa się automatycznie a stacja jest precyzyjnie odnajdowana. Z reguły masz też możliwość zaprogramowania od 4 do 20 stacji radiowych. Możesz je szybko zmieniać, bez konieczności ponownego strojenia. Jeżeli urządzenie posiada przyciski bezpośredniego wyboru stacji radiowych, wystarczy wybrać ten, do którego przypisałeś stację, a radio automatycznie będzie ją odbierać. Jeżeli chcesz, aby na wyświetlaczu pojawiały się informacje tekstowe nadawane przez stację (np. nazwa utworu, wykonawcy), radio musi mieć funkcję RDS. Działa ona tylko w przypadku fal FM. Cyfrowe radio jest jednak droższe. 

W radiu analogowym stacje ustawiasz ręcznie, przekręcając pokrętło. Aby zmienić stację musisz każdorazowo dostroić radio do częstotliwości odpowiadającej stacji. Takie radio najczęściej nie posiada funkcji dodatkowych, jest za to tańsze. Większość radioodbiorników i radiobudzików ma radia analogowe.

 

Urządzenia z radiem cyfrowym pozwalają na zaprogramowanie kilku-kilkunastu wybranych stacji radiowych.
Radioodbiornik

Kolejny wybór dotyczy zakresu fal radiowych, które urządzenie może odbierać. Każde radio odbiera fale ultrakrótkie (FM, UKF). Jeżeli chcesz mieć możliwość odbierania innych fal, na przykład krótkich (AM SW), średnich (AM MW) lub długich (AM LW) sprawdź, czy model, który wybrałeś, ma taką możliwość.

Większy zakres odbioru fal radiowych mają radioodbiorniki. Dodatkowo, możesz w nich dokładnie sprawdzić częstotliwości poszczególnych zakresów fal radiowych. W przypadku fal krótkich (AM SW), średnich (AM MW) i długich (AM LW) mogą mieć mniejszy lub większy zakres. Wybierając radioodbiornik zwróć uwagę, czy ten, na który zdecydowałeś się, pracuje w zakresie, w którym chcesz słuchać wybranej stacji radiowej.

 

Na skali radioodbiornika możesz sprawdzić aktualną częstotliwość fal radiowych. Radiobudziki rzadko dają tę możliwość.
Polecane radiobudziki
  • 109,99 zł
  • 129 zł
  • 44,99 zł
  • 109,99 zł
  • 49 zł

Podtrzymanie pamięci przy braku zasilania to ważna funkcja. Dzięki temu chwilowy brak zasilania sieciowego nie spowoduje wyłączenia się wyświetlacza z godziną, a w niektórych modelach również funkcji budzenia w radiobudziku (zostaniesz obudzony poprzez beeper, który w takim przypadku działa na baterie), a w radiach cyfrowych nie stracisz ustawień dotyczących zaprogramowanych stacji. 

Większość omawianych urządzeń jest monofoniczna. Jednak w przypadku tego rodzaju urządzeń jakość dźwięku nie jest najważniejsza. Jeżeli bardzo zależy Ci na parametrach dźwiękowych, wybierz większy sprzęt – radiomagnetofon lub zestaw muzyczny.

Jeżeli chcesz słuchać radia przez słuchawki, zwróć uwagę, czy model ma możliwość ich podłączenia. W radiobudzikach jest to bardzo rzadko stosowane rozwiązanie.

Jak już wspomniano, każdy radiobudzik posiada wyświetlacz. Może to być świecący, diodowy wyświetlacz LED (najczęściej zielony lub czerwony) lub wyświetlacz LCD, podświetlany lub nie. Podświetlenie występuje w większości modeli, nie jest stałe, włącza się, gdy naciśniesz przycisk. Wyświetlacz LCD jest przeważnie czarno-biały. Jeżeli zależy Ci, aby wyświetlacz był bardzo czytelny i dobrze widzialny w nocy, wybierz LED. Na ciemnym tle cały czas będą świeciły kolorowe cyfry, zazwyczaj duże.

 

By radiobudzik dobrze spełniał swoje zadanie, powinien mieć duży i czytelny wyświetlacz pokazujący godzinę.
Radiobudzik

Najlepszym rozwiązaniem dla osób, które chcą w ciemności sprawdzać godzinę i chcą, aby cyfry były bardzo duże, jest funkcja projekcji. Dzięki niej godzinę możesz wyświetlać na ścianie lub suficie. W zależności od odległości od ściany zmieni się wielkość obrazu – im bliżej ściany stoi radiobudzik, tym obraz mniejszy.

Funkcje ułatwiające obsługę

Narastająca głośność alarmu jest dobrym rozwiązaniem, gdy nie lubisz, jak budzi Cię głośny dźwięk, a chcesz mieć pewność, że alarm nie będzie zbyt cichy, gdy mocno śpisz.

Jeżeli lubisz zasypiać słuchając muzyki, wybierz model z wyłącznikiem czasowym (sleep timer). Możesz zaprogramować urządzenie, aby samoczynnie wyłączyło się po określonym czasie.

Jeżeli urządzenie ma funkcję drzemki, możesz wyłączyć alarm, który po kilku minutach znów się odezwie. Funkcja będzie przydatna, gdy nie lubisz zaraz po przebudzeniu wstawać z łóżka, a obawiasz się, że możesz ponownie mocno zasnąć. 

Przydatne akcesoria

Zasilacz sieciowy

W przypadku niektórych modeli radioodbiorników zasilanych bateryjnie jest możliwość kupienia oddzielnego zasilacza sieciowego, co umożliwi podłączenie urządzenia do prądu.

Słuchawki

Jeżeli chcesz słuchać radia w nocy, bez przeszkadzania innym, warto kupić słuchawki. Najlepiej sprawdzą się niewielkie, douszne modele.


 

Zobacz pełną ofertę radiobudzików w naszym sklepie!


100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link