Jaki radiomagnetofon warto kupić? Modele, które trzeba poznać

Z tego artykułu dowiesz się:do czego służy radiomagnetofon i jakie funkcje posiada jakie akcesoria warto dokupić do radiomagnetofonu CD czy Bluetooth na co warto zwrócić uwagę przy zakupie radiomagnetofonu
Autor: Barbara

Jakiś czas temu wyszły z mody. Obecnie cieszą się popularnością. Można na nich słuchać radia, odtwarzać muzykę lub ją nagrywać na płytę. Mowa o radiomagnetofonach, które znów zagościły na sklepowych półkach. Podpowiadamy, jakie funkcje możesz w nich znaleźć i które modele koniecznie trzeba poznać.

Zobacz także: Jaki radioodtwarzacz wybrać do mieszkania?

Radiomagnetofon – co to jest?

Radiomagnetofon to urządzenie elektroniczne służące do odtwarzania, nagrywania i słuchania muzyki. Niektóre modele zostały wyposażone w wejście na kasety lub płyty CD oraz radio, dzięki któremu posłuchasz swoich ulubionych audycji radiowych. Zaletą takich urządzeń jest ich mobilność, dlatego znakomicie sprawdzą się w podróży lub w trudnych warunkach. Działają nie tylko z zasilaniem sieciowym, lecz także bateryjnym. Nie trzeba się zatem obawiać, że nie ma jak ich podłączyć do prądu.

Nowoczesne modele nie są już starymi odbiornikami kasetowymi. Prym na rynku wiodą radiomagnetofony CD oraz te mające komunikację Bluetooth. Ciekawe rozwiązanie to także radiomagnetofon z USB, do którego bez problemu podłączymy odtwarzacz MP3 i puścimy ulubioną listę utworów. Odtwarzacze na kasety także są w sprzedaży, lecz tego rodzaju odbiorniki nie są preferowane. Nagrania kasetowe są coraz mniej popularne, ponieważ zastąpiły je nowe technologie z wysoką jakością odtwarzania. To system dźwięku przestrzennego, podbicie basów lub kilka trybów muzycznych, które zmieniają parametry.

Jakie akcesoria warto kupić do radiomagnetofonu CD lub innego?

Sam radiomagnetofon nie daje nam wysokiej jakości rozrywki. Do urządzenia można dokupić szereg akcesoriów, które na dłuższą metę posłużą innym urządzeniom w domu. Do wyboru są:

 • słuchawki – nauszne bądź douszne, choć w podróży sprawdzą się właśnie te małe. Do urządzenia można podłączyć je za pomocą przewodu lub jeśli jest to radiomagnetofon z Bluetooth, także bez konieczności obecności kabla;
 • akcesoria do czyszczenia – mogą być to ściereczki, spraye ze stężonym powietrzem bądź płyty, które będą gwarantowały czystość mechanizmu CD. Dzięki nim zmniejszymy ryzyko jego uszkodzenia lub całkowitego zepsucia.

Słuchawki i narzędzia czyszczące to nie wszystko, co można dokupić do takiego urządzenia. Do radiomagnetofonu pasują także kable USB oraz rozmaite odtwarzacze MP3 i MP4.

 • 179 zł
 • 349 zł
 • 299 zł
 • 199 zł
 • 109,99 zł
 • 299 zł
 • 279 zł
 • 159 zł
 • 2 119 zł
 • 239 zł

Na co warto zwrócić uwagę przed zakupem radiomagnetofonu? Modele polecane przez konsumentów

Na rynku jest obecnie szeroki asortyment radiomagnetofonów do wyboru. Są one dość zaawansowane pod względem technologicznym, dlatego przed zakupem warto zwrócić uwagę na kilka istotnych funkcji. Mianowicie na:

 • wyświetlacz – powinien być przyjazny dla oka i czytelny, ponieważ to na nim pojawiają się wszelkie komunikaty. W niektóre modele wyświetlaczy wbudowane są dodatkowe funkcje, więc pokazują one o wiele więcej informacji, niż zwykłe klasyczne. Tego rodzaju wyświetlacz jest w radiomagnetofonie TechniSat DigitRadio 1990. Ma on także radio analogowe i cyfrowe, odtwarzacz CD oraz komunikację Bluetooth. Jest to tzw. radiomagnetofon boombox;
 • zegar – zastępuje tradycyjny budzik. Dobrze jest też znać godzinę o każdej porze dnia i nocy. Bardzo ciekawy zegar jest np. w modelu Lenco SCD-685, który dodatkowo wyposażono w czytnik kart pamięci, pilota i USB;
 • moc wyjściową RMS – oznacza czas emisji czystych dźwięków. Im wyższa, tym lepsza jakość odtwarzania. Wysoką mocą może się pochwalić radiomagnetofon Philips AZB798T/12 lub Thomson RK203CD. Mają one kolejno 2x 6W i 2x 2.5W. Inne modele są nieco słabsze;
 • głośniki – w wielu modelach radiomagnetofonów wbudowane są głośniki szerokopasmowe, które odbierają wysokie i niskie tony. Popularnością cieszą się również dwurożne. Uważa się je za lepsze pod względem jakości. Głośnikami szerokopasmowymi dysponuje np. Sony CFD-S70. Ma on stylowy design, jednokasetowy magnetofon, radio, a także odtwarzacz CD.

Radiomagnetofony CD mają bardzo zróżnicowane ceny. Wiele zależy do marki producenta, funkcji, a także wyglądu samego urządzenia. Za tańsze modele trzeba zapłacić około 250 złotych. Droższe to wydatek w przedziale 300–600 zł, co dla niektórych może być sporym nadwyrężeniem budżetu. W takich sytuacjach warto skorzystać z systemu ratalnego, który oferuje duża liczba sklepów elektronicznych.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link