Jaką przystawkę Smart TV warto wybrać?

Autor: Łukasz

Telewizory dostępne na rynku są już od początku wyposażone w wiele ciekawych funkcji sieciowych. Możemy korzystać z serwisów streamingowych, takich jak Netflix czy Ipla, oglądać filmy na YouTubie, a nawet przeglądać internet. Wszystko to jest możliwe dzięki systemowi Smart TV. Starsze telewizory nie posiadają tego typu opcji. Możemy je jednak dodać za pomocą specjalnych urządzeń, jakimi są przystawki Smart TV. Po podłączeniu uzyskujemy dostęp do wielu przydatnych funkcjonalności. Jaki model warto wybrać?

Para korzystająca z telewizora z funkcjami smart TV

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czy warto korzystać z przystawki Smart TV
 2. na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia
 3. jaką przystawkę Smart TV wybrać

Czy warto korzystać z przystawki Smart TV?

Mężczyzna siedzący przed telewizorem z podłączonym Google Chromecast

Większość modeli telewizorów dostępnych obecnie na rynku posiada funkcje Smart TV. Możemy instalować dowolne aplikacje, korzystać z serwisów streamingowych czy też przeglądać internet za pomocą wbudowanych narzędzi. To niesamowicie przydatne i stosunkowo proste rozwiązanie. Starsze telewizory nie posiadają wszystkich tych funkcjonalności, ale w takim wypadku nie musimy kupować nowego sprzętu. Możemy w bardzo prosty sposób rozszerzyć możliwości urządzenia, które już posiadamy. Wystarczy nabyć specjalną przystawkę Smart TV. Jej koszt jest znacznie mniejszy niż nowego telewizora.

Takie sprzęty nie odstają od pełnoprawnych inteligentnych telewizorów. Posiadają zbliżone możliwości i funkcje. Warto jednak zadbać o to, by wybrać sprawdzony sprzęt od dobrego producenta. Zagwarantuje to odpowiednie działanie. Przystawki Smart TV różnią się także niektórymi parametrami, systemem operacyjnym oraz designem. Należy więc dopasować urządzenie konkretnie do swoich preferencji.

Samo działanie takiego sprzętu jest niesamowicie proste. Wystarczy połączyć je przez HDMI z telewizorem oraz umożliwić dostęp do internetu za pomocą kabla lub wbudowanego modułu Wi-Fi. Po tym możemy bez problemu korzystać z wszystkich dostępnych funkcji i instalować dowolne aplikacje.

 • 1 549 zł
 • 329 zł
 • 899 zł
 • 609 zł
 • 949 zł

Na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia?

Prezentacja Apple TV Box

Obecnie znajdziemy na rynku wiele przystawek Smart TV. Różnią się one nie tylko parametrami technicznymi, ale i możliwościami. Najlepiej wybrać sprzęt, który spełni wszystkie nasze wymagania. Należy zwrócić uwagę głównie na modele od popularnych producentów z dobrymi opiniami. Takie urządzenia będą nie tylko działać lepiej, ale i często posiadają znacznie więcej funkcji. Co jeszcze jest ważne przy zakupie?

 • Procesor – w dużej mierze właśnie od tego podzespołu zależy płynność działania oraz wydajność sprzętu. Warto zwrócić uwagę na urządzenia, które oferują co najmniej dwurdzeniowe układy. Największe znaczenie ma on wtedy, gdy korzystamy z różnych aplikacji, jak YouTube czy Netflix.
 • Jednostka graficzna – nie ma zbyt dużego znaczenia, chyba że zamierzamy grać w gry mobilne na telewizorze.
 • RAM – im jest go więcej, tym lepiej. Najlepiej wybrać przystawkę Smart TV wyposażoną w co najmniej 1 GB pamięci RAM. Daje to zauważalną różnicę, gdy korzystamy z różnych zainstalowanych aplikacji.
 • Pamięć wbudowana – tutaj wiele zależy od osobistych preferencji. Sprzęt z większym dyskiem warto wybrać jedynie wtedy, gdy zamierzamy nagrywać oglądane filmy.
 • Zewnętrzny dysk – istotny, kiedy potrzebujemy większej ilości miejsca. Niektóre urządzenia są kompatybilne z zewnętrznymi dyskami twardymi.
 • Design – polecamy postawić na sprzęt, który wpasuje się pod względem wyglądu do pomieszczenia i będzie współgrał z telewizorem. Na rynku znajdziemy wiele urządzeń, więc nie powinno być z tym najmniejszego problemu. Poza tym ma dość duże znaczenie w przypadku sprzątania, ponieważ niektóre modele przystawek Smart TV mogą mieć nieregularne kształty z trudno dostępnymi miejscami.
 • Połączenie – w większości przypadków, aby podłączyć przystawkę Smart TV do telewizora, wystarczy kabel HDMI. Natomiast jeżeli chodzi o internet, to warto wybrać sprzęt wyposażony w moduł Wi-Fi – zapobiega to konieczności instalowania większej ilości kabli.
 • Dodatkowe funkcje – niektóre modele przystawek oferują ciekawe funkcjonalności, na przykład wbudowany tuner DVB-T do oglądania naziemnej telewizji cyfrowej.
 • System operacyjny – zdecydowana większość modeli pracuje na Android TV. Niektóre jednak posiadają dedykowane systemy, specjalnie dostosowane do danego sprzętu.

Jaką przystawkę Smart TV wybrać?

Na rynku znajdziemy wiele różnych modeli. Warto jednak wyróżnić kilka najpopularniejszych rozwiązań, które gwarantują wysoką jakość. Przystawki Smart TV różnią się funkcjonalnością, wyglądem oraz parametrami technicznymi. Niezwykle istotne jest dostosowanie sprzętu do naszych osobistych preferencji, tak aby nie przepłacać za opcje, z których nie zamierzamy korzystać.

Jedną z najlepszych propozycji jest Google Chromecast Ultra 4K. Cena tego urządzenia to około 350 złotych. Oferuje ono jednak niesamowitą wydajność oraz posiada wszystkie potrzebne funkcje. Możemy instalować dowolne aplikacje, korzystać z przeglądarki internetowej oraz serwisów streamingowych. Sprzęt posiada również wbudowany moduł Wi-Fi i obsługuje bardzo wysoką rozdzielczość – 4K. Jeżeli jednak nie mamy telewizora, który może ją wyświetlić, to znacznie lepszym wyborem będzie Google Chromecast 3.0 lub Amazon Fire TV Stick. Ceny obu tych modeli oscylują w okolicach 200 złotych. Bardziej wymagający użytkownicy docenią możliwości Apple TV 64 GB. Ten model wyróżniają dedykowany system od Apple, minimalistyczny design oraz niesamowita wygoda podczas użytkowania. Sprzęt jest też bardzo wydajny i posiada aż 64 GB wbudowanej pamięci. Tutaj należy jednak liczyć się z ceną 830 złotych. Warto również sprawdzić Xiaomi Mi Box S. On także obsługuje rozdzielczość 4K, posiada wbudowane Wi-Fi i Bluetooth. Wyposażono go aż w 8 GB pamięci na wbudowanym dysku. Dostaniemy go w dość niskiej cenie – około 320 złotych.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link