Wybieramy przenośne lampy LED – na co zwrócić uwagę?

Autor: Zosia

Oświetlenie warsztatowe to istotny aspekt wyposażenia każdego warsztatu lub zakładu produkcyjnego. Jedną z możliwości doświetlenia jest wybór przenośnych lamp LED. Dla kogo są przeznaczone? Czy to praktyczne rozwiązanie w każdym warsztacie?

Mężczyzna czyszczący ścierką karoserię samochodu, w prawej ręce trzyma latarkę.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. na jakie rzeczy zwrócić uwagę przy oświetleniu warsztatu
  2. czym są przenośne lampy LED i jakie mamy alternatywy
  3. jakie są polecane modele przenośnych lamp LED

Na co zwrócić uwagę przy oświetleniu warsztatu?

Latarki LED ulożone na blacie, obok baterie do nich.

W każdym warsztacie, czy to profesjonalnym, czy amatorskim, ważnym elementem jest odpowiednie oświetlenie warsztatowe. Ma ono niebagatelny wpływ na komfort pracy i przede wszystkim dokładność wykonywanych zadań. Mamy do wyboru wiele możliwości i sposobów doświetlenia warsztatu. Jednym z nich jest wybór przenośnych lamp warsztatowych. Czym się kierować przy wyborze lampy? Wybierając oświetlenie, zwróćmy uwagę, jaki kolor światła będzie posiadała lampa. Barwa światła ma bowiem wpływ na poziom zmęczenia naszego wzroku. Są lampy, które emitują ciepłe i zimne światło. Pierwszy rodzaj jest najbardziej zbliżony naturalnemu światłu i powinno wybierać się go do miejsc, gdzie nie ma okien i światło naturalne nie dochodzi. Niestety ta barwa światła jest za ciemna do prac wymagających skupienia i skoncentrowania się na konkretnych naprawianych elementach, np. w samochodzie. Wówczas z pomocą przyjdą lampy o bardziej wyrazistym, wręcz zimnym świetle. Parametrem ostrości światła jest ilość posiadanych przez lampę lumenów. Im jest ona wyższa, tym lampa mocniejsza i ma ostrzejsze światło.

Czym charakteryzuje się przenośna lampa LED i jakie mamy jeszcze opcje?

Na oświetlaniu nie powinniśmy oszczędzać. Dlatego warto postawić na zakup kilku lamp i użytkować je w razie potrzeb. Przenośna lampa warsztatowa jest częstym wyborem ze względu na swoje niewielkie gabaryty. Obsługiwanie jej nie jest skomplikowane. Często nazywa się ją lampą mobilną, ponieważ łatwo ją przenosić z miejsca na miejsce, nie tracąc przy tym jakości światła, jakie oddaje. Taka lampa da nam możliwość zaglądania w każdy zakamarek naprawianej rzeczy, co jest niemożliwe w przypadku stacjonarnego oświetlenia sufitowego lub ściennego. Najczęściej są to lampy bezprzewodowe wyposażone w akumulatory. Obok lamp przenośnych mamy lampy dedykowane do zaglądania pod maskę samochodu. Jak sama nazwa wskazuje, powinny znaleźć się na wyposażeniu warsztatów naprawczych. Najczęściej w tym wypadku stosowana jest lampa warsztatowa akumulatorowa. Dodatkowo do wyboru mamy lampy z lupą oraz lampy warsztatowe w wersji mini, dzięki którym oświetlimy każdy detal pojazdu.

Polecane latarki
  • 89,99 zł
  • 239 zł
  • 439 zł
  • 79,99 zł
  • 49,99 zł

Na jakie modele warto zwrócić uwagę?

Wyłączony reflektor znajdujący się w warsztacie. W tle półki z narzędziami.

Rynek oferuje wiele modeli dobrych latarek warsztatowych. Na pewno warto zwrócić uwagę na Metabo BSA 14.4-18 LED. Jest to latarka warsztatowa LED zasilana akumulatorem. Zapewni nam odpowiedni poziom oświetlenia na poziomie 2600 lumenów – wszystko dzięki obecności 18 diod. Dzięki mocnemu akumulatorowi dotrzemy do każdego zakamarka reperowanego auta. Warto zwrócić uwagę, że materiał, z jakiego została skonstruowana, jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu z powodzeniem można jej używać na budowach. Światło, które emituje latarka nie jest tak rażące jak w większości tego typu urządzeniach, co w efekcie wpływa na większy komfort pracy i mniejsze zmęczenie oczu. Plusem urządzenia jest długi czas jego funkcjonowania (około 8 godzin) na jednym ładowaniu. Posiada ono uchwyt, dzięki któremu możemy je zawiesić w dowolnym miejscu na ścianie.

Kolejnym przykładem może być model CAT CT6525, posiadający magnes, przez co można ulokować lampę praktycznie wszędzie. Urządzenie dysponuje siłą światła na poziomie 200 lumenów. Jego atutem jest obudowa odporna na kurz i pył. Nie dostanie się przez nią również ciecz. Duży plus stanowi możliwość sprawdzenia poziomu naładowania, za sprawą posiadanego przez nią czujnika. Producent wyposażył lampę w trzy tryby świecenia i maksymalny zasięg oświetlenia 15 metrów. Czas ciągłej pracy wynosi do 14 godzin. Kolejny model lampy warsztatowej to CAT CT3510. Jest ona zasilana trzema bateriami typu AAA, a jej moc świecenia wynosi 165 lumenów. Producent zadbał, by urządzenie było wodoodporne oraz miało odpowiedni czas pracy na jednym ładowaniu, wynoszący 5 godzin. Dzięki temu możemy spokojnie pracować, używając lampy w każdych warunkach.

Ekonomicznym rozwiązaniem będzie zakup lampy warsztatowej VARTA Work Flex Area Light. To sprawdzony model m.in. do warsztatów samochodowych czy domowych warsztatów modelarskich. Czas pracy urządzenia producent określa na 35 godzin, a zasilane jest ono bateriami AA. Ponadto produkt jest odporny na wszelkiego rodzaju zachlapania, o które w czasie napraw nietrudno i objęty został okresem gwarancyjnym wynoszącym 36 miesięcy. Na koniec jeszcze jeden produkt warty uwagi, czyli lampa warsztatowa Bosch Professional GLI 14,4 V/18 V, zasilana akumulatorem litowo-jonowym. To uniwersalny produkt mający zastosowanie głównie w zakładach naprawczych. Producent zadbał o użytkowników, zapewniając 24-miesięczny okres gwarancyjny. Na dodatek może on ulec przedłużeniu do 36 miesięcy pod warunkiem, że zarejestrujemy lampę na stronie producenta. Lampa została wykonana z bardzo trwałego materiału, odpornego nawet w przypadku upuszczenia urządzenia na betonowe podłoże.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link