Jaki ekspres do kawy wybrać? Przegląd i opis modeli do 150 zł

Autor: Beata

Smakosze ,,czarnego napoju” z pewnością stanęli kiedyś przed dylematem, zadając sobie pytanie, jaki ekspres do kawy wybrać. Aby zdecydować się na odpowiednie urządzenie, warto ustalić, jaki rodzaj kawy lubi się najbardziej. Który model będzie najlepszym wyborem do kwoty 150 zł?

Filiżanka przy ekspresie do kawy

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie są zalety przygotowywania kawy w domu
  2. jakie są rodzaje ekspresów do kawy
  3. jaki ekspres do kawy do 150 zł wybrać

Domowa kawiarnia

Kawa zrobiona przy użyciu ekspresu do kawy

Wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez niezbędnej dawki kofeiny. W dużej liczbie przypadków warunkuje to samopoczucie przez cały dzień, a także dodaje energii do sprostania wszelkim obowiązkom osobistym, szkolnym czy zawodowym. Najprostszym sposobem jest zaparzenie zwykłej, sypanej, czarnej kawy, jednak nie wszystkim ona odpowiada, głównie przez ubogie walory smakowe. Wielbiciele głębszych doznań dla swoich kubków smakowych powinni zatem zastanowić się, jaki ekspres do kawy będzie w stanie sprostać ich wymogom.

W zależności od rodzaju i modelu urządzenia, możliwe jest zaparzenie słynnego włoskiego espresso, cappuccino, café latte czy nawet tradycyjnej mokki w domowych warunkach. Wytrawni domowi bariści będą w stanie przygotować napój niemal niczym nieróżniący się od tych, które serwuje się w restauracjach i kawiarniach. Niezbędny do tego celu będzie jednak wybór odpowiedniego sprzętu. To, jaki ekspres do kawy posłuży do przygotowania porannej dawki kofeiny, w dużej mierze uzależnia końcowy efekt.

Jakie są rodzaje ekspresów do kawy?

  1. Przelewowy ekspres do kawy – w drodze przygotowań, do pojemnika z mieloną kawą wlewa się wrzątek, który następnie przesącza się przez filtr do dzbanka. Zabieg ten pozwala uzyskać większą ilość kofeiny. Zaletami tego urządzenia są przede wszystkim: niższa cena, prostota w obsłudze, możliwość szybkiego przygotowania dużej ilości kawy, a także fakt, że urządzenie można wykorzystać do parzenia herbaty.
  2. Ciśnieniowy ekspres do kawy – do przygotowania kawy wykorzystywane jest większe ciśnienie. Większość modeli jest wyposażona w specjalną dyszę, która pozwala na spienianie mleka do cappuccino. Są proste w obsłudze, posiadają sporo udogodnień i dodatkowych funkcjonalności, pozwalających stworzyć znacznie lepsze smakowo porcje płynnej kofeiny. Konieczne jest jednak uzupełnianie wody i kawy oraz czyszczenie urządzenia. Minus stanowi wyższa cena niż w przypadku ekspresów przelewowych.

Zastanawiając się nad tym, jaki ekspres do kawy wybrać, warto również pomyśleć o innych rodzajach modeli ciśnieniowych. Wśród nich wymienić można chociażby ekspresy kapsułkowe, które do przygotowywania małej czarnej wykorzystują specjalne, zamknięte próżniowo kapsułki. Ponadto w wersjach domowych występują też znane przede wszystkim z kawiarni ekspresy kolbowe, w których stosuje się wrzątek i pompę. Za ich pomocą można przygotować kawę, która zaskoczy swoimi walorami smakowymi.

  • 649 zł
  • 119 zł
  • 99,99 zł
  • 695 zł
  • 429 zł

Jaki ekspres do kawy do 150 zł wybrać?

Mężczyzna nalewający do filiżanki kawę zrobioną w ekspresie

Wśród ekspresów przelewowych jednym z najlepszych wyborów jest Bosch CompactClass TKA3A031. Urządzenie o mocy 1100 W pozwoli szybciej przygotować kawę, a dzbanek o pojemności 1,25 litra sprawi, że cieszyć się z niej będzie cała rodzina. Model ten ma funkcję podtrzymywania temperatury, dzięki czemu napój zbyt szybko nie ostygnie. Innymi dodatkami są chociażby funkcja automatycznego wyłączenia po okresie bezczynności, a także możliwość zablokowania parzenia w dowolnym momencie, co przydaje się w sytuacji, gdy chcemy skosztować kawy o różnej mocy.

Osoby chcące jeszcze dokładniej przygotowywać swój ulubiony rodzaj kawy mogą zdecydować się na model Philips HD7461/20, posiadający wskaźnik poziomu wody w dzbanku. Jest to szczególnie przydatne w sytuacjach, gdy nie wiemy, ile należy jej wlać, aby zaparzyć kawę. Poza tym został on wyposażony również w system oszczędzania energii i możliwość blokowania parzenia. Natomiast szybkie przygotowanie napoju możliwe jest dzięki mocy urządzenia wynoszącej 1000 W.

Jaki ekspres do kawy wybrać, aby przygotować jak największą jej ilość? Rozwiązaniem jest Electrolux EKF7900, posiadający dzbanek o pojemności aż 1,65 litra. Model ten dodatkowo został wyposażony w możliwość filtrowania wody, co służy poprawie smaku kawy, a także opcję zaprogramowania startu ekspresu.

Miłośnicy małej czarnej, którzy nie wiedzą, jaki ciśnieniowy ekspres do kawy wybrać, powinni zwrócić swoją uwagę w stronę Bosch Tassimo Vivy 2. To niezwykle małe i kompaktowe, ale jednocześnie użyteczne urządzenie posiada ciśnienie 3,3 bara i moc 1300 W. Wystarczy wcisnąć jeden przycisk, aby przygotować idealną kawę, a w dodatku ekspres automatycznie dokonuje czyszczenia i odkamieniania.

Jeszcze większa moc i ciśnienie, wyjątkowy design oraz możliwość przygotowywania gorących i zimnych napojów – to największe zalety Krups Nescafe Dolce Gusto Piccolo KP100B. Producenci zadbali o jak największą różnorodność, dlatego konsumenci mogą przygotować aż 30 różnych kaw i herbat, ciesząc się ich znakomitym smakiem.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link