Jaki adapter Lightning wybrać?

Autor: Adam

Lightning to wejście charakterystyczne dla wszystkich iPhone’ów i niektórych starszych iPadów, w tym dostępnych ciągle w sprzedaży iPadów Mini – w tych urządzeniach Apple zdecydowało się nie wprowadzać uniwersalnego złącza USB-C. Dzięki przejściówkom możesz do nich jednak podłączyć kabel słuchawkowy jack (3,5 mm), HDMI, USB-A czy microUSB. Czyli słuchawki, monitor i telewizor lub źródło danych albo zasilania.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. o podstawowych faktach o złączu Lightning
  2. jakie są przykładowe adaptery Lightning

Co to jest Apple Lightning?

Air Pods i port Lightning

Jeżeli ktoś nie kojarzy, czym jest złącze Lightning, najprawdopodobniej nie jest klientem firmy Apple. To bardzo charakterystyczny dla tego przedsiębiorstwa zabieg: tworzyć rozwiązania stosowane wyłącznie w produktach swojej marki. Inne firmy najczęściej wykorzystują „powszechne” technologie zamiast wymyślać własne wersje. Bezpośrednim „konkurentem” Apple Lightning jest USB-C (a wcześniej było nim microUSB).

Historia kabla Lightning sięga 12 września 2012 r. Świat dowiedział się o tym złączu wraz z nadejściem smartfona iPhone 5 oraz iPodów z ówczesnej linii. W odróżnieniu od wcześniejszego rozwiązania porzucono tu 30 pinów na rzecz 8. Oczywistym efektem „in plus”, dosłownie rzucającym się w oczy, były wygląd i gabaryty złącza. Ktoś stwierdzi, że kabel to kabel. Nic bardziej mylnego. Wielu użytkowników preferuje elektronikę o mniej topornej estetyce i mniejszych wymiarach. To dotyczy nawet przewodów! Kolejna zaleta Apple Lightning: to złącze jest dwustronne i nie ma możliwości błędnego podłączenia. Przez kolejne lata stosowane było we wszystkich mobilnych urządzeniach Apple: iPhone’ach, iPadach i iPodach. Dziś zostało w smartfonach i wciąż sprzedawanych iPadach Mini (6. generacja). Jak wiadomo, iPody zniknęły, a iPady Pro od trzeciej generacji (2018 r.) mają uniwersalne złączę USB-C, podobnie jak nowe macbooki (w nomenklaturze Apple to Thunderbolt 3). USB-C stosowane jest też przez pozostałych producentów sprzętów audio-wideo (smartfony, komputery, dyski zewnętrzne, słuchawki) do transmisji danych (obrazu i dźwięku, także „na żywo”, do plików) oraz do ładowania.

 

 

  • 119,99 zł
  • 219,99 zł
  • 64,99 zł
  • 49,99 zł
  • 29,99 zł

Adapter Lightning Jack i inne

Air Pods i port Lightning

Oczywiście, najłatwiej podłączyć do iPhone’a słuchawki ze złączem Lightning, np. przewodowe Apple EarPods, lub słuchawki Bluetooth – tu wybór jest ogromny. Ale to nie jest jedyna opcja. Jeśli masz swoje ukochane słuchawki przewodowe, zastosuj adapter Lightning Jack. To najpopularniejsza przejściówka – ze złącza Lightning do gniazda słuchawkowego 3,5 mm, żeńskiego. Można też znaleźć adapter iPhone AUX, czyli z jednej strony Lightning, a z drugiej męski jacka. W ten sposób podłączysz smartfon Apple do głośnika czy amplitunera.

W pudełku z telefonem Apple iPhone 11 znajduje się kabel Lightning – USB-A. W pudełku z Apple iPhone 12 (oraz iPhone 11 Pro) przewód Lightning – USB-C (singum temporis!). Ale to oczywiście nie koniec „możliwości” złącza Apple Lightning! W naszym sklepie znajdziesz również przejściówki Lightning – HDMI (żeńska), Lightning – USB-A i Lightning – microUSB. Za pomocą tej pierwszej prześlesz obraz i dźwięk ze smartfonu na monitor czy telewizor (nie w drugą stronę!) „na żywo” przewodowo, czyli pewniej i stabilniej niż przez Wi-Fi. Za pomocą tej drugiej możesz telefon ładować (via kabel o końcówce microUSB), a także dwustronnie transmitować dane. Ta trzecia służy do podłączania czytnika kart SD/MicroSD, bezpośrednio aparatu, a nawet – uwaga, ciekawostka dla geeków! – klawiatury dźwiękowej MIDI. 

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link