Kiedy przyda się nam przedłużacz do słuchawek z mikrofonem?

Autor: Łukasz

Jeśli kabel przesyłający sygnał do słuchawek z mikrofonem jest za krótki, niezbędne okazuje się skorzystanie z przedłużacza. Nie ryzykujemy wówczas, że przewód zbyt się napręży i spowoduje zagrożenie uszkodzenia wtyku w gnieździe.

zwiniety w kłębek kabel do słuchawek

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jaki powinien być idealny przedłużacz do słuchawek z mikrofonem
  2. które elementy przedłużacza są najważniejsze
  3. czego unikać przy wyborze przedłużaczy do słuchawek z mikrofonem

Jaki przedłużacz do słuchawek z mikrofonem warto wybrać?

końcówki typu jack w różnych kolorach

Wyobraźmy sobie, że przewód łączący słuchawki z gniazdem jest zbyt krótki. Napręża się, powoduje, że nie możemy przyjąć wygodnej pozycji, a na dodatek istnieje możliwość uszkodzenia wtyku. Z takimi przypadkami mamy do czynienia, szczególnie kiedy podłączamy słuchawki do karty dźwiękowej w PC-cie, która znajduje się na tylnej ścianie komputera. Nie dość, że skrzynia najczęściej stoi przysunięta do ściany, to jeszcze lokalizacja wejścia powoduje dodatkowe naprężanie przewodu. Wówczas z pomocą przyjdzie nam przedłużacz do słuchawek.

Dobry przedłużacz do słuchawek z mikrofonem powinien mieć kilka podstawowych właściwości. Przed zakupem warto zasięgnąć opinii innych użytkowników, którzy w internecie chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami. Gwarancją wysokiej jakości powinna być też marka producenta. Gdy zdecydujemy się na wybór producenta i zapoznamy z fachowymi opiniami, należy zwrócić uwagę na wtyki przedłużacza do słuchawek z mikrofonem. Wtyki powinny być dobrej jakości, by mogły posłużyć nam jak najdłużej. Kolejny element do sprawdzenia to kabel, który nie powinien być zbyt cienki, ale także przedłużacz nie może być zbyt sztywny i niepodatny na wyginanie. Musimy również przemyśleć kwestię długości przedłużacza do słuchawek z mikrofonem. Powinien on odpowiadać naszym aktualnym potrzebom, ale również tym, które dopiero mogą się pojawić. Krótko mówiąc, lepiej zainwestować w dłuższy kabel. W sieci można znaleźć wiele tanich zamienników, ale jeśli liczymy na długotrwałe użytkowanie i stabilną jakość, powinniśmy przygotować się na większy wydatek. Wówczas przedłużacz do słuchawek z mikrofonem będzie mógł służyć nam przez lata.

  • 89,99 zł
  • 19,99 zł
  • 15,99 zł
  • 44,99 zł
  • 14,99 zł

Przedłużka do słuchawek z mikrofonem: istotne informacje

Końcówki różnych kabli

Przy zakupie przedłużacza do słuchawek z mikrofonem warto sięgnąć po standardową długość kabla, która wynosi około półtora metra. To rozmiar, który po założeniu słuchawek na głowę pozwoli na zostawienie nieco zapasu. Przy wyborze długości przedłużacza niektórzy użytkownicy zwracają uwagę na poziom obniżenia jakości sygnału. Parametr ten zależny jest wprawdzie również od konstrukcji przewodu, ale duże znaczenie ma tu przede wszystkim sprzęt źródłowy i jego właściwości (karta dźwiękowa, wzmacniacz słuchawkowy).

Koniecznie zwróćmy uwagę na czystość zastosowanego przewodnika w przewodzie. Najczęściej jako przewodnik w kablach wykorzystywana jest miedź. Im wyższa czystość przewodnika (bliska 100 procent), tym sprzęt jest lepszy. Producent zawsze powinien podawać na opakowaniu poziom czystości przewodnika.

Kolejny wskaźnik, którym warto sugerować się przy wyborze kabla, to ekranowanie, czyli poziom zabezpieczenia kabla od zakłóceń. Optymalny kabel to taki, w którym także poszczególne żyły przewodu są dodatkowo ekranowane. Pojawia się wówczas mniej zakłóceń wewnętrznych i zewnętrznych.

Najczęściej stosowanym wtykiem w przedłużaczach do słuchawek z mikrofonem jest wtyk z końcówką typu jack audio 3,5 mm, który wkłada się do wyjścia AUX. Końcówka może być prosta lub kątowa. Wygodniejszym rozwiązaniem jest wtyk kątowy, bardziej odporny na zewnętrzne uszkodzenia mechaniczne. Dodatkową wartością będzie wybór wtyków pokrytych złotem, gdyż kruszec ten lepiej przewodzi prąd. Ma to jednak zdecydowany wpływ na cenę przedłużacza. Kable z nieco mniejszym rozmiarem wtyku typu jack (2,5 mm) wykorzystywane są przez producentów sprzętu elektronicznego do smartfonów czy tabletów. Mają niewielkie rozmiary i charakteryzują się wysoką odpornością mechaniczną.

Ile powinien kosztować przedłużacz do słuchawek z mikrofonem?

By użytkownik był zadowolony z działania przedłużacza do słuchawek z mikrofonem, wcale nie musi wydawać na niego kilkuset złotych. Tańszy osprzęt również się sprawdzi, ale schodzenie poniżej poziomu kilkudziesięciu złotych może spowodować odczuwalny spadek jakości przesyłanego dźwięku oraz skutkować niską żywotnością urządzenia. Wyznacznikiem jakości powinna być marka producenta, dlatego warto unikać kabli typu no name, gdzie nazwa wykonawcy nie jest nawet wskazana na opakowaniu. Można kupić je niemal w każdym markecie. Wada, która najszybciej daje o sobie w tym przypadku znać, to przerwanie wiązki przewodów z powodu użycia zbyt małej ilości miedzi do ich produkcji. Takie usterki mogą pojawić się już po kilku tygodniach eksploatacji przedłużacza. Natomiast to, co wyróżnia droższe kable, to spiralny kształt, który sprawia, że są bardziej odporne na uszkodzenia. To najczęściej wybierane rozwiązanie spośród przedłużaczy do słuchawek.

40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link