Jaki przedłużacz do głośników komputerowych wybrać?

Autor: Agnieszka

Przedłużacz do głośników komputerowych nie tylko pomoże komfortowo rozmieścić nasz zestaw stereo, ale także może posłużyć jako dodatkowy przewód do mikrofonu do karaoke lub telewizora.

kabel sygnałowy do głośników komputerowych jack

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie typy podłączenia znajdują się w zestawach audio do PC
  2. jaki przedłużacz do głośników komputerowych wybrać
  3. jakie głośniki komputerowe warto kupić

Jakie typy podłączenia znajdują się w zestawach audio do PC?

Głośniki komputerowe z kablem jack 3.5 mm

Sprzęt komputerowy, a zwłaszcza audio, kupujemy z zamiarem, by cieszyć się nim przez lata. Zdarza się jednak, że po drodze przyjdzie nieoczekiwany remont, przemeblowanie lub nawet zmiana mieszkania. Gdy przygotowujemy ponownie stanowisko pracy, może się okazać, że nasze ulubione głośniki mają za krótki kabel. Co w takiej sytuacji zrobić? Wystarczy zakupić odpowiedni przedłużacz do głośników komputerowych!

Warto wyróżnić dwa rodzaje wtyków, które w takiej sytuacji spotyka się najczęściej:

  • RCA – potocznie nazywane także cinch. W głośnikach komputerowych występuje wariant z dwoma wtykami RCA do głośników oraz jednego mini jack do karty dźwiękowej.
  • Mini jack – popularne złącze słuchawkowe 3,5 mm. Można je spotkać w smartfonach, telewizorach, komputerach czy samochodzie. Do transmisji sygnału audio wykorzystuje się jeden przewód.

Należy umieć rozróżnić kabel sygnałowy od przedłużacza. Ten pierwszy zakończony jest dwoma wtykami, służy więc do podłączenia słuchawek lub głośników do telefonu tudzież komputera. Przedłużacz charakteryzuje się tym, że z jednej strony ma męski wtyk mini jack 3,5 mm, a z drugiej żeńskie wejście, tzw. gniazdo.

Polecane kable audio-wideo
  • 129,99 zł
  • 25,99 zł
  • 39,99 zł
  • 49,99 zł
  • 69,99 zł

Jaki przedłużacz do głośników komputerowych wybrać?

Przedłużacz mini jack do głośników komputerowych

Przedłużacz do głośników komputerowych występuje najczęściej w formie przewodu zakończonego z jednej strony złączem słuchawkowym, a z drugiej wtyczką mini jack 3,5 mm. Pozwala to zachować wysoką jakość transmisji dźwięku, a także ułatwia podłączenie. W zależności od potrzeb, kable przedłużające da się kupić już od 1 metra, jak np. Unitek Y-C932ABK. To wysokiej klasy przewód wykonany z przyjaznych dla środowiska materiałów. Sam kabel został zrobiony całkowicie z miedzi. Warto podkreślić pozłacane wtyki i aluminiowe końcówki. Dzięki nim zyskujemy długoletnią żywotność kabla oraz wysokiej klasy przesyłanie dźwięku. Nieco dłuższy, bo 3-metrowy, przewód Hama 99123249 charakteryzuje się niską rezystancją przejściową, co zapewnia niezawodny sygnał.

Przedłużacz z męską oraz żeńską końcówką jack 3,5 mm możemy wykorzystać również do innych sprzętów elektronicznych. Oprócz głośników, doskonale współpracuje też z odtwarzaczami MP3 czy mikrofonami do karaoke.

Poszukując dłuższych przewodów, zwracajmy uwagę na jakość ich wykonania. Niskiej klasy kable mogą powodować zakłócenia transmisji, w efekcie czego otrzymamy marny dźwięk. Hama 00122322 to przedłużacz do głośników komputerowych o długości 5 m. Zastosowanie elastycznych materiałów zabezpiecza przed uszkodzeniem przewodu, a także umożliwia swobodne umieszczenie go w różnego rodzaju prowadnicach. Należy również podkreślić obecność warstwy ekranującej, która gwarantuje bezstratną transmisję.

W przypadku, kiedy przedłużacz byłby narażony na uszkodzenia mechaniczne spowodowane kółkami od fotela czy domowym gryzoniem, trzeba zwrócić uwagę na szerokość przekroju i dodatkowy oplot, który wzmocni kabel. Pozłacane końcówki z kolei lepiej przewodzą prąd, stąd warto je stosować w przypadku droższych zestawów audio o większej czułości.

Jak dobrać długość przedłużacza do głośników komputerowych? Musi ona wynosić tyle, aby przewód nie był mocno naprężony. Może to bowiem stwarzać niebezpieczeństwo przypadkowego wyrwania wtyku, a nawet uszkodzenia gniazda. Powinno się wziąć pod uwagę też zapas dodatkowych centymetrów, które mogą się przydać w przyszłości. Jednocześnie nie poleca się kupować przedłużaczy dłuższych niż 5 m. Narażamy się wtedy na stratę w transmisji i obniżenie jakości dźwięku.

Jakie głośniki komputerowe warto kupić?

Kompletując zestaw komputerowy, powinniśmy zadbać o sferę audio. Inwestycja w wysokiej klasy głośniki podniesie komfort pracy, a także pozwoli się zrelaksować przy ulubionej muzyce bądź grze wideo. Logitech Z533 typu 2.1 w zestawie oferują również głośnik basowy. Moc RMS wynosi 60 W, co z powodzeniem wystarczy do nagłośnienia niewielkiego pomieszczenia, zwłaszcza, że moc maksymalna wynosi aż 120 W. Logitech Z533 do podłączenia wykorzystują złącze 3,5 mm lub RCA, więc bez kłopotu będziemy mogli zwiększyć ich zasięg za pomocą przedłużacza do głośników komputerowych.

Zestaw Logitech Z906 5.1 THX/500W z kolei spełni oczekiwania osób lubiących głośny, przestrzenny dźwięk. Składa się on z pięciu głośników oraz głośnika basowego o łącznej mocy RMS wynoszącej 500 W. Na uwagę zasługuje obsługa ścieżek dźwiękowych w formacie Dolby Digital i DTS, dzięki czemu oglądanie filmów będzie prawdziwą przyjemnością. W zestawie znajduje się też pilot zdalnego sterowania.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link