Czy prostownica do 60 zł będzie dobra? Na co zwracać uwagę przy wyborze?

Autor: Adam

Prostownica do 60 zł to rozwiązanie raczej turystyczne aniżeli takie, z którego warto korzystać na co dzień. W tej cenie trudno znaleźć wiele modeli. Wszystkie mają bardzo ograniczone funkcje, choć na wyjazdach wakacyjnych z pewnością dobrze się sprawdzają.

Kobieta prostująca długie włosy w łazience

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czy warto kupić prostownicę do 60 zł
 2. czego oczekiwać od prostownicy za mniej niż 100 zł
 3. dlaczego warto kupić nieco droższą prostownicę

Czy warto kupić prostownicę do 60 zł?

Kobieta z długimi włosami z prostownicą w ręce

Prostownica do 60 zł to urządzenie o bardzo ograniczonych funkcjach. W tej cenie znaleźć można właściwie jedynie prostownice turystyczne. Na szczęście wyposażone są one w powłokę ceramiczną, która zapewnia włosom odpowiednią ochronę i bezpieczeństwo. Fakt, że równomiernie się ona nagrzewa znacznie zmniejsza ryzyko tego, iż podczas stylizacji włosy zostaną zniszczone. Niestety jednak urządzenia turystyczne (np. Vesta VTHS01R) nie są wyposażone w regulację temperatury podczas stylizacji, o automatycznym dostosowaniu temperatury do włosów w związku z tym także trzeba zapomnieć. Nie można też liczyć na jonizację oraz inne formy ochrony włosów przed szkodliwym działaniem wysokiej temperatury. Taka turystyczna prostownica do 60 zł nagrzewa się maksymalnie do około 160 stopni Celsjusza, co wydłuża proces stylizacji, narażając (szczególnie grube i ciężkie) włosy na konieczność dłuższego kontaktu z wysoką temperaturą. Prostownica turystyczna jest więc rozwiązaniem przydatnym, natomiast z pewnością nie powinno się jej traktować jako urządzenia do codziennej stylizacji włosów. Do takich zabiegów potrzebne są bardziej zaawansowane modele, za które nie zapłacimy wcale dużo więcej.

 • 199 zł
 • 179,99 zł
 • 299 zł
 • 199,99 zł
 • 59,99 zł

Na co zwrócić uwagę, wybierając prostownicę za więcej niż 60 zł?

Pasmo włosów prostowane przez fryzjera

Prostownica za nieco więcej niż 60 zł może okazać się bardzo dobrą inwestycją. Nie trzeba od razu kupować urządzenia za 250 czy 300 zł. Już prostownica za mniej niż 100 zł potrafi zapewnić bardziej zaawansowaną funkcjonalność. Od podstawowego sprzętu do codziennej stylizacji włosów należy oczekiwać:

 • maksymalnej temperatury na poziomie co najmniej 230 stopni Celsjusza;
 • funkcji szybkiego nagrzewania – np. Babyliss Ceramic Straight 230 ST089E jest gotowa do użycia w ciągu 30 sekund, dzięki czemu nie wymaga długiego oczekiwania na rozgrzanie płytek;
 • co najmniej 2 ustawień temperatury – regulacja temperatury pozwala dopasować intensywność stylizacji. Im lepiej dobrana temperatura, tym bardziej gładkie będą włosy po stylizacji. Temperatura około 200 stopni Celsjusza jest zalecana do włosów cienkich i farbowanych. Natomiast 230 stopni Celsjusza powinny ustawić właścicielki włosów gęstych, kręconych, niepoddających się stylizacji.

Ciekawym rozwiązaniem, które można znaleźć w modelach poniżej 100 zł, są także ruchome płytki (np. w Rowenta SF1519). Dopasowują się one do grubości pasma włosów, zwiększając tym samym efekt stylizacji. Co ciekawe, w podobnej cenie da się kupić również prostownicę o funkcjach lokówki i karbownicy – np. Remington Sleek & Curl S6500. Dzięki takiemu urządzeniu możesz uzyskać dowolną fryzurę. Prostowanie, kręcenie i falowanie umożliwia innowacyjny kształt płytki prostownicy. Jest ona długa, a jednocześnie wyposażona w specjalne krawędzie, które pozwalają osiągnąć bardzo zróżnicowane efekty stylizacyjne. Niektóre urządzenia są wyposażone też w funkcję Turbo Boost, która umożliwia ekspresowe osiągnięcie żądanej temperatury w kilkanaście sekund, co przekłada się oczywiście na krótszy czas stylizacji. Dla zapominalskich ważnym ułatwieniem jest także automatyczny wyłącznik, który samoczynnie wyłącza nieużywane urządzenie (np. w Remington S1005).

Dlaczego warto kupić nieco droższą prostownicę?

Prostownica do 60 zł – to bardzo atrakcyjne hasło, ale warto zastanowić się, co się za nim kryje. Wybierając urządzenia do stylizacji włosów, pamiętajmy, że szczególnie delikatne, cienkie i wypadające kosmyki bardzo łatwo zniszczyć w trakcie nieodpowiednio prowadzonej stylizacji. Droższe prostownice przede wszystkim wyposażone są w szereg rozwiązań, które mają zabezpieczać włosy przed szkodliwymi skutkami stylizacji z wykorzystaniem wysokiej temperatury. Ceramiczno-diamentowe, turmalinowe czy tytanowe powłoki mają zapewnić jak najbardziej równomierne nagrzewanie się urządzenia, jak najkrótszy czas kontaktu włosa z rozgrzaną płytką i jak najmniejsze ryzyko uszkodzenia struktury włosa. Zastosowana w większości modeli jonizacja sprawia, że włosy są gładsze i się nie elektryzują. Spora część urządzeń jest wyposażona w technologię, która diagnozuje włosy i dobiera do nich taką temperaturę, aby utrzymały one naturalne nawilżenie. Z kolei ruchome płytki uginają się, gdy nacisk na włosy jest zbyt duży, co chroni je przed uszkodzeniem. Niektóre prostownice zostały także wyposażone w funkcję pary, która nawilża włosy i chroni je przed niepożądanymi efektami stylizacji.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link