Projektor gwiazd – pozwól dziecku zasnąć pod rozgwieżdżonym niebem

Autor: Joanna

Projektory gwiazd to proste lampki nocne przeznaczone dla dzieci. Dzięki nim jesteś w stanie zapewnić swojemu maluchowi przyjemny i spokojny sen. Działają w taki sposób, że na suficie wyświetlana jest projekcja rozgwieżdżonego nieba. Niektóre modele oferują także uspokajające dźwięki, przy których łatwiej zasnąć. Jaki projektor wybrać?

Śpiąca dziewczynka z namalowanymi gwiazdkami nad głową

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak działa projektor gwiazd;
 2. jaką lampkę nocną wybrać dla dziecka;
 3. czym się kierować przy wyborze takiego sprzętu.

Niech Twoje dziecko śpi spokojnie

Śpiące dziecko otoczone gwiazdkami z białej waty

Projektor gwiazd dla dzieci to stosunkowo proste urządzenie, które pozwoli przyjemnie, komfortowo i spokojnie spać Twojemu dziecku. Dzięki niemu możesz stworzyć aurę spokoju. Jego zadaniem jest projekcja rozgwieżdżonego nieba na suficie. Dodatkowo, niektóre urządzenia posiadają inne funkcje. Może to być na przykład odtwarzanie spokojnej muzyki lub odgłosów natury. Wpływa to na spokojny, przyjemny sen oraz dużo prostsze zaśnięcie. Często w przypadku naprawdę małych dzieci taki sprzęt po prostu je uspokaja, niwelując nocne podróże do pokoju malucha z powodu płaczu lub przebudzenia.

Projektory gwiazd nie są jednak przeznaczone tylko dla niemowląt. Również starsze dzieci będą zachwycone magicznymi gwiazdkami na suficie. Ale nie jest to jedyne zadanie urządzenia. W razie przebudzenia pokazuje ono drogę na przykład do toalety. Dzieci boją się często ciemności, a projektor gwiazd jest w stanie delikatnie rozświetlić pokój, co umożliwi maluchowi spokojny powrót do snu. Czym kierować się przy wyborze odpowiedniego modelu? Jak wybrać dobry projektor dla dzieci?

Rodzaje projektorów dla dzieci

Jest kilka różnych rodzajów projektora przeznaczonego dla dzieci. Różnią się one kształtem, zasadą działania oraz często też funkcjami. Należy dobrać odpowiedni do wieku i wymagań dziecka.

 • Projektor w postaci lampki nocnej – najprostsze rozwiązanie. Wystarczy postawić urządzenie na szafce nocnej, tak jak tradycyjną lampkę, a następnie można włączyć projekcję obrazów lub przyjemną melodyjkę. Możliwe jest korzystanie zarówno z jednej funkcji, jak i kilku jednocześnie. Na rynku jest wiele urządzeń, które reagują na płacz dziecka. Kiedy takowy wykryją, uruchamia się lampka nocna, dla bezpieczeństwa i uspokojenia.
 • Projektor z karuzelą – dziecko, które leży w łóżeczku, dość szybko się nudzi, ale da się temu zapobiegać. Nad jego główką można powiesić karuzelę z różnymi zabawkami. Mogą się one kręcić, ponadto można uruchomić jakąś przyjemną melodyjkę. Jednak istnieje rozwiązanie, które urozmaici zabawę dziecku. Karuzelę warto wyposażyć w projektor. Takie połączenie rozwija zmysły dziecka i jest po prostu dużo ciekawsze. Urządzenie to jest przeznaczone dla niemowląt powyżej 3 miesiąca życia, o czym należy pamiętać, aby korzystanie z urządzenia było w pełni bezpieczne.
 • Projektor dla dzieci w formie przytulanki – to ciekawe połączenie maskotki z urządzeniem, które wyświetla obraz i uspokaja dziecko przyjemną melodią. Niewielki rozmiar i zasilanie bateriami sprawiają, że można go zabrać wszędzie bez najmniejszego problemu.
 • Projektor dla dzieci w formie latarki– jest to urządzenie przeznaczone dla starszych dzieci. Wyglądem i działaniem przypomina tradycyjną latarkę, ale wyświetla przy tym ulubionych bohaterów z bajek lub inne obrazy na ścianie czy suficie. W razie potrzeby można przełączyć tryb na zwykłą latarkę, więc tak naprawdę to urządzenie 2 w 1.
Polecane lampy dla dzieci
 • 79,99 zł
 • 24,99 zł
 • 29,99 zł
 • 119,99 zł
 • 129,99 zł

Praktyczne porady

Dziewczynka śpiąca przy rozgwieżdżonym niebie z projektora

Jest kilka aspektów, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu projektora dla dziecka. Bardzo istotne jest dobranie takiego, który pozwala na regulację poziomu światła. Dlaczego? Za jasne światło nie pozwoli komfortowo spać, przez co będzie przeszkodą, a nie pomocą, dla dziecka. Ważne jest też zastosowanie delikatnych barw, ponieważ nie chcemy, aby maluszek był przez nie jeszcze bardziej pobudzony.

Wiele modeli posiada także funkcję samoczynnego wyłączenia po 30–45 minutach, co sprzyja oszczędzaniu. Urządzenie nie musi być uruchomione cały czas, kiedy dziecko śpi. Warto też zwrócić uwagę na projektory, które pozwalają odpowiednio regulować funkcje. Niektóre działają z zawsze włączoną melodią, inne nie.

Istnieją proste projektory, które wyświetlają kształty geometryczne, jak gwiazdki, kwadraty czy kółka. Ale dziecku największą przyjemność sprawią te bardziej zaawansowane, wyświetlające historie z bajek lub takie w formie pluszaka czy latarki. Istotnym elementem jest również regulacja głośności, w sytuacji kiedy projektor posiada funkcję puszczania melodii. Zdecydowanie nie chcemy, aby dziecko nie mogło przez niego zasnąć.

Stosowanie projektorów dla dzieci zalecane jest dopiero od 3 miesiąca życia malucha. Należy o tym pamiętać, by dopasować sprzęt do jego wieku. Ceny takich urządzeń są bardzo zróżnicowane, zależnie od tego, jak zaawansowany projektor zamierzamy kupić. Najtańsze urządzenia można dostać za 30–50 złotych. Nie oferują one jednak zbyt wielu funkcji i nie charakteryzują się dobrą jakością wykonania. Markowe produkty natomiast wiążą się z ceną 150–250 złotych. W tym przypadku można być pewnym, że dziecko z pewnością ucieszy się z takiego sprzętu i wytrzyma on znacznie dłużej.

Czy warto stosować takie urządzenie? Jak najbardziej. Ułatwia ono sen dziecku oraz dba o to, aby w razie przebudzenia mogło ponownie zasnąć. Budzi także ciekawość i jest do tego rozrywką dla malucha.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link