Projektor czy telewizor dla gracza - który sprzęt wybrać?

Autor: Andrzej

Zapaleni gracze poszukują rozwiązań, które jeszcze bardziej zwiększą ich satysfakcję z grania. Na uwagę zasługują telewizory i projektory, które sprawią, że nie umknie Ci nawet najmniejszy szczegół podczas rozgrywki. To wraz z Twoimi umiejętnościami jest w stanie przechylić szalę zwycięstwa na Twoją stronę podczas niejednego pojedynku. 

 
Nie trzeba raczej nikogo przekonywać do tego, że monitor jest  przydatnym dodatkiem do laptopa. Telewizory oraz projektory multimedialne jednak nadal są kojarzone przede wszystkim z salami wykładowymi. Coraz częściej pojawiają się również w domach i stają się centrum rozrywki dla serialomaniaków oraz koneserów kina.

Projektor bądź telewizor o odpowiednich parametrach są w stanie pomóc w uzyskaniu dużego i wyraźnego obrazu, a tym samym przenieść każdą grę na zupełnie inny poziom.  

O jakich parametrach pamiętać podczas wyboru projektora do gier?

Jeśli chciałbyś korzystać z projektora podczas zaciętych potyczek musisz pamiętać o określonych parametrach, które wpłyną na jakość i komfort gracza. Wśród nich warto wyróżnić:
 • typ matrycy – najpopularniejsze typy matryc to DLP oraz 3LCD. W matrycach DLP światło lamp jest rozdzielane poprzez filtr na podstawowe kolory, następnie przekazywane jest ono do obiektywu przez układ DMD, który składa się z miniaturowych luster. Uzyskiwany obraz jest pozbawiony łączeń, co jest niewątpliwą zaletą tego rozwiązania. Z kolei matryca 3LCD to rozwinięcie technologii LCD. Do tworzenia obrazu są wykorzystywane 3 matryce LCD, gdzie każda jest odpowiedzialna za jednej z podstawowych kolorów – czerwony, zielony oraz niebieski. 
 • jasność – musimy mieć na uwadze, że nie każdy sprzęt będzie odpowiedni do każdych warunków. Jasność projektora decyduje o tym do czego dokładnie możemy zastosować projektor. Musimy mieć na uwadze, jak ciemno jest w pomieszczeniu, w którym planujemy grać. Ciemne pomieszczenia wymagają projektora o mniejszej liczbie ANSI lumenów. Pomieszczenia jasne wymagają co najmniej 2500 ANSI lumenów.
 • współczynnik kontrastu  –  jest odpowiedzialny za jakość wyświetlanych barw. Jeśli zależy nam na obrazie bogatym w szczegóły musimy zwracać uwagę na właśnie ten parametr.  Im większy jest ten parametr, tym lepszy obraz, a tym samym większa nasza przyjemność z grania.
 • rozdzielczość – to liczba pikseli, która jest widoczna na ekranie. Im większa rozdzielczość, tym obraz jest bardziej wyraźny. Najlepszym wyborem dla gracza będzie projektor o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080).
 • częstotliwość odświeżania projektora – im większa tym lepiej, dzięki temu opóźnienia w akcji nie będą zauważalne.
 • moc lampy – to od niej zależy jasność projektora. Często jednak projektory różnych producentów mają różne wartości jasności lamp o podobnej mocy.  Jeśli chodzi o lampy projektora warto zwracać również na ich żywotność lampy i tryb normalny oraz econo. 
Zobacz projektory w naszym sklepie
 • 1 189 zł
 • 1 639 zł
 • 3 149 zł
 • 3 249 zł
 • 5 849 zł

Jaki telewizor do gier?


Podobnie jak w przypadku projektora, zastosowanie telewizora nie kończy się jedynie na możliwości oglądania filmów czy seriali. Powinniśmy mieć na uwadze, że nie każdy telewizor będzie radził sobie równie dobrze z obsługą gier. Konsole nowej generacji korzystają z rozdzielczości UHD oraz trybu HDR, umożliwiają grę przez sieć oraz przesyłanie potyczek w świat, dlatego tak istotne jest by sprzęt, który wybierzemy sprostał takim wymaganiom.
Sprawę na pewno utrudnia fakt, że telewizory nie są oznaczone w sposób bezpośredni, że są one odpowiednie do gier. Powinniśmy zatem, poza wspomnianymi wcześniej funkcjami, pamiętać o następujących parametrach:
 • optymalizacja ruchu podczas wyświetlania szybkich akcji  (w zależności od producenta: Picture Quality Index lub Motionflow XR), 
 • rozdzielczość i przekątna ekranu, 
 • odświeżanie (nie powinno być niższe niż 100 Hz),
 • Multi Link-Screen (dzięki tej funkcji można podzielić obraz na dwie części i w jednej z nich uruchomić przeglądarkęinternetową - rozwiązanie bardzo przydatne, jeśli nie możesz przejść jednej z misji).

Projektor czy telewizor? 

Wybór między projektorem a telewizorem powinien być dostosowany przede wszystkim do pomieszczenia, w którym planujemy grać oraz do naszych indywidualnych preferencji odnośnie do obrazu.

Telewizor będzie lepszym rozwiązaniem do mniejszych pokojów oraz jaśniejszych pomieszczeń. Projektor zdecydowanie lepiej sprawdzi się w większych pomieszczeniach. To także gratka dla wszystkich, dla których istotna jest wielkość wyświetlanego obrazu. 
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link