Prezent dla domu – jak wybrać?

Autor: Anna

Co kupić do domu na prezent? To bardzo często powtarzające się pytanie. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ taki podarunek ma z reguły zupełnie odmienny charakter od prezentów przeznaczonych dla konkretnych osób. W tym przypadku najbardziej liczy się to, aby był on praktyczny. Oczywiście większość najpotrzebniejszych rzeczy i sprzętów już się w nim znajduje, ale nigdy nie jest tak, że nie potrzeba czegoś nowego.

Zobacz także: Karta podarunkowa

Prezent dla domu - Propozycja nr 1 – Zmywarka

Zastanawiasz się, jaki prezent dla domu może zostać przyjęty ze szczególną wdzięcznością? Naszym zdaniem takim podarunkiem może okazać się zmywarka. Ręczne zmywanie to dla wielu osób czynność tyleż konieczna, co niewdzięczna i czasochłonna. Nie należy zapominać również o tym, że podczas samodzielnego mycia naczyń zużywa się sporo wody. Rozwiązaniem powinna być właśnie zmywarka. Urządzeń tych jest na rynku naprawdę wiele, dlatego spokojnie znajdziemy idealny sprzęt do danej kuchni. Można kupić zmywarkę do zabudowy, która dopasuje się do szafek znajdujących się w pomieszczeniu i pozwoli zaoszczędzić nieco miejsca. Inna opcja to oczywiście klasyczna zmywarka wolnostojąca. Tutaj możliwości są bardzo szerokie, tak jak szerokie mogą być same zmywarki. Jednak gdy miejsca nie ma zbyt wiele, lepiej zdecydować się na wąski wariant. Szerokość i długość urządzenia są niezwykle istotne, ponieważ zmywarka powinna pasować do całego wnętrza kuchni i tworzyć z nim harmonię. W kwestiach czysto technicznych jest kilka aspektów, na które na pewno warto zwrócić baczną uwagę. Zużycie wody oraz roczne zużycie prądu to jedne z najważniejszych parametrów każdej zmywarki. Dla osób, które dużą wagę przywiązują do rachunków, starając się, by nie były one nadmiernie wysokie, najlepszą opcją będzie zmywarka zużywająca niewiele prądu i wody. Istotne cechy zmywarek to ponadto pojemność, wyrażana w kompletach, oraz poziom hałasu. W pierwszym przypadku wiele zależy od tego, jaka jest liczba domowników. Nie ma bowiem większego sensu kupowanie bardzo pojemnej zmywarki, jeśli jej pojemność nie zostanie w pełni wykorzystana. Poziom hałasu, wyrażany w decybelach, również nie powinien być zbyt wysoki, zwłaszcza gdy w domu lub mieszkaniu są małe dzieci. Skoro już o nich mowa, to ze względów bezpieczeństwa nie zaszkodzi wybrać zmywarki z panelem zintegrowanym.

Zapoznaj się z innymi naszymi propozycjami na:

Dostęp do niego jest utrudniony, w przeciwieństwie do panelu odkrytego, więc zminimalizowane zostanie ryzyko uszkodzenia zmywarki lub jej niekontrolowanego włączenia. Sztućce w zmywarce mogą mieścić się w szufladzie lub koszyku. Zmywarki posiadają także systemy zabezpieczające przed zalaniem. Prezent dla domu w postaci zmywarki, np. Bosch SPS25CI02E, to jeden z najlepszych pomysłów na podarunek tego rodzaju. Jest to sprzęt nowoczesny, użyteczny i bezpieczny, który przyda się w codziennym życiu, szczególnie tym osobom, które na ręczne zmywanie nie mają siły lub czasu.

Polecane zmywarki
 • 1 749 zł
 • 1 599 zł
 • 1 499 zł
 • 3 499 zł
 • 1 099 zł

Prezent dla domu - Propozycja nr 2 – Lodówka

Kolejny prezent dla domu, bez którego trudno się obejść w codziennym funkcjonowaniu, to lodówka. Przechowywanie żywności i napojów tak, aby były one świeże i się nie psuły, to od kilkudziesięciu lat rzecz bardzo prosta – a wiadomo, że z każdym rokiem lodówki są coraz bardziej zaawansowane. Wybór jest tu bardzo szeroki – można chociażby kupić klasyczną lodówkę z zamrażarką na dole, jak np. Indesit LR8 S2 K B. Jednak na rynku są również takie modele, w których zamrażarka znajduje się na górze. Ponadto mamy lodówki side by side, czyli takie, w których dwie części znajdują się obok siebie, przez co lodówka swoim wyglądem przypomina nieco szafę. Do małej kuchni odpowiednia może być lodówka z zamrażarką znajdującą się we wnętrzu lub też sprzęt do zabudowy. Ten ostatni będzie się świetnie dopasowywał do całego wnętrza kuchni, w której lodówka znajdzie swoje miejsce. Podobnie jak zmywarki, lodówki mają informację o tym, ile dany model będzie pobierał energii oraz jak duży hałas będzie przez niego emitowany.

Sprawdż także inne nasze propozycje na:

W przypadku lodówek warto sprawdzić także, czy sprzęt ma funkcję No Frost. Jest to funkcjonalność znana już od dość długiego czasu, ale lepiej się upewnić. Lodówki tego typu są bowiem bezszronowe – na półkach oraz wewnątrz nie osiadają szron ani lód, co przekłada się na bardziej efektywne chłodzenie oraz mniejsze zużycie energii. Każda rodzina potrzebuje lodówki – to jasne jak słońce, dlatego taki prezent dla domu zawsze okaże się trafiony.

Polecane lodówki
 • 1 399 zł
 • 3 999 zł
 • 1 599 zł
 • 3 299 zł
 • 1 399 zł

Prezent dla domu - Propozycja nr 3 – Pralka

Kolejne absolutnie niezbędne urządzenie w każdym domu i mieszkaniu to rzecz jasna pralka. Pranie – podobnie jak zmywanie – jest czynnością konieczną. Pranie ubrań i tkanin, niezależnie od ich rozmiarów, to podstawowe działanie mające na celu utrzymanie ich w czystości i dobrym stanie. Takim prezentem dla domu na pewno można bardzo ucieszyć domowników. Przede wszystkim tych, którzy dopiero wprowadzają się do nowych czterech kątów, ponieważ – jak doskonale wiadomo – pralka nie należy do urządzeń tanich. Nie oznacza to jednak, że w przystępnej cenie nie da się znaleźć solidnego urządzenia. Na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę, wybierając model pralki? Tak jak lodówka i zmywarka, każda pralka ma określone wymiary i informację o rocznym zużyciu prądu. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku zmywarki, jest również podane zużycie wody. Wśród parametrów znajduje się także maksymalny załadunek, wyrażony w kilogramach. Im jest on większy, tym więcej rzeczy można uprać za jednym razem. Podany jest też poziom hałasu, jaki wydobywa się z urządzenia podczas jego pracy. Każda pralka ma poza tym informację o maksymalnej prędkości wirowania, która jest wyrażona w obrotach na minutę. O czym w istocie mówi ta wartość? W praktyce przekłada się ona na szybkość prania, a zwłaszcza na tempo schnięcia ubrań i tkanin. Dla tych osób, którym zależy na czasie, i które chcą, aby wyprane rzeczy schły jak najszybciej, najlepszymi pralkami będą takie z dużą prędkością wirowania. Na koniec trzeba wspomnieć o jeszcze jednej istotnej rzeczy, a mianowicie – o programach prania. Wiadomo, że pralka nie pracuje ciągle w tym samym trybie.

Zobacz również inne nasze poradniki prezentowe:

Obecnie zaawansowane urządzenia oferują kilka, a nawet kilkanaście różnych programów prania. Dzięki temu można prać określone materiały oddzielnie w specjalnie dopasowanych do nich warunkach. Prezent dla domu, którym będzie pralka, to kolejny z praktycznych i niezbędnych sprzętów w codziennym życiu każdej rodziny czy pary. Dlatego jej zakup okaże się znakomitym pomysłem. Zastanawiasz się, który model wybrać? Wiele osób poleca np. Bosch WAN2816EPL Serie 4 VarioPerfect.

Polecane pralki
 • 5 049 zł
 • 4 099 zł
 • 2 199 zł
 • 1 299 zł
 • 1 499 zł

Prezent dla domu - Propozycja nr 4 – Kuchenka mikrofalowa

Jaki jeszcze prezent dla domu warto kupić? Naszym zdaniem bardzo pożyteczna okaże się kuchenka mikrofalowa. Przygotowywanie posiłków to czasochłonna sprawa. Ich przygrzewanie jest oczywiście o wiele prostsze, ale nadal znajdują się osoby preferujące np. podsmażanie jedzenia, aby je odświeżyć. Traci się wtedy pewne walory smakowe posiłków, co nie zachodzi, gdy są one podgrzewane w kuchence mikrofalowej. To sprzęt pozwalający na błyskawiczne przygrzanie jedzenia, a do tego – co bardzo istotne – z taką intensywnością, na jakiej nam zależy. Jakie są najważniejsze parametry każdej mikrofalówki? Pojemność to informacja, ile jedzenia zmieści się wewnątrz urządzenia. Można znaleźć średniej wielkości kuchenki o pojemności np. 19 litrów, gdzie zmieści się większość typowych rozmiarów talerzy, ale niektórzy preferują bardziej pojemne sprzęty. Należy zwracać uwagę także na funkcje kuchenki mikrofalowej. Podstawowa to rzecz jasna podgrzewanie, ale większość urządzeń pozwoli też na rozmrażanie, grillowanie, a nawet gotowanie posiłków. Informacje techniczne, które mogą na pierwszy rzut oka być tajemnicze, to moc mikrofal oraz moc grilla. Im większa jest moc mikrofal, tym szybciej będą podgrzewane potrawy.

Sprawdź inne nasze poradniki, z których dowiesz się co kupić na:

Dlatego warto decydować się na kuchenki, które mają ten parametr przynajmniej na poziomie 800–900 W. Podobna zależność występuje w przypadku mocy grillowania. Mikrofalówka, np. model Sharp R642INW, to prezent dla domu nieco mniejszy i nie tak kosztowny jak te dotychczas proponowane. Jednak ona również okaże się bardzo przydatna. Przecież nie tylko mrożenie jedzenia, ale i jego podgrzewanie to częsta czynność wielu domowników.

 • 719 zł
 • 549 zł
 • 269 zł
 • 1 399 zł
 • 429 zł

Prezent dla domu - Propozycja nr 5 – Telewizor

Dom to jednak nie tylko kuchnia – to też inne pomieszczenia. Najbardziej reprezentacyjną rolę odgrywa oczywiście salon, a w nim jednym z najważniejszych elementów wyposażenia jest telewizor. Prezent dla domu, którym będzie właśnie telewizor, to kolejna bardzo rozsądna propozycja. Każdy salon oprócz gustownego umeblowania potrzebuje czegoś, co można postawić na szafce. Chociaż w przypadku telewizora nie jest to już jedyna możliwość, ponieważ jeśli nic nie stoi na przeszkodzie (całkiem dosłownie), sprzęt ten można powiesić na ścianie. To dobre rozwiązanie, gdy telewizor jest bardzo duży, a nie da się ukryć, że obecnie mamy do czynienia niemal wyłącznie z takimi. Jaki zatem telewizor warto kupić na prezent dla domu? Wydaje się, że sprzęt 43 cale to absolutne minimum. Jednak obecnie nawet telewizory 50 i 55 cali są dostępne w niewygórowanych cenach, jeśli weźmiemy pod uwagę ich gabaryty oraz możliwości. A jakie są to możliwości? Przede wszystkim znakomita jakość obrazu w rozdzielczości, która znacznie przewyższa Full HD pod względem szczegółów widocznych na ekranie. Wiele modeli telewizorów (a obecnie niemal wszystkie, w tym Samsung UE43TU7102K) zapewnia łączność bezprzewodową. Dlatego można korzystać ze stron internetowych oraz aplikacji, widząc wszystko na wielkim ekranie. Serwisy streamingowe z filmami to kolejna świetna funkcja, która wzbogaca możliwości – nie ma już bowiem ograniczania się jedynie do kanałów klasycznej telewizji.

Co na prezent do nowego domu (albo niekoniecznie nowego) może okazać się strzałem w dziesiątkę? Odpowiedzi na to pytanie może być kilka i właśnie dlatego przedstawiliśmy parę propozycji. Praktyczne prezenty do domu zadowolą domowników i możliwe, że będą im przypominać o osobie, od której je dostali. Warto zatem wybrać właściwą rzecz – także i z tego emocjonalnego względu.

Polecane telewizory
 • 2 449 zł
 • 10 199 zł
 • 4 299 zł
 • 1 149 zł
 • 7 799 zł
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link