Prędkość obrotowa w dyskach twardych – co trzeba wiedzieć?

Autor: Joanna

Dyski twarde to kluczowe podzespoły każdego komputera. Mimo że na rynku mamy ich ogromny wybór, to w wielu przypadkach trudno nam się zdecydować na konkretny model. Dobrze kierować się m.in. prędkością obrotową. Co to za parametr i za co odpowiada? Jaki dysk warto kupić?

Talerzowy dysk twardy.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym jest prędkość obrotowa dysku i za co odpowiada
  2. jakie są zalety i wady oraz rodzaje dysków
  3. na jakie parametry dysku warto zwrócić uwagę przy zakupie

Czym jest prędkość obrotowa dysku twardego?

Mężczyzna montujący dysk wewnątrz komputera.

Jednym z najważniejszych podzespołów komputera jest bez wątpienia dysk twardy. To miejsce, w którym nie tylko możemy zainstalować system operacyjny, który preferujemy, ale także wszystkie programy potrzebne do codziennej pracy oraz gry i aplikacje, dzięki którym możemy poświęcić się rozrywce. Dysk twardy to swego rodzaju magazyn, w którym da się przechowywać pliki – od tych najmniejszych po bardzo duże rozmiary. Zakup dysku nie musi być trudny, pod warunkiem, że będzie przemyślany. Rynek oferuje możliwość wyboru odpowiedniego modelu spośród naprawdę dużej liczby dobrych jakościowo dysków.

Trzeba wziąć pod uwagę kilka kryteriów i parametrów, a jednym z nich jest prędkość obrotowa. To bardzo ważny parametr z punktu widzenia wydajności dysku. Prędkość obrotowa jest mierzona w ilościach obrotów wykonanych w ciągu jednej minuty. W zależności od modelu, jest ona różna. W większości komputerów osobistych i notebooków montowane są dyski talerzowe, których obroty nie przekraczają 7200 obrotów na minutę. Nieco inaczej sytuacja wygląda w dyskach o rozmiarze 2,5 cala. Tam prędkość obrotowa jest trochę niższa i wynosi zazwyczaj niewiele ponad 5000 obrotów na minutę. Na rynku są także nieco mocniejsze modele z prędkością powyżej 7000 obrotów na minutę. Najbardziej zaawansowane dyski pod względem parametru prędkości obrotowej to modele sięgające nawet powyżej 15000 obrotów. Znajdziemy je głównie w serwerowniach.

  • 959 zł
  • 619 zł
  • 419 zł
  • 249 zł
  • 100,89 zł

Jakie są rodzaje dysków twardych?

Dysk twardy na szarym tle.

Mamy do wyboru dwie zasadnicze grupy dysków, w których prędkość obrotowa jest jednym z kluczowych parametrów. Pierwszą z nich są dyski HDD, czyli tzw. dyski talerzowe. Mają one specyficzną budowę, są wykonane z talerzy i głowicy, której głównym zadaniem jest odczytywanie danych zawartych na dysku. Ze względu na to, że w konstrukcji takich dysków jest sporo części ruchomych, nie są one zbytnio odporne na uszkodzenia mechaniczne. Co więcej, wszelkie drgania i wibracje także mogą spowodować nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu. Jeśli nasz przenośny komputer jest wyposażony w dysk HDD, to powinniśmy unikać przenoszenia go z miejsca na miejsce, w czasie kiedy pozostaje włączony. Nawet delikatna wibracja może negatywnie wpłynąć na jego pracę.

Drugą grupą są dyski SSD, zwane często półprzewodnikowymi. To modele o dużo bardziej zaawansowanej technologii, a sama budowa oparta jest na technologii flashowej. Stąd też nie ma w nich żadnych części ruchomych i mechanicznych, a tym samym są dużo odporniejsze na wszelkie wstrząsy, a nawet upadki. Ich cechą charakterystyczną jest nie tylko większa trwałość, ale również dużo prostszy i szybszy dostęp do danych. Trzeba zauważyć, że te modele są z reguły nieco droższe od dysków HDD. Nie są polecane osobom, które mają zapotrzebowanie na bardzo dużą przestrzeń, ponieważ miejsce na dyskach SSD jest ograniczone.

Na jakie parametry zwrócić jeszcze uwagę?

Na rynku jest wiele dysków dedykowanych pod określony sposób korzystania z komputera, np. dyski do gier. Oprócz prędkości obrotowej, w dyskach HDD warto zwrócić uwagę m.in. na interfejs. Podpowiada on nam, jaki występuje rodzaj złącza, którym będziemy mogli podpiąć dysk do komputera. Interfejs ma wpływ także na płynność transferu danych i ogólny sposób, w jaki pracuje dysk. Przy wyborze dysku powinniśmy zwrócić uwagę również na jego format. W komputerach osobistych znajdziemy dyski o formacie 3,5 cala. W laptopach najczęściej montowane są modele 2,5 calowe. Dobrze jest też przyjrzeć się pamięci podręcznej, tzw. buforowi. Zapisuje się w niej te dane, które są najczęściej wykorzystywane. Wiele osób, wybierając dysk, kieruje się jego pojemnością. Obecnie, dzięki rozwojowi technologicznemu, dostępne są dyski o pojemności nawet powyżej 10 TB. Budżetową propozycją dysku o prędkości obrotowej 7200 obrotów na minutę jest WD Caviar Blue SATA 3,5" 1TB. Uznaniem na rynku cieszy się także dysk Toshiba P300 Performance 3,5" 2TB o złączy SATA III. Sprawdzi się on zarówno w każdym komputerze stacjonarnym, jak i w modelach typu All in One. Warto dodać, że producent wyposażył urządzenie w czujnik wstrząsów. Jeśli będziemy potrzebować dysku o większej pojemności, to dobrze postawić na Seagate Exos 7E8 ST8000NM0075 8TB 3,5". W zestawieniu nie powinno też zabraknąć takich dysków wewnętrznych, jak Seagate SkyHawk ST1000VX005 1TB i WD WD1003FZEX 1TB.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link