Parownice do ubrań – nowoczesna alternatywa dla tradycyjnego żelazka

Autor: Klaudia

Prasowanie jest uważane za jeden z najbardziej czasochłonnych domowych obowiązków. To zajęcie może być jednak dużo przyjemniejsze dzięki nowoczesnym parownicom do ubrań. Urządzenia te są coraz chętniej używane w gospodarstwach domowych i nie sposób nie docenić ich licznych zalet. Podpowiadamy, jakie rozwiązania warto wybrać, aby prasowanie było szybkie i komfortowe.

Ubranie prasowane parownicą

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie są zalety prasowania parą i dlaczego ta metoda powoli wypiera tradycyjne żelazka
 2. jakie są rodzaje parownic do ubrań
 3. na co zwrócić uwagę przy wyborze parownicy

Prasowanie parą – jak to działa i dlaczego warto?

Kobieta prasuje koszulę przy pomocy parownicy

Prasowanie parownicą nie ogranicza się tylko do zakładów krawieckich, które muszą dbać o hurtowe ilości ubrań. Rozwiązanie to staje się coraz bardziej popularne w gospodarstwach domowych, a na rynku pojawiają się kolejne nowoczesne i wygodne w obsłudze urządzenia. Tradycyjne żelazka również są udoskonalane, jednak wiele osób decyduje się na zastąpienie ich funkcjonalnymi parownicami.
Jak to działa? Para wodna pod odpowiednim ciśnieniem przenika przez prasowane ubranie i błyskawicznie je wygładza. Strumień suchej i delikatnej pary przedostaje się pomiędzy poszczególnymi włóknami, rozluźnia je i dzięki temu zagniecenia błyskawicznie znikają. Co więcej, cały proces nie odbywa się przy udziale bardzo wysokiej temperatury, więc ryzyko poparzeń jest mniejsze niż w przypadku tradycyjnego urządzenia.

Prasowanie parą ma szereg zalet. Oto najważniejsze z nich:

 • wykonanie codziennego obowiązku jest łatwe, przyjemne i zajmie ci niewiele czasu;
 • parownica (inaczej steamer) jest bardzo prosta w obsłudze. Uruchomienie jej ogranicza się do dwóch kroków: wlania wody do urządzenia oraz włączenia go;
 • parownice dostępne są w kompaktowych rozmiarach. Nie zajmują zbyt wiele domowej przestrzeni i bez problemu zmieszczą się w walizce. Małe modele możesz zabrać w podróż;
 • prasowanie odbywa się w pozycji pionowej – ubrania wiszą na wieszaku, a ty nie potrzebujesz deski do prasowania;
 • parownica nie tylko usuwa zagniecenia, ale również umożliwia szybkie odświeżenie ubrań i pozbycia się niechcianych zapachów z materiału;
 • urządzenie ma właściwości dezynfekujące. Można wykorzystać je do czyszczenia bielizny, pościeli, a nawet dziecięcych pluszaków.

CZY WIESZ, ŻE...

Prasowanie parownicą likwiduje drobnoustroje i pozostałości po środkach czyszczących. Jest to więc idealne rozwiązanie dla alergików i osób cierpiących na dolegliwości skórne.

 • 999 zł
 • 116,99 zł
 • 999 zł
 • 867 zł
 • 1 199 zł

Rodzaje parownic. Popularne modele

Mężczyzna prasuje ubranie tradycyjnym żelazkiem

Na rynku dostępne są różne rodzaje parownic do ubrań, które bez problemu dopasują się do potrzeb konkretnego gospodarstwa domowego. Wśród popularnych urządzeń można wyróżnić następujące warianty:

 • parownica stojąca – to najbardziej rozbudowana forma tego urządzenia. Oprócz rączki i zbiornika z wodą wyposażone jest w konstrukcję, na której można powiesić prasowane ubrania (niekiedy przypomina ona deskę do prasowania). Sprzęt zajmuje sporo miejsca, jednak dzięki dużemu zbiornikowi na wodę nie trzeba kontrolować jej poziomu zbyt często.
 • parownica ręczna – kompaktowe urządzenie, które bez problemu zmieści się w szafie i walizce turystycznej. Składa się z rączki i doczepianego zbiornika z wodą, który wymaga regularnej kontroli i uzupełniania, aby urządzenie funkcjonowało bez zarzutu.

Chętnie wybieranym modelem jest Philips Steam&Go GC363/30 – ręczna parownica, którą charakteryzuje ciekawy design oraz kompaktowy rozmiar. W zestawie znajdziesz woreczek ułatwiający przewożenie urządzenia, jak również rękawicę zapewniającą bezpieczeństwo i brak oparzeń podczas pracy.
Miłośnicy bardziej zaawansowanych rozwiązań z pewnością docenią wysokiej klasy model Tefal Ixeo QT1020 – to parownica stojąca wyposażona w szereg dodatkowych funkcji takich jak: automatyczne wyłączanie, wyjmowany pojemnik na wodę czy przypominanie o konieczności usunięcia kamienia. Integralną częścią zestawu jest deska smart board umożliwiająca prasowanie w dowolnym położeniu i wygładzanie trudno dostępnych miejsc.
Polecanym i wysoko ocenianym produktem jest Blaupunkt VSI601. Wyróżnia go doskonała cena i równie dobra jakość. Wyposażony jest w specjalny system zapobiegający kapaniu Anti Drip oraz wyjmowany pojemnik na wodę. Co więcej, można regulować strumień pary, a urządzenie wyłącza się automatycznie.

Wybierz idealne rozwiązanie dla swojego domu!

Wybór urządzeń do prasowania parą jest na tyle szeroki, że każdy znajdzie coś dla siebie. Ważnym argumentem są na pewno rozmiary produktu. Właściciele większych mieszkań mogą wybrać wydajną parownicę stojącą taką jak SteamOne Minilys Plus – zajmuje ona więcej miejsca, jednak duży zbiornik na wodę znacznie zwiększa komfort użytkowania.
Natomiast amatorzy częstych podróży docenią parownice ręczne takie jak Tefal Access Steam Care 200 ml. Ta niepozorna parownica potrzebuje zaledwie 40 sekund, aby być w pełni gotowa do pracy. Zmieści się w każdej walizce i będzie sprawdzonym towarzyszem słonecznych wakacji i podróży służbowych.
Niektórzy preferują jednak tradycyjne żelazka. Nowoczesny model taki jak Bosch Sensixx´x DI90 AntiShine TDI903231A usunie nawet najtrudniejsze zagniecenia, a cały wachlarz dodatkowych funkcji sprawi, że użytkowanie będzie komfortowe i bezpieczne. Czujnik dotyku, automatyczne oszczędzanie energii, optymalizacja poziomu temperatury i pary dla wszystkich rodzajów tkanin – to tylko niektóre funkcje tradycyjnego żelazka.

CZY WIESZ, ŻE...

Prototyp żelazka powstał już w starożytności! Długo przed wynalezieniem elektryczności do wygładzania tkanin służyły przyrządy w różnych kształtach i rozmiarach. Wysoką temperaturę uzyskiwano, ustawiając je na paleniskach lub wsypując do ich wnętrza rozżarzony węgiel.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link