Czysta i piękna kanapa – pranie, jak to zrobić?

Autor: Joanna

Kanapa to obowiązkowy element wyposażenia każdego salonu. Ten wypoczynkowy mebel najczęściej pokryty jest tapicerką z materiału, takiego jak: skóra, aksamit, bawełna czy welur. Są to tkaniny, które wymagają odpowiedniej pielęgnacji, aby zachować ich doskonały wygląd przez długi czas. Nic więc dziwnego, że pranie kanapy wymaga użycia odpowiednich sprzętów i środków.

Czyszczenie kanapy za pomocą odkurzacza

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie są najskuteczniejsze metody czyszczenia kanapy
 2. jakie urządzenia i środki czyszczące sprawdzą się najlepiej
 3. na co zwrócić szczególną uwagę podczas ręcznej pielęgnacji kanapy

Pranie kanapy – znajdź najskuteczniejszą metodę

Profesjonalne czyszczenie kanapy

Kanapa to uwielbiany mebel wypoczynkowy, który może wyróżniać się oryginalną tapicerką ze skóry, bawełny, aksamitu lub weluru. Obicia nowoczesnych sof bardzo często wykonane są z mikrowłókien, odpornych na brud i łatwych do czyszczenia. Skórzane meble wyposażone są w fabryczną warstwę ochronną, dzięki której tapicerka przez zachowuje doskonały wygląd. Jednak wraz z upływem czasu impregnat może stracić swoje właściwości – proces ten postępuje szybciej przez takie czynniki, jak: duże nasłonecznienie w pomieszczeniu, zbyt suche powietrze czy wysoka temperatura. W tym przypadku pomocne może okazać się odpowiednie ustawienie mebli w pokoju oraz nawilżacz powietrza.

Każda kanapa wymaga regularnej pielęgnacji. Do rutynowych zabiegów należą:

 • częste odkurzanie mebla, które eliminuje m.in. kurz i roztocza,
 • ręczne pranie kanapy przy pomocy przeznaczonych do tego środków (pianek, roztworów dostosowanych do poszczególnych materiałów).

W czyszczeniu kanapy na sucho pomocne będą takie urządzenia, jak odkurzacze, ale również parownice i mopy parowe. Natomiast pranie będzie wymagało profesjonalnego środka, takiego jak silny koncentrat Thomas Protex M – roztwór jest przeznaczony do czyszczenia meblowych tapicerek, ale sprawdzi się także w pielęgnacji wykładzin. Litr produktu pozwoli na sporządzenie aż 50 litrów aktywnego środka piorącego.

CZY WIESZ, ŻE...

Kanapę można wyprać samodzielnie i wcale nie musi być to trudne. Jednak w przypadku większych plam i poważniejszych zabrudzeń, warto poprosić o pomoc fachowców, którzy, przy pomocy chemicznych specyfików, przywrócą meblowi dawny blask.

 • 299 zł
 • 269 zł
 • 749 zł
 • 1 349 zł
 • 849 zł

Czyszczenie kanapy – jakie urządzenia sprawdzą się najlepiej?

Czyszczenie skózanej kanapy

Odkurzanie to obowiązkowy element pielęgnacji obicia kanapy. Aby było efektywne, używaj urządzeń najwyższej jakości. Tradycyjny odkurzacz, taki jak Electrolux UltraSilencer ZEN Allergy EUS8ALRGY, z pewnością poradzi sobie z kurzem zalegającym na sofie, jednak warto rozważyć zakup sprzętu, który jest przystosowany do czyszczenia tapicerek. Sprzęt wiodącej marki Karcher SV 7 łączy w sobie wiele funkcji. Oprócz odświeżania tapicerki, jest on przystosowany do takich czynności, jak:

 • mycie okien,
 • mycie podłóg,
 • czyszczenie parą,
 • mycie i suszenie powierzchni twardych.

Innym przykładem bardzo dobrego sprzętu do czyszczenia kanap jest Tefal X-Trem Power TW7266. To wielozadaniowe urządzenie wyposażone jest w specjalną ssawkę do tapicerki, która ułatwia usuwanie podstawowych zanieczyszczeń. Oprócz tego w zestawie znajdziesz inne przydatne akcesoria, takie jak: mini turboszczotka, ssawka szczelinowa, ssawko-szczotka z przełącznikiem parkiet/dywan oraz szczotka do parkietów.

Coraz większą popularność zyskuje metoda czyszczenia za pomocą pary wodnej. Jak się okazuje, zdaje ona egzamin nie tylko przy pielęgnacji ubrań. Karcher SC 2 EasyFix to popularny model parownicy, dzięki której meble wypoczynkowe szybko odzyskają świeżość i doskonały wygląd. Co więcej, sprzęt z łatwością eliminuje tłuste plamy i wnika nawet w trudno dostępne zagłębienia. Praktycznym rozwiązaniem jest również parownica ręczna Ariete Vapori Jet 4133. Zaletą tego produktu jest lekkość (waży poniżej 2 kg), ergonomiczny kształt i kompaktowe wymiary. Świetnie sprawdzi się w czyszczeniu detali i poradzi sobie z brudem w zakamarkach.

CZY WIESZ, ŻE...

Metoda odkurzania parą eliminuje nie tylko kurz, ale również roztocza, które mogą pojawić się nawet w najbardziej zadbanych wnętrzach

Czyszczenie sofy – na co zwrócić szczególną uwagę?

Pranie kanapy powinno być poprzedzone dokładnym odkurzeniem mebla. Czyszczenie na mokro możesz wykonać samodzielnie w domu, jednak musisz pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Oto najważniejsze z nich:

 • Nie eksperymentuj. Używaj tylko sprawdzonych środków czyszczących. Piankę lub koncentrat wypróbuj najpierw na niewielkiej powierzchni i następnie poczekaj na efekt.
 • Dokładnie czyść obicie, ale nie pozwól, aby woda wsiąkała w mebel.
 • Nie improwizuj. Zawsze kieruj się wskazówkami określonymi przez producenta.
 • Pamiętaj, że każdy materiał wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Welur i bawełnę możesz prać za pomocą pianki do tapicerek, jednak aksamit będzie wymagał dokładniejszej pielęgnacji. Do prania aksamitnych tapicerek użyj roztworu z 1 litra wody i 2 łyżeczek amoniaku. Mieszankę tę wcieraj bardzo delikatnie, uwzględniając kierunek ułożenia włosia. W razie potrzeby, uczesz włosie miękką szczoteczką.
 • Mierz siły na zamiary. Nie każde zabrudzenie warto czyścić ręcznie. W walce z uporczywymi plamami skorzystaj z pomocy fachowców. Na rynku działa wiele firm, które zajmują się profesjonalnym czyszczeniem kanap.
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link